Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Ile zarabia i co posiada sędzia? Dowiesz się z internetu

176
Podziel się:

Ziobrę nie satysfakcjonują informacje o domach, mieszkaniach, samochodach czy cennych przedmiotach sędziów. Chce wiedzieć wszystko o ich dochodach wraz z konkretnymi kwotami.

Ile zarabia i co posiada sędzia? Dowiesz się z internetu
(Bartosz Krupa/East News)

Precyzyjne informacje o wszystkich źródłach, z których sędziowie i prokuratorzy czerpią dochody, wraz z konkretnymi kwotami mają zostać uwzględnione w jawnych oświadczeń majątkowych. Rozszerzenie tych dokumentów chce resort kierowany przez ministra Ziobrę – donosi "Rzeczpospolita".

Z dniem 6 stycznia weszła w życie ustawa ujawniająca złożone po tym terminie oświadczenia majątkowe sędziów. Oznacza to, że każdy będzie miał wgląd w majątek sędziów na stronach sądów, w których orzekają.

Co prawda, jeszcze nie wszystkich, bo jak pisaliśmy w WP money, cześć z nich udało się uciec od niewygodnego obowiązku, poprzez złożenie dokumentów przed tą datą. Dzięki temu ich stan posiadania zostanie nieujawniony w całym 2017 roku.

Ci, którzy nie zdążyli muszą pochwalić się swoim stanem posiadania. O zarobkach sędziów Trybunału Konstytucyjnego możesz już przeczytać w WP money. Prześwietliliśmy też stan posiadania polskich prokuratorów. O broni, dużych fiatach w garażu i ukrytych kredytach dowiesz się tutaj.

Jednak, jak donosi "Rzeczpospolita", ministra Ziobrę nie satysfakcjonują informacje o domach, mieszkaniach, samochodach czy cennych przedmiotach. Chce wiedzieć wszystko o ich dochodach wraz z konkretnymi kwotami.

Dlatego też resort proponuje rozszerzenie jawnych oświadczeń majątkowych sędziów. Jak pisze "Rzeczpospolita", zmiana ma zapobiec sytuacjom, gdy dodatkowe dochody nie zostają ujęte w oświadczeniu majątkowym, bo zostały wydane przed jego złożeniem.

Środowisku już pierwsze zmiany były nie w smak. Zwłaszcza, że Polska jest jednym z nielicznych państw w Europie, który zdecydował się na upublicznienie oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów – o czym pisaliśmy w WP money.

"Proponowane zmiany nie są uzasadnione żadnymi racjonalnymi względami" - protestowało w oficjalnym stanowisku Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. "To ingerencja w sferę prywatną sędziów i naruszenie konstytucyjnego prawa do prywatności".

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(176)
gaga
6 lat temu
Wszyscy radni , prezydenci , członkowie rządu, posłowie składają oświadczenia, a sędziowie o własnych oświadczeniach - "to ingeruje w sferę prywatna" - tylko oni by chceli ingerować i byc ponad prawem. Trzeba wreszcie to SKOŃCZYĆ. Do dzieła ZIOBRO!!!!
Adam
6 lat temu
Ile sędzia bierze w łapę nikt się nie dowie, zawrotne sumy sędzia otrzymuje przez swojego adwokata. te wszystkie idiotyczne i wysoce niesprawiedliwe wyroki powstają za kasę.
Gorszy sort
6 lat temu
Jak tak czytam te komentarze to przychodzi mi tylko jedno do głowy jaki ciemny naród głosował Taki ciemny wybrał rząd Ten sam naród teraz chwali bo ma 500+ Ciekawe jak ten naród będzie śpiewał jak kasa się skończy a skończy napewno Najsmutniejsze jest to ze za max 3 lata cały naród będzie zarl węgiel bo nic innego nie będzie Szkoda ze cały a nie tylko ten ciemny
Radca . P .
6 lat temu
Jachty , domy poza Polską , dworki , pałacyki to nic nowego , akcje w firmach , wywłaszczone państwo dla ich dzieci , wspaniałego potomstwa z PZPR .
Pytam
6 lat temu
A dowiem się ile bierze w łape za "rozgrzanie"?
...
Następna strona