Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dane gus
24.01.2013 14:58

GUS: wzrósł bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej

Urząd poinformował też, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej spadł o 0,4 pkt proc. w ujęciu miesięcznym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(craftvision/iStockphoto)

W styczniu bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej wzrósł w ujęciu miesięcznym o 0,2 pkt proc. - wynika z opublikowanego w czwartek badania GUS.

Urząd poinformował też, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej spadł o 0,4 pkt proc. w ujęciu miesięcznym.

Z badania GUS wynika, że bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wzrósł w stosunku do poprzedniego miesiąca o 0,2 pkt proc. i wyniósł minus 30,8.

_ - Na wzrost wartości wskaźnika wpłynęły lepsze, niż w zeszłym miesiącu, oceny dotyczące sytuacji ekonomicznej kraju - zarówno przyszłej (wzrost o 2,5 pkt. proc.), jak i przeszłej (wzrost o 2,0 pkt. proc.). Ogólna wartość BWUK wzrosła jednak nieznacznie, z powodu wyraźnego pogorszenia się ocen dotyczących dokonywania ważnych zakupów (spadek o 4,0 pkt. proc.). Pozostałe składowe wskaźnika pozostały na podobnym poziome jak w poprzednim miesiącu _ - napisano w komentarzu do badania.

Dodano, że _ w porównaniu do stycznia 2012 roku obecny poziom wskaźnika BWUK jest o 4,0 pkt. proc. niższy _.

GUS podał, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej, obniżył się o 0,4 pkt proc. w stosunku do grudnia 2012 r. i ukształtował się na poziomie minus 40,9.

_ - Największy spadek - o 2,5 pkt. proc. odnotowano w odniesieniu do perspektyw na oszczędzanie pieniędzy, a także przewidywanych zmian w poziomie bezrobocia (o 1,6 pkt. proc.). Natomiast poprawiła się ocena dotycząca przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju (wzrost o 2,5 pkt. proc.) _ - napisano.

Jak poinformował GUS, _ wskaźnik WWUK jest o 6,9 pkt. proc niższy w porównaniu do stycznia ubiegłego roku, na co wpłynęły głównie gorsze oceny dotyczące zmian poziomu bezrobocia _.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/m42295.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sprzedaz;spada;polacy;poddaja;sie;kryzysowi,209,0,1099473.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ważne dane. Polacy poddają się kryzysowi? Wprawdzie roczna sprzedaż detaliczna wciąż jest na plusie, ale w ujęciu miesięcznym jest coraz gorzej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/m149007.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/fatalne;dane;z;polski;to;juz;jest;zalamanie,55,0,1238327.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Fatalne dane z Polski. To już jest załamanie Lokomotywa napędzająca gospodarkę, słabnie z miesiąca na miesiąc. _ Bieżąca i przyszła sprzedaż, oceniane są bardziej negatywnie _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/21/m255253.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/z;zarobkami;jest;najgorzej;od;osmiu;lat,59,0,1218107.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Z zarobkami jest najgorzej od ośmiu lat Niższy wzrost cen w przyszłym roku, uratuje nasze kieszenie? Zobacz prognozę Money.pl.
Tagi: dane gus, gus, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz