Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Japonia chce umocnić swe wpływy w Azji Środkowej

0
Podziel się:

Japońscy przedsiębiorcy potrzebują surowców dla rozwijającej się gospodarki.

Japonia chce umocnić swe wpływy w Azji Środkowej
(Christineg/Dreamstime)

Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Azji Środkowej w Taszkencie, Japonia obiecała zwiększyć pomoc dla państw tego regionu. Tokio stara się zacieśnić więzy z krajami bogatymi w surowce naturalne ze względu na agresywną ekspansję gospodarczą Chin - pisze agencja Kyodo.

Szef japońskiej dyplomacji Katsuya Okada spotkał się z ministrami spraw zagranicznych Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu i Uzbekistanu.

_ - Rząd Japonii zamierza aktywnie wspierać region _ - powiedział Okada, który obiecał swym rozmówcom pomoc w wielu dziedzinach, od walki z terroryzmem, przez rozwój infrastruktury, po dystrybucję dóbr. Spotkanie w Taszkencie to trzecia konferencja zwana dialogiem _ Azji Środkowej plus Japonii _.

Okada podkreślił, że Tokio zwiększy znacznie pomoc dla swych partnerów w Azji Środkowej przeznaczoną na zapobieganie rozwojowi ruchów islamskich ekstremistów oraz na walkę z przemytem narkotyków z Afganistanu.

Przed spotkaniem z grupą _ Azja Środkowa plus Japonia _ Okada podróżował po Afryce i zorganizował rozmowy w Tokio z rządem Mongolii. Wysiłki Japonii, która walczy o ugruntowanie bliskich stosunków z krajami bogatymi w surowce naturalne, są reakcją na agresywną ekspansję Chin, które poszukują źródeł zaopatrzenia w surowce energetyczne na całym świecie.

Podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Uzbekistanu Władimirem Norowem, Okada starał się ułatwić japońskim firmom dostęp do prac nad eksploatacją tamtejszych złóż uranu. Szef japońskiej dyplomacji zaprosił do Tokio uzbeckiego prezydenta Isłama Karimowa; wizyta miałaby się odbyć w lutym przyszłego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)