Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Pierwszy polski fundusz z jednorożcem. Sprzedaż iZettle na finiszu

3
Podziel się:

Nowym właścicielem szwedzkiej firmy iZettle został PayPal. Cała transakcja wyniosła 2,2 mld dolarów. Jednym z jej uczestników był fundusz MCI Capital. Jak ustaliło money.pl firma Tomasza Czechowicza stała się właśnie pierwszym polskim funduszem, który wypuścił spółkę wartą ponad 1 mld dol. Firma Tomasza Czechowicza stała się pierwszym polskim funduszem, który wypuścił spółkę wartą ponad 1 mld dol.

Firma Tomasza Czechowicza stała się pierwszym polskim funduszem, który wypuścił spółkę wartą ponad 1 mld dol.
Firma Tomasza Czechowicza stała się pierwszym polskim funduszem, który wypuścił spółkę wartą ponad 1 mld dol. (materiały prasowe MCI)

Nowym właścicielem szwedzkiej firmy iZettle został PayPal. Cała transakcja wyniosła 2,2 mld dolarów. Jednym z jej uczestników był fundusz MCI Capital. Jak ustaliło money.pl firma Tomasza Czechowicza stała się właśnie pierwszym polskim funduszem, który wypuścił spółkę wartą ponad 1 mld dol.

Historyczna transakcja z udziałem polskiego funduszu. MCI Capital - notowany na warszawskiej giełdzie - ma swój udział w wypuszczeniu w świat "jednorożca", czyli firmy wartej ponad 1 mld dolarów.

Bezwarunkowa umowa sprzedaży szwedzkiej spółki iZette została zawarta w maju.Jak dowiedzieliśmy się w money.pl, teraz udało się ją sfinalizować. Konieczne było uzyskanie zgody szwedzkiego regulatora.

Zgodnie z kontraktem gigant płatności mobilnych PayPal przejmie wszystkie akcje szwedzkiej spółki za ponad 2 mld dolarów. To jedna z największych akwizycji europejskich spółek technologicznych w ostatnich latach.

OGLĄDAJ: * *Crowdfunding czy venture capital. Jakie wsparcie wybrać dla swojego biznesu

- Musieliśmy czekać cztery miesiące na finalizację umowy. To i tak niedługo. Czasem zajmuje to nawet kilka lat. Bardzo czasochłonne jest zdobycie wszystkich zgód antymonopolowych - powiedział money.pl założyciel MCI Capital, Tomasz Czechowicz.

iZettle to firma ze Szwecji. Zajmuje się płatnościami mobilnymi dla średnich, małych oraz mikro przedsiębiorstw. Jednym ze współwłaścicieli spółki był fundusz MCI.TechVentures – subfundusz MCI Capital. Polska firma zainwestowała w szwedzki startup w 2015 roku.

Przypomnijmy, że nowy właściciel iZettle - PayPal - to prekursor w dziedzinie płatności online. Firmę założyli m.in. Elon Musk, Max Levchin oraz Petera Thiel. W 2002 roku spółkę przejął serwis eBay. Trzy lata późnij ponownie zadebiutowała na giełdzie.

Fundusz MCI Capital za sprzedaż pakietu ma dostać 44 mln USD. Spółka inwestuje z powodzeniem w firmy z obszaru cyfrowej gospodarki. Jedną trzecią portfela stanowią firmy fintechowe. Pozostałe spółki działają na rynku e-commerce lub dostarczają infrastrukturę IT.

MCI Capital działa głównie zagranicą. Ok. połowy portfela spółek pochodzi z Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Izraela. W tym ostatnim kraju polski fundusz jest największym inwestorem technologicznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

inwestycje
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Majakas
6 lat temu
To sukces Czechowicza, a nie MCI, bo MCI ma wielu akcjonariuszy którzy nic z tego nie mają, a realnie jedynym beneficjentem jest sam prezes, który nie szanuje mniejszościowych.
Olo
6 lat temu
Nie wypuscili tylko byli udzialowcami na poziome 44 mln, czyli jakies drobniaki w ogolnej wartosci.
rozczarowany
6 lat temu
Jak najdalej od Czechowicza! On ma głębokim poważaniu interes akcjonariuszy własnego funduszu ;/