Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izba Celna ma nowe wyzwania. Przemytnicy zmienili kanały przerzutu

0
Podziel się:

W 2014 r. Izba Celna w Białymstoku zajęła ponad 2,3 mln sztuk paczek papierosów bez znaków skarbowych akcyzy o łącznej wartości 56 mln zł i było to mniej niż w 2013 r.

Izba Celna ma nowe wyzwania. Przemytnicy zmienili kanały przerzutu
(Dedek/Reporter)
bEUrAaUl

Przemytnicy coraz częściej wybierają próby przemytu papierosów na zachód Europy z wykorzystaniem portów, a nie np. ciężarówką - podaje Izba Celna w Białymstoku powołując się na wymianę informacji z celnikami z innych krajów.

W 2014 r. Izba Celna w Białymstoku zajęła ponad 2,3 mln sztuk paczek papierosów bez znaków skarbowych akcyzy o łącznej wartości 56 mln zł i było to mniej niż w 2013 r.

_ - Wynika to stąd, że z jednej strony mamy coraz bardziej szczelną granicę wyposażoną w sprzęt do kontroli (...) , ale również sprawia to stosowana przez nas restrykcyjna polityka kryminalna, bo restrykcje są spore, jeśli chodzi o te osoby, które trudnią się przemytem _ - podkreśla dyrektor białostockiej Izby Celnej Mirosław Sienkiewicz.

bEUrAaUn

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/230/m331238.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pomyslowosc-przemytnikow-nie-zna-granic,247,0,1691639.html) *Tak przemytnicy oszukują Straż Graniczną * Zeszłego roku Straż Graniczna ujawniła próby przemytu na kwotę prawie 190 milionów złotych. Zobacz, jak przemytnicy próbują oszukać kontrole na granicy.

Zatrzymano też tonę nielegalnego tytoniu i było to o 100 proc. więcej niż rok wcześniej. Celnicy wiążą to z tym, że być może oznacza to, że nasila się produkcja nielegalnych papierosów w innych miejscach.

Dyrektor Sienkiewicz mówi, że najczęściej nielegalne papierosy mają trafiać do Wielkiej Brytanii, bo tam na nich można najwięcej zarobić i to próbują wykorzystywać przemytnicy. Dodaje, że celnicy widzą większą aktywność zorganizowanych grup przestępczych zwłaszcza z krajów skandynawskich i nadbałtyckich, które do przemytu wyrobów tytoniowych wykorzystują porty. _ Jesteśmy w stałym kontakcie z attache celnymi z innych państw, a ten kierunek działań przestępczych potwierdzają również Brytyjczycy. _

_ _

bEUrAaUt

_ Mniej tych tirów zatrzymujemy w Budzisku - nie na przejściu granicznym, bo na granicy polsko-litewskiej nie ma odpraw, ale w jego okolicach - i monitorujemy tę sytuację również z innymi służbami celnymi państw UE _ - powiedział Sienkiewicz.

Z danych białostockiej Izby Celnej wynika, że wiele osób wycofuje się z procederu przemytu, bo kary finansowe są bardzo dotkliwe. W 2014 celnicy odebrali 286 aut, przyczep i naczep służących do przemytu. Wszczęto w 2014 r. w Podlaskiem pięć tysięcy spraw karno-skarbowych w związku z przestępczością gospodarczą. Na przemycie i nielegalnym handlu artykułami tytoniowymi złapano ponad 7,5 tys. osób.

Szlak przemytniczy z terytorium Litwy do Polski w dalszym ciągu będzie pozostawał atrakcyjny z uwagi na brak kontroli granicznej - uważa tymczasem Straż Graniczna. Według jej danych, w ubiegłym roku na tej granicy, czyli wewnętrznej granicy unijnej przemyt papierosów nadal był zdominowany przez zorganizowane, międzynarodowe grupy przestępcze.

_ - Wysoka opłacalność przemytu i zyski osiągane przez zorganizowane grupy, czerpane z działalności przestępczej związanej z przemytem wyrobów tytoniowych na odcinku granicy z Litwą wskazują, że zagrożenie to będzie utrzymywało się na wysokim poziomie _ - powiedziała PAP rzecznik Podlaskiego Oddziału SG mjr Katarzyna Zdanowicz.

bEUrAaUu

SG uważa, że - biorąc pod uwagę powszechnie stosowane przez przestępców metody omijania kontroli np. ucieczki i pokonywanie blokad - przemyt z Litwy nadal będzie odbywał się z wykorzystaniem samochodów osobowych.

Podobnie jest i na granicy z Białorusią, czyli zewnętrznej granicy UE. Tu jednak kontrole prowadzone są na przejściach granicznych i większość prób przemytu tam jest ujawnianych.

Czytaj więcej w Money.pl
Egzekucja 5 cudzoziemców w Indonezji. Za co? Egzekucji dokonano mimo apeli o ich ułaskawienie.
Tak przemytnicy oszukują Straż Graniczną Zeszłego roku Straż Graniczna ujawniła próby przemytu na kwotę prawie 190 milionów złotych. Zobacz, jak przemytnicy próbują oszukać kontrole na granicy.
Rozbito włosko-polski gang przemytników Aresztowano dwóch Włochów i dwóch Polaków.
bEUrAaUO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)