Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Kancelarie odszkodowawcze dostaną kaganiec. Senat szykuje ustawę

5
Podziel się:

Branża sprzeciwia się propozycjom senatorów, wskazując, że ustawa spowoduje ograniczenie dostępu do skutecznego dochodzenia odszkodowań.

Kancelarie odszkodowawcze często są skuteczne, ale bardzo drogie.
Kancelarie odszkodowawcze często są skuteczne, ale bardzo drogie. (CEZARY PECOLD/SE/EAST NEWS)

Koniec z prowizjami sięgającymi połowy uzyskanego odszkodowania oraz z akwizycją w szpitalach i na pogrzebach. Senat pracuje nad ustawą, która ma ucywilizować metody kancelarii odszkodowawczych. Branża mówi o zamachu na wolność działalności gospodarczej.

Jak pisze "Rzeczpospolita", działalność kancelarii odszkodowawczych może wkrótce zostać uregulowana. Z inicjatywy senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych trwają prace nad projektem ustawy o świadczeniu usług dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

Senatorowie chcą przede wszystkim ograniczyć wynagrodzenia kancelarii, które sięgają niekiedy nawet połowy wywalczonego odszkodowania. Maksymalne stawki wynagrodzenia miałby ustalać minister sprawiedliwości.

Zobacz także: Wideo: co czwarty Polak nie walczy o odszkodowanie

Nie zapadła jeszcze decyzja, w jaki sposób wynagrodzenia kancelarii odszkodowawczych miałyby być ograniczane. Mówi się o limitach procentowych i kwotowych, ale możliwe jest także wprowadzenie modelu mieszanego.

Ustawa ma wprowadzić definicję doradcy odszkodowawczego oraz umowy o dochodzenie roszczeń odszkodowawczych. Doradca miałby podlegać obowiązkowemu ubezpieczeniu OC, a klient miałby dłuższy okres na wypowiedzenie umowy, jeśli w chwili jej zawierania miał ograniczone możliwości "prowadzenia swoich spraw".

Co więcej, umowa mogłaby być podpisana jedynie w siedzibie kancelarii. Celem tego zapisu jest ukrócenie agresywnej akwizycji prowadzonej w szpitalach, a nawet na pogrzebach.

Branża odszkodowawcza sprzeciwia się propozycjom senatorów, wskazując, że ustawa spowoduje ograniczenie dostępu do skutecznego dochodzenia odszkodowań. Przekonuje też, że proponowane przepisy są sprzeczne z Konstytucją i ograniczają swobodę działalności gospodarczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Przemek
6 lat temu
Wszyscy którzy promują ustawe pracuja dla towarzystw ubezpieczeniowych. Adwokat Roman Kusz to Allianz Adwokat Paweł Wajda to PZU Senator Grzegorz Bierecki to TUW Skok Ludzie nie wiedzą o co chodzi w odszkodowaniach a ci kłamią że kancelarie biorą po 50 procent prowizji. Chyba w 2 przypadkach na 1000. Chcą zniszczyć kancelarie i ponizyc poszkodowanych. Tak to naprawdę wygląda. Każdy z punktów ustawy uderza w poszkodowanych. Może dla kogoś spoza branży założenia ustawy wyglądają ok, ale ktoś kto wie jak to działa doskonale rozumie że to są sprytnie przygotowane rozwiązania mające na celu odcięcie poszkodowanych od pomocy prawnej. Przykład? Maksymalne stawki: niby fajnie ale jeżeli one będą to kancelarie będą brały tylko wybrane i łatwe wprawy czyli jakieś 20 procent. 80 procent poszkodowanych nikt nie będzie chciał reprezentować bo nawet jak poszkodowany zechce zapłacić więcej to nie będzie miał prawa tego zrobić.
pion
6 lat temu
Takie firmy odszkodowawcze prowadzone są w większości przez "słupy" szacownych mecenasów ze znanych kancelarii prawniczych. Takie prawo.
Max
6 lat temu
lobby bankowo ubezpieczeniowe górą, syf ta władza
FILUTEK.
6 lat temu
zamiast ukrócić działania ubezpieczycieli- oszustów, będą ścigać tych którzy te oszustwa wyciągają na światło dzienne. później wezmą się również za tych którzy nie chcą być oszukiwani. bo cóż to znaczy- ubezpieczyciel osiągnął zysk? to znaczy że nie wypłacił poszkodowanym właściwej wysokości odszkodowań. czyli oszukał swoich klientów.
ehh
6 lat temu
Po pierwsze, każda umowa, która została podpisana w stanie szoku jest bez mocy prawnej. Nie ważne, czy podpisywało się papiery dla szpitala, czy papiery dla kancelarii odszkodowawczej.