Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Inflacja w Polsce najniżej od 22 miesięcy

0
Podziel się:

Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące cen towarów i usług.

Inflacja w Polsce najniżej od 22 miesięcy
(andipantz/iStockphoto)

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych spadł do poziomu 3,4 procent. Przed miesiącem inflacja wynosiła 3,8 procent. Odczyt okazał się być zgodny z oczekiwaniami ekonomistów.

To pierwszy raz od grudnia 2010 roku, kiedy wskaźnik inflacji znalazł się w celu inflacyjnym NBP. Cel ten wynosi 2,5 procent z jednoprocentowymi odchyleniami, czyli 1,5-3,5 procent.

Zobacz, jak kształtował się wskaźnik inflacji w ostatnim roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W samym październiku ceny wzrosły o 0,4 procent. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wyższe ceny odzieży i obuwia (o 3,5 proc.), żywności (o 0,7 proc.) oraz podwyżki opłat związanych mieszkaniem (o 0,2 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,16 pkt proc., 0,15 pkt proc. i 0,06 punktu procentowego.

Dodano, że niższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 0,4 proc.), transportu (o 0,1 proc.) oraz zdrowia (o 0,2 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,03 pkt proc., i o 0,01 punktu procentowego.

Według GUS największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w ujęciu rocznym miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 4,6 proc.), wzrost cen żywności (o 4,9 proc.), a także towarów i usług w zakresie transportu (o 6,0 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,20 pkt proc., 1,06 pkt proc. i 0,55 pkt proc.. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,6 proc.) obniżyły wskaźnik w tym okresie o 0,23 punktu procentowego.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)