Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Kurski musi odejść? Jeśli prezes PiS da "zielone światło", za sterami TVP mógłby zasiąść Czabański

184
Podziel się:

Kurski ma wielu przeciwników również w PiS i co dalej stanie się z prezesem TVP zależy od Jarosława Kaczyńskiego, który podobno zna sytuację w telewizji publicznej.

Kurski musi odejść? Jeśli prezes PiS da "zielone światło", za sterami TVP mógłby zasiąść Czabański
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Nad prezesem Kurskim zbierają się czarne chmury. Z nieoficjalnych informacji wynika, że na czele TVP SA stanąć miałby jego największy krytyk w PiS, obecny przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

Jacek Kurski nie jest bezpieczny - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Jak dowiedział się dziennik, pojawił się pomysł, aby zastąpić obecnego prezesa TVP SA Krzysztofem Czabańskim. Obecnie Kurski wypoczywa na urlopie, ale chmury nad jego głową zbierają się bez przerwy. O jego możliwym odwołaniu mówiło się już w maju.

Przypomnijmy, że wniosek o odwołanie prezesa TVP wpłynął w czerwcu. Złożył go klub Kukiz'15 w związku z zamieszaniem wokół festiwalu w Opolu. Rada Mediów Narodowych jeszcze się tą sprawą nie zajęła. Może to uczynić dopiero w sierpniu.

Jak pisze dziennik, Kurski ma wielu przeciwników również w PiS. Co dalej stanie się z prezesem TVP zależy od Jarosława Kaczyńskiego, który podobno zna sytuację w telewizji publicznej. Wystarczy przyzwolenie prezesa, a odwołanie Kurskiego będzie tylko kwestią formalną.

W pięcioosobowej RMN zasiada trzech członków PiS, to już wystarczyłoby, aby taką decyzję przeforsować. Dodatkowo wiadomo też, że za odwołaniem Kurskiego zagłosowałby Juliusz Braun z PO.

Jak zaznacza "DGP", prezes Kurski nie odpowiedział na pytania dotyczące ewentualnego odwołania.

Zła sytuacja w Telewizji Polskiej

Kłopoty TVP pogrążają obecnego prezesa. Jak pisaliśmy w money.pl, reklamy w TVP są coraz tańsze, a telewizja Jacka Kurskiego traci przychody. Wydawało się, że dziura abonamentowa już głębsza być nie może, ale jednak. Przychody z abonamentu zmniejszyły się o kolejne 9,6 proc. Udało się ściągnąć zaledwie 363,5 mln zł. W 2016 r. telewizja poniosła 180 mln zł straty.

- Jak przejmował stery w TVP, to miał w kasie 100 mln zł. Teraz ma 200 mln zł, ale na minusie – komentował członek Rady Mediów Narodowych i były prezes telewizji publicznej Juliusz Braun w radiu TOK FM.

Jak już informowaliśmy w money, prezes Kurski pilnie szuka gotówki. Musiał posiłkować się potężnym kredytem w BGK. Połowa z 800 mln zł ma zostać przeznaczona na inwestycje w sprzęt HD, modernizację oddziałów regionalnych, budowę dużej platformy internetowej oraz cyfrowy obieg materiałów – wynika z informacji "DGP".

TVP pokłada wielkie nadzieje w przepisach, które mają uszczelnić pobór abonamentu. Nowelizacja ustawy abonamentowej, którą przeforsowuje Ministerstwo Kultury, ma docelowo przynieść 1,36 mld zł rocznie - więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

* Ile zarabia prezes Kurski? *

Zła sytuacja w TVP nie zmienia faktu, że prezes Jacek Kurski inkasuje więcej niż najważniejsze osoby w kraju**. **Po tym względem wtyle zostawia chociażby prezydenta Andrzeja Dudę i premier Beatę Szydło.

Jak informowaliśmy w money.pl, prezes Telewizji Polskiej co miesiąc jeszcze w ubiegłym roku dostawał pensję wysokości 25,7 tys. brutto. Pod koniec stycznia dostał jednak podwyżkę - o czym pisaliśmy tutaj.

Źródło:money

Warto dodać, że Jacek Kurski od 2005 r. praktycznie nie zarabiał mniej niż 10 tys. zł. W latach 2005-2009 był posłem (dostawał wspomniane 12 tys. zł). Od 2009 r. działał w Parlamencie Europejskim. Europoseł może w Brukseli liczyć na 6,2 tys. euro pensji i kolejne 6 tys. euro diety. Łącznie pensja sięga 12 tys. euro, czyli w przeliczeniu 60 tys. zł.

Finansowo gorsze czasy przyszły, dopiero gdy Kurski w 2015 r. trafił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tam mógł liczyć na nieco poniżej 10 tys. zł brutto. W 2016 r. został prezesem i wrócił do pięciocyfrowych kwot.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(184)
pol
7 lat temu
no tak tvp wysiada jak stadnina w janowie -wszyscy winni tylko nie prezesi
kibic
7 lat temu
Panie Kurski, jako widzowie żądamy emisji w TVP wszystkich meczów siatkówki, a tym bardziej że odbywają się w naszym kraju. Jeśli Pan nie załatwi tak najprostszego tematu, to znaczy że nie jest Pan kompetentny piastować to stanowisko jako Prezesa!!!!!!!!!!!!!!
Adrian
7 lat temu
Panie Prezesie Kurski, czy w obecnie zarządzanej przez Pana telewizji publicznej coś się zmieniło? obawiam się, że nie!!!! Przytoczę przykład: za czasów uprzedniej koalicji rządzącej organizowane mistrzostwa w siatkówce mężczyzn w Polsce oglądanie meczów było możliwe po wykupieniu pakietu za 99zł. W chwili obecnej za Pana jako Prezesa, obecnie trwające ME 2017 w piłce siatkowej u nas w Polsce ubodzy widzowie mogą oglądać tylko mecze Polaków, a co z pozostałymi meczami naszych rywali? Można jednoznacznie stwierdzić, że powtórzyła się dyskryminacja widzów, którzy opłacają cyfrowy sport (ich stać) i z radością oglądają sobie wszystkie mecze, a w większości nie stać na opłacenie i muszą zadowolić się z oglądania wybranych meczów. Uważa Pan, że z radością Pan zakomunikuje, że będzie w TVP emitowany mecz finałowy? i z tego Pan będzie się radował. Panie Prezesie to jest żenada. Uważam, że taka dyskryminacja nie powinna mieć miejsca, ponieważ polski widz nie może obejrzeć meczów we własnym kraju. Panie Prezesie jesli nie potrafi Pan załatwić emisji wszystkich rozgrywek siatkówki w TVP proszę poddać się do dymisji!!!!!!!!!!!!!!
Bubb
7 lat temu
czy to pan Jacek polecił głęboko schować w archiwach TVP wszystkie kopie Kariery Nikodema Dyzmy? jaka szkoda to tak mi ten film jego osobę przypominał ... ale jest życie po TVP panie Jacku może uprawa ogródka działkowego na miarę pana umiejętności nic poza tym ..żeby to było bezpieczne dla innych..to a propos info o 200 mln na minusie w bilansie TVP za który to deficyt zapłacą podatnicy a kto inny? w porównaniu z 20parę tys. na plusie na konto pana Jacka do banku ...fajna posada tak?
JASIU
7 lat temu
I CO MI PO TEJ DOBREJ WIEŚCI, JAK PRZYJDZIE, MÓWIĄC DELIKATNIE, JESZCZE GORSZY.
...
Następna strona