Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kurs złotego
06.01.2012 07:06

HSBC: Złoty odrobi w tym roku starty

Na koniec 2012 r. polska waluta umocni się wobec dolara i euro. Zobacz, ile zyska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Na koniec 2012 r. polska waluta umocni się wobec dolara i euro. Za dolara trzeba będzie zapłacić 2,85 zł, a za euro 4,10 zł - przewidują ekonomiści HSBC. Ich zdaniem w kolejnych latach złoty ma być jeszcze silniejszy.

Wczoraj po południu za wspólną walutę trzeba było zapłacić niemal 4,51 zł, za dolara 3,52 zł. Ekonomiści banku HSBC w najnowszym raporcie przewidują, że już od drugiego kwartału 2012 r. złoty zacznie się umacniać do głównych walut.

Sprawdź aktualne notowania dolar amerykański

Według ekonomistów banku, na koniec tego roku za dolara trzeba będzie zapłacić 2,85 zł, a za euro 4,10 zł. Na koniec 2013 r. złoty będzie jeszcze silniejszy - za amerykańską walutę będziemy płacić 2,62 zł, a za euro 3,80 zł.

Z szacunków banku wynika, że przez następne dwa lata amerykański dolar będzie relatywnie słaby. _ - Będzie to skutek zmagania się tamtejszej gospodarki z deficytem oraz nagromadzeniem długu _ - przekonują ekonomiści.

W znacznie lepszej kondycji będzie euro. Na koniec 2012 r. za wspólna walutę trzeba będzie zapłacić 1,44 dolara, a na koniec 2013 r. - 1,45 dolara. W czwartek po południu kurs tej pary wynosił 1,28 dolara za euro.

Eksperci HSBC pokusili się o prognozy walutowe aż do 2018 r. _ Przestrzegamy jednak przed braniem tak długoterminowych prognoz zbyt poważnie _ - podkreślili. Z prognoz wynika, że w 2014 r. złoty umocni się wobec wspólnej waluty do 3,50 zł i na tym poziomu pozostanie aż do 2018 r.

Czytaj więcej o kryzysach walutowych
Strach w Europie odbija się na złotym Czy NBP znów zdecyduje się na interwencję?
"Rynki są w histerii". Co zrobi RPP ze stopami? _ - NBP nie walczy o utrzymanie jakiegokolwiek kursu - _ zapewnia prof. Jan Winiecki.
On jest pewny, Europa poradzi sobie z kryzysem Minister finansów Niemiec, powiedział też co czeka w najbliższej przyszłości strefę euro.
Tagi: kurs złotego, złoty, prognoza, waluty, dolar, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz