Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Jest już rosyjski zakaz dla polskich wędlin

Jest już rosyjski zakaz dla polskich wędlin

Fot. Lukasz Ostalski/REPORTER

Władze Obwodu Kaliningradzkiego zabroniły przywozu wędlin i wieprzowiny z Polski i Litwy. Według miejscowych władz, zakaz wprowadzono w związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń.

Zgodnie z decyzją władz, na teren Obwodu nie można przywozić wieprzowiny ani żadnych wykonanych z niej produktów.

Zakaz ma mieć charakter czasowy. Władze sanitarne Obwodu Kaliningradzkiego twierdzą, że jeśli nie pojawią się nowe przypadki choroby, to zakaz zostanie zniesiony.

Według rosyjskich mediów, w ostatnich dniach zmniejszyła się liczba klientów z Kaliningradu w polskich sklepach. Wiąże się to właśnie z zakazem przywozu wieprzowiny i wędlin.

W 2013 r. polsko-rosyjską granicę z obwodem kaliningradzkim przekroczyło 6 mln osób; było to wzrost o 50 proc. w porównaniu do 2012 r. W 2013 r. Rosjanie wydali w Polsce co najmniej 238 mln zł, a w ciągu zaledwie dwóch dni 7 i 8 stycznia 2014 r. przedstawili na granicy celnikom rachunki Tax Free, umożliwiające odzyskanie podatku VAT, na kwotę miliona zł.

Wprowadzony z końcem lipca 2012 r. mały ruch graniczny z obwodem kaliningradzkim pozwala przekraczać granicę polsko-rosyjską bez wiz, jedynie na podstawie zezwolenia. Po rosyjskiej stronie obejmuje obwód kaliningradzki, po polskiej część województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.

Umowę o małym ruchu granicznym między obwodem kaliningradzkim a częścią Pomorza, Warmii i Mazur podpisali 14 grudnia 2011 roku w Moskwie szefowie dyplomacji Polski i Rosji, Radosław Sikorski i Siergiej Ławrow.

Czytaj więcej w Money.pl

zakaz, rosja, wędliny, afrykanski pomór świń
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
szynka
37.30.29.* 2014-03-09 10:42
ale przejaw hegemonii mocarstwa atomowego - nie kupują kiełbasy !!. Pusty śmiech ogarnia. A tak na marginesie, postawić w końcu zasieki na granicy tego obwodu, wyrzucić nożyce do drutu i zapomnieć, niech kełbasę kupują od tej chwili np, w Szwecji.
vfdsgbvdsfgds
5.173.4.* 2014-03-08 21:04
I to sa efekty obrony ukraińców! JA SIĘ NA TO NIE ZGADZAM!!! NIE CHCE ICH W POLSCE!!!