Notowania

Ile zarabia i co posiada sędzia? Dowiesz się z internetu

Ziobrę nie satysfakcjonują informacje o domach, mieszkaniach, samochodach czy cennych przedmiotach sędziów. Chce wiedzieć wszystko o ich dochodach wraz z konkretnymi kwotami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Precyzyjne informacje o wszystkich źródłach, z których sędziowie i prokuratorzy czerpią dochody, wraz z konkretnymi kwotami mają zostać uwzględnione w jawnych oświadczeń majątkowych. Rozszerzenie tych dokumentów chce resort kierowany przez ministra Ziobrę – donosi "Rzeczpospolita".

Z dniem 6 stycznia weszła w życie ustawa ujawniająca złożone po tym terminie oświadczenia majątkowe sędziów. Oznacza to, że każdy będzie miał wgląd w majątek sędziów na stronach sądów, w których orzekają.

Co prawda, jeszcze nie wszystkich, bo jak pisaliśmy w WP money, cześć z nich udało się uciec od niewygodnego obowiązku, poprzez złożenie dokumentów przed tą datą. Dzięki temu ich stan posiadania zostanie nieujawniony w całym 2017 roku.

Ci, którzy nie zdążyli muszą pochwalić się swoim stanem posiadania. O zarobkach sędziów Trybunału Konstytucyjnego możesz już przeczytać w WP money. Prześwietliliśmy też stan posiadania polskich prokuratorów. O broni, dużych fiatach w garażu i ukrytych kredytach dowiesz się tutaj.

Jednak, jak donosi "Rzeczpospolita", ministra Ziobrę nie satysfakcjonują informacje o domach, mieszkaniach, samochodach czy cennych przedmiotach. Chce wiedzieć wszystko o ich dochodach wraz z konkretnymi kwotami.

Dlatego też resort proponuje rozszerzenie jawnych oświadczeń majątkowych sędziów. Jak pisze "Rzeczpospolita", zmiana ma zapobiec sytuacjom, gdy dodatkowe dochody nie zostają ujęte w oświadczeniu majątkowym, bo zostały wydane przed jego złożeniem.

Środowisku już pierwsze zmiany były nie w smak. Zwłaszcza, że Polska jest jednym z nielicznych państw w Europie, który zdecydował się na upublicznienie oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów – o czym pisaliśmy w WP money.

"Proponowane zmiany nie są uzasadnione żadnymi racjonalnymi względami" - protestowało w oficjalnym stanowisku Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. "To ingerencja w sferę prywatną sędziów i naruszenie konstytucyjnego prawa do prywatności".

Tagi: zarobki sędziów, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-02-2017

JanosikDoodaDaOni są wszyscy chorzy, PSL ma rację. Trzeba ich badać nim do zawodu posła zostaną dopuszczeni.

04-02-2017

WOJTEKCzy ktoś komuś zabronił być Sędzią??? Nieroby i nieuki zazdroszczą ludziom uczciwie pracującym i zdobywającym wykształcenie, a taki Ziobro jakie on ma … Czytaj całość

04-02-2017

PrzeciętniakPoprosimy też o udostępnienie zarobków i stanu majątku w Internecie osób, które sprawują władzę. Jakby nie było ich zarobki pochodzą z budżetu … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (176)