Notowania

energetyka
02.03.2016 16:17

Grupa Duon przejęta za pół miliarda. Fortum ma 93 procent akcji

Dynamicznie rozwijający się konkurent PGNiG trafił pod skrzydła fińskiego państwowego potentata energetycznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Magnascan/Pixabay.com/CCO)

Fortum Holdings kupiło w wezwaniu 111,89 mln akcji Grupy Duon, uprawniających do 93 proc. głosów na walnym zgromadzeniu spółki, podał pośredniczący w wezwaniu Pekao Investment Banking. Dynamicznie rozwijający się konkurent PGNiG trafił pod skrzydła fińskiego państwowego potentata energetycznego.

431 mln zł wydał fiński potentat energetyczny Fortum na przejęcie większościowego udziału w Grupie Duon. Ta, dostarczająca gaz do polskich firm i gospodarstw domowych firma konkuruje od kilku lat z ofertą państwowego PGNiG. W ostatnim czasie trochę mniej skutecznie.

Sprzedaż przez Duon gazu skroplonego LNG i gazu sieciowego w trzecim kwartale wyniosła łącznie 15,5 mln m3 i była mniejsza o 0,5 mln m3 niż rok wcześniej. Kilku dużych odbiorców przemysłowych zrezygnowało z oferty Duonu.

W tym samym czasie PGNIG odnotował świetne wyniki - sprzedało 4,09 mld m3 gazu ziemnego wobec 3,55 mld m3 w analogicznym okresie ubiegłego roku, obniżając jednocześnie cenę zakupu gazu z kierunku zachodniego o 3 proc.

Działania rynkowe PGNiG i co za tym idzie osłabienie pozycji Grupy Duon spowodowały, że wzrost cen jej akcji wyhamował. W tym momencie do gry wkroczył Fortum, wzywając akcjonariuszy Duonu do pozbycia się akcji.

Co ciekawe Fortum to firma państwowa - 51 proc. jej akcji ma rząd Finlandii. Tak więc na polskim rynku konkurować będą ze sobą dwa przedsiębiorstwa państwowe: jedno polskie, drugie fińskie.

"2 marca 2016 r. w ramach realizacji odpowiedzi na wezwanie, zawarte zostały transakcje kupna na łączną liczbę 111 892 261 akcji spółki Grupa Duon S.A., w tym 107 606 446 akcji na okaziciela. Ilość nabytych akcji odpowiada 93,35% kapitału zakładowego spółki, dających łącznie prawo do wykonywania 111 892 261 głosów na walnym zgromadzeniu spółki, co odpowiada 93,35% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki" - czytamy w komunikacie.

Rozliczenie wszystkich zawartych transakcji nastąpi 7 marca 2016 r., podano także.

Fortum ogłosiło 8 stycznia wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji Grupy Duon po 3,85 zł za akcję. Zapisy trwały od 28 stycznia do 26 lutego.

Inwestycja w Duon to efekt sprzedaży aktywów przez Fortum w krajach nordyckich. Fortum uwolniło w ten sposób 9,3 mld euro i szukała przedsięwzięć, w które mogłaby te środki zaangażować.

Grupa Duon prowadzi sprzedaż energii elektrycznej i gazu ziemnego w Polsce na zasadzie TPA (Third Party Access), tj. poprzez sieci operatorów systemów przesyłowych i dystrybucyjnych. Jest jednym z największych podmiotów prywatnych prowadzących detaliczny obrót energią elektryczną i gazem. Ponadto, prowadzi hurtową sprzedaż energii elektrycznej i gazu. Spółka dostarcza także gaz sieciowy oraz skroplony (LNG) z wykorzystaniem swej własnej infrastruktury. Od 2007 roku spółka notowana jest na GPW.

Tagi: energetyka, pgn, duo, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz