Notowania

jws
11.02.2010 16:04

Jastrzębska Spółka Węglowa najgorsze ma za sobą

Węglowa spółka chce zainwestować 650 mln złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Nic_s events/CC/Flickr)


Odzyskanie rentowności, wzrost wydobycia węgla o blisko 30 proc. i inwestycje za ok. 650 mln zł planuje w 2010 r. Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW). Firma, która najbardziej ze wszystkich górniczych spółek odczuła w 2009 r. skutki kryzysu, teraz spodziewa się ponownego wzrostu.

_ - Sytuacji na rynkach międzynarodowych wciąż nie można określać jako stabilnej, dlatego zarząd spółki zdecydował się na dość ostrożne założenia _ - powiedziała Agnieszka Barzycka z JSW, przyznając, że ten ostrożny plan wzbudził niezadowolenie związków zawodowych, spodziewających się bardziej optymistycznych założeń.

Z przyjętego już przez zarząd i radę nadzorczą spółki planu wynika jednak, że 2010 r. będzie dużo lepszy od poprzedniego, w którym spółka zanotowała znaczącą stratę (jej dokładna wielkość nie jest jeszcze znana).

Na ten rok JSW zakłada niewielki zysk. Na inwestycje, w tym strategiczne, jak budowa nowego szybu, zamierza przeznaczyć ok. 650 mln zł, czyli 110 mln zł więcej niż przed rokiem.

Zarząd JSW ma wkrótce rozmawiać ze związkami m.in. na temat bezpieczeństwa pracy, poziomu inwestycji, wielkości zatrudnienia i wysokości płac. W ubiegłym roku zatrudnienie w JSW zmniejszyło się o ok. 250 osób. Plan zakładał redukcję o ok. 1,3 tys. osób. Tak się nie stało, bo wiele osób nie skorzystało z przysługujących im emerytur.

Skupiająca sześć kopalń JSW to największy w Europie producent węgla koksowego, stosowanego m.in. w koksownictwie i hutnictwie.

Plany JWS na 2010 rok

Raport Money.pl

* [ Wskaźniki inflacji i bezrobocia ]( http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: jws, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz