Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Nauczyciele uciekają przed reformą na urlopy zdrowotne. PiS chce je ukrócić

Nauczyciele uciekają przed reformą na urlopy zdrowotne. PiS chce je ukrócić

Według MEN, na urlopie zdrowotnym przebywa około 12 tys. nauczycieli. Fot. Adrian Slazok/REPORTER
Według MEN, na urlopie zdrowotnym przebywa około 12 tys. nauczycieli.
Od trzech lat wzrasta liczba nauczycieli, którzy korzystają z urlopów zdrowotnych. Spora część z nich wykorzystała to roczne świadczenie dla podreperowanie zdrowia, tuż przed reformą szkolnictwa, która według Związku Nauczycielstwa Polskiego pozbawiła pracy około 10 tys. nauczycieli.

Liczba nauczycieli na urlopach zdrowotnych wzrasta. Z danych resortu edukacji wynika, że na koniec września ubiegłego roku z urlopu dla poratowania zdrowia w całym kraju korzystało 11 920 osób. W 2015 r. było to 11 242, a rok wcześniej – 9633 – przytacza "Rzeczpospolita".

Co prawda resortowych danych z tego roku jeszcze nie ma, ale z "oceny skutków regulacji" projektu nowej ustawy wynika, że obecnie na urlopie zdrowotnym przebywa około 12 tys. nauczycieli.

Nauczyciele tracą pracę przez reformę:

Jak zgodnie piszą "OKO Press" i "Rz", wielu nauczycieli właśnie w obawie przed reformą edukacji potraktowało go jako narzędzie odraczające zwolnienia. Jak informowaliśmy w money.pl, z wyliczeń Związku Nauczycielstwa Polskiego wynika, że właśnie w efekcie reformy pracę straciło około 10 tys. nauczycieli.

MEN szacuje, że koszt wynagrodzeń tych pedagogów, którzy korzystają właśnie z przysługującego im rocznego świadczenia, to około 550 mln zł.

Rząd chce to ukrócić co najmniej o jedną czwartą. Będzie miał do tego narzędzia. Przyjął bowiem projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wraz ze zmianami w Karcie Nauczyciela – o czym pisaliśmy w poniedziałek w money.pl.

Jak podaje "OKO Press", zmiana przepisów Karty Nauczyciela ma prowadzić do tego, by o udzieleniu urlopu – na podstawie wydanego przez dyrektora szkoły skierowania na badania lekarskie – orzekał lekarz medycyny pracy, a nie jak do tej pory lekarz pierwszego kontaktu.

To ukrócenie o 25 proc. urlopów na podreperowanie zdrowia pozwoli rządowi oszczędzić na nauczycielach w przyszłym roku 68 mln zł i 137 mln zł w latach kolejnych – szacuje MEN.
szkoła, men, nauczyciel, karta nauczyciela
Czytaj także
Polecane galerie