Notowania

grecja
10.10.2011 07:04

Hierarcha chce pomóc Grecji i chwali Papandreu

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola wezwał do współdziałania z greckim rządem w przezwyciężaniu kryzysu finansowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Ekumeniczny patriarcha Konstantynopola, zwierzchnik duchowy prawosławnych na świecie Bartłomiej I wezwał podczas uroczystości religijnych na świętej górze Athos Kościół w Grecji do współdziałania z greckim rządem w przezwyciężaniu kryzysu finansowego.

Na zdjęciu premier Grecji Jeorjos Papandreu i ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I

Patriarcha Bartłomiej I, cytowany przez grecką agencję prasową Ana oświadczył, że _ w tym okresie ciężkich trudności _ konieczna jest współpraca między Kościołem prawosławnym a greckim rządem w przezwyciężaniu kryzysu.

Patriarcha udał się na górę Athos, 600 km od Aten, aby odwiedzić zamieszkaną wyłącznie przez mnichów bardzo zamożną wspólnotę 20 prawosławnych klasztorów (greckich, rumuńskich, bułgarskich, serbskich i gruzińskich), mająca status okręgu autonomicznego Grecji. Obchodził tam w niedzielę dwudziestolecie swej posługi na czele patriarchatu ekumenicznego. Bartłomiej I wezwał w niedzielę grecki Kościół prawosławny, aby nie izolował się od państwa w potrzebie.

Kościół ten, konstytucyjnie nieoddzielony od państwa, uchodzi za bardzo zamożny. Jest ostatnio krytykowany za to, że nie czyni wszystkiego, co mogłoby pomóc państwu w przezwyciężeniu kryzysu gospodarczego. Kościół prawosławny i klasztory zostały ostatnio zwolnione z płacenia podniesionego podatku od nieruchomości, co wywołało nową dyskusję na temat zadań, jakie powinien wziąć na siebie Kościół w przełamywaniu deficytu publicznego Grecji.

Patriarcha Bartłomiej I w swym wystąpieniu na górze Athos z dużym uznaniem mówił o _ wielkim wysiłku i wielkiej pracy _ podejmowanej przez greckiego premiera Jeorjosa Papandreu, który od dwóch lat _ boryka się z kryzysem bez precedensu _.

Ten trudny okres - powiedział patriarcha ekumeniczny - wymaga _ porozumienia wszystkich obywateli oraz wielkich wysiłków i ofiar _. Papandreu w towarzystwie licznych członków rządu uczestniczył w obchodach jubileuszowych na górze Athos, gdzie kobiety mają wzbroniony wstęp. - Wasz przykład - powiedział Papandreu zwracając się do wspólnoty mnichów prawosławnych - dodaje nam odwagi i siły w trudnych czasach abyśmy mogli kontynuować wysiłki i pokonywać trudności, aby nasz kraj stał się silny i kwitnący.

O kryzysie w Grecji czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t92200.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/uchwalanie;ustaw;nie;wystarczy;trojka;bardzo;krytycznie;o;grecji,59,0,932155.html) Grecja na rozdrożu. Wielkie instytucje nie dają jej szans Przedstawiciele Komisji Europejskiej, MFW i Europejskiego Banku Centralnego nieprzychylnie ocenili reformatorskie działania rządu Jeorjosa Papandreu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t157834.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecki;minister;nasza;sytuacja;jest;rozpaczliwa,31,0,925983.html) Grecki minister zrozpaczony. Chcą wyjść z Unii Michalis Chrisochoidis nie widzi światełka w tunelu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t157391.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grecja;nie;osiagnie;celow;od;ktorych;zalezna;pomoc,217,0,924377.html) Grecy zawiedli. Od tego zależała kolejna transza Deficyt w tym roku wyniesie 8,5 proc. PKB zamiast zakładanych 7,6 proc.

_ _

Tagi: grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz