Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Inflacja w Polsce. W lutym ceny nadal będą spadać

0
Podziel się:

Analitycy Ministerstwa Gospodarki prognozują, że podwyżki na razie nam nie grożą.

Inflacja w Polsce. W lutym ceny nadal będą spadać
(sjlocke/iStockphoto)

Deflacja w lutym utrzyma się na poziomie 1,3 procent rok do roku - ocenili w komentarzu do danych GUS analitycy Ministerstwa Gospodarki.

Główny Urząd Statystyczny podał w piątek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu spadły o 1,3 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,2 procent. Ekonomiści szacowali, że ceny towarów i usług spadły w styczniu o 1,2 procent rok do roku, zaś miesiąc do miesiąca spadły o 0,1 procent.

_ - Szacunki te są zgodne z przewidywaniami Ministerstwa Gospodarki, choć oczekiwana zmiana systemu wag może nieznacznie wpłynąć na ostateczne dane _ - podano w komentarzu.

_ - Głównym czynnikiem, który miał wpływ na zmianę cen w styczniu 2015 roku, był spadek cen w transporcie o 4,4 procent. Było to zgodne z oczekiwaniami ekspertów Ministerstwa Gospodarki, podobnie jak sezonowy spadek cen odzieży i obuwia. Zgodnie z przewidywaniami wzrosły też ceny żywności oraz opłaty za użytkowanie mieszkania _ - dodano.

W ocenie analityków Ministerstwa Gospodarki deflacja w lutym utrzyma się na poziomie 1,3 procent.

_ - W lutym 2015 roku ceny powinny pozostać na poziomie notowanym w styczniu. Oczekujemy stabilizacji cen w transporcie, a także dalszego wzrostu cen żywności oraz niewielkiego spadku cen odzieży i obuwia. Wolniej rosnąć powinny także opłaty za użytkowanie mieszkania _ - podano.

_ - Roczny wskaźnik inflacji w lutym powinien wynieść minus 1,3 procent, a więc pozostać na poziomie notowanym w styczniu 2015 roku _ - dodano.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)