Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jest szansa na uratowanie stoczni w Gdańsku

0
Podziel się

Barroso: Sprawa stoczni została zaniedbana przez kolejne polskie rządy.

Jest szansa na uratowanie stoczni w Gdańsku
(EPA/PAP)
bEgGgsHp

*Szef Komisji Europejskiej liczy na znalezienie porozumienia z Polską w sprawie stoczni Gdańsk. Na linii Bruksela - Warszawa toczą się negocjacje dotyczące rządowego wsparcia, które zakład otrzymał po wejściu Polski do Unii. *

Komisja uzależnia akceptację pomocy publicznej od programu naprawczego, zgodnego z unijnymi wymogami. Na razie los stoczni jest niepewny, co niepokoi związkowców. Jose Barroso w rozmowie z Polskim Radiem podkreśla, że Komisja próbuje rozwiązać tę sprawę od wielu lat.

bEgGgsHr

Tłumaczenie:
Rozmawiałem na temat stoczni chyba z pięcioma różnymi polskimi premierami, sugerując rozwiązania zgodne z zasadami Unii Europejskiej i takie, które pozwolą na zachowanie produkcji i miejsc pracy. Teraz znowu przedstawiliśmy propozycje i omawiamy je z polskimi władzami. Jednocześnie jestem świadomy znaczenia stoczni w Gdańsku dla polskiej, a także europejskiej historii. Mam więc nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie tego problemu i obawy stoczniowców zostaną rozwiane, a wraz z nimi całej Polski.

Tłumaczenie:

Bylibyśmy szczęśliwi gdyby polskie władze reagowały szybciej i wcześniej przeprowadziły konieczną restrukturyzację. I na ten temat szczerze rozmawiałem z różnymi polskimi rządami, także z obecnym i premierem Donaldem Tuskiem. Ale wciąż mam nadzieję, że ten problem zostanie rozwiązany.

| Los stoczni w Gdyni i Szczecinie przesądzony |
| --- |
| Komisja odrzuciła plany naprawcze, bo według niej nie spełniały one unijnych wymogów. Nakazała podział majątku stoczni i wyprzedaż. Z otrzymanych pieniędzy ma być zwrócone rządowe wsparcie, które Szczecin i Gdynia otrzymały po wejściu Polski do Unii. Produkcja stoczniowa będzie kontynuowana tylko wtedy, jeśli znajdzie się inwestor, który w otwartym przetargu kupi podzielony majątek i zechce dalej budować statki. |

bEgGgsHx
bEgGgsHS
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)