Notowania

jsw
26.07.2016 13:05

JSW będzie potrzebować dodatkowych pieniędzy? Wiceminister nie wyklucza emisji nowych akcji

Wiceminister, pytany o ewentualną nową emisję akcji JSW, ocenił, że nie jest to wykluczone. Informacje na ten temat uznał jednak za przedwczesne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JSW, mat. prasowe)

Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski ocenił we wtorek, że Jastrzębska Spółka Węglowa w przyszłości będzie potrzebować dodatkowego wsparcia finansowego, aby utrzymać stabilność w okresie, kiedy zacznie spłacać zobowiązania wobec instytucji finansowych.

W rozmowie z dziennikarzami przed wtorkowym posiedzeniem zespołu trójstronnego ds. bezpieczeństwa socjalnego górników w Katowicach, wiceminister, pytany o ewentualną nową emisję akcji JSW, ocenił, że nie jest to wykluczone. Informacje na ten temat uznał jednak za przedwczesne. Być może mechanizm dalszego wsparcia finansowego JSW zostanie przedstawiony w sierpniu.

- Myślę, że w sierpniu przybliżymy, jaka jest jeszcze formuła zasilenia finansowego - powiedział Tobiszowski, przypominając, iż fakt notowania JSW na warszawskiej giełdzie oznacza konieczność dochowania stosownych procedur przy przekazywaniu informacji. - Jak powiemy za dużo i za szybko, może to wpływać negatywnie na spółkę i jej notowania - ocenił wiceminister.

Możliwą nową emisję akcji JSW jesienią tego roku sygnalizował w maju minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Tobiszowski przypomniał we wtorek, że JSW pozyskała już środki ze sprzedaży wybranych aktywów z grupy kapitałowej: Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC) w Jastrzębiu Zdroju, Spółki Energetycznej Jastrzębie (SEJ) i Zakładów Koksowniczych Victoria w Wałbrzychu.

- Na dzisiaj wiemy, że kapitał, który zgromadziliśmy z Victorii, SEJ-u i PEC-u, to jest duże zasilenie, dające duże wsparcie jeśli chodzi o funkcjonowanie JSW - podkreślił wiceminister, zaznaczając, że dla zbudowania stabilności spółki potrzebne będzie jednak dodatkowe wsparcie.

- Chcemy zbudować perspektywę stabilności spółki, która poprzez podjęcie inwestycji w tym i przyszłym roku może w latach 2019-2020 osiągnąć spokojną stabilność. Stąd wiemy już dzisiaj, że będziemy potrzebowali dodatkowego wsparcia, o którym też zakomunikujemy - zapowiedział Tobiszowski, wskazując, iż będzie ono potrzebne dla zachowania stabilności firmy w momencie, kiedy spóła zacznie spłacać przesunięte zobowiązania finansowe.

Chodzi o zobowiązania wobec instytucji finansowych, które objęły obligacje JSW. Do końca lipca ma być wypracowane porozumienie z nimi; spółka negocjuje m.in. przesunięcie terminów spłat.

- Do końca lipca powinno być wypracowane porozumienie z instytucjami finansowymi, które uruchamia proces inwestycji. Zarazem tworzymy nową strukturę zabezpieczeń na kapitale; musieliśmy na nowo stworzyć system zabezpieczeń - wyjaśnił Tobiszowski.

Przypomniał, że przed tygodniem zarząd JSW zaprezentował stronie społecznej biznesplan spółki, wizję jej rozwoju oraz - jak mówił wiceminister - to, "jakie środki są potrzebne, aby JSW mogła osiągnąć stabilność w przyszłym roku".

Tagi: jsw, giełda, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-07-2016

PanPolakJak można finansować gospodarczego trupa???? Górniczą leniwa i niewydajna brać należy rozgonić do normalnej roboty niech wyjeżdżają na saksy ze … Czytaj całość

26-07-2016

pgRuski węgiel sprzedawany jest ciepłowniom po 200 PLN/t, a samo wydobycie w polskich kopalniach kosztuje 250 PLN/t. Więc kto zechce zainwestować w … Czytaj całość

26-07-2016

tomekOczywiste zeby nie było strajków ani protestów pani Szydło z kaczynskim wyda znowu miliardy z naszych podatków. A potem będą się … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)