Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Nauczyciele uciekają przed reformą na urlopy zdrowotne. PiS chce je ukrócić

166
Podziel się:

Ukrócenie o 25 proc. urlopów na podreperowanie zdrowia pozwoli rządowi oszczędzić na nauczycielach w przyszłym roku 68 mln zł.

Według MEN, na urlopie zdrowotnym przebywa około 12 tys. nauczycieli.
Według MEN, na urlopie zdrowotnym przebywa około 12 tys. nauczycieli. (Adrian Slazok/REPORTER)

Od trzech lat wzrasta liczba nauczycieli, którzy korzystają z urlopów zdrowotnych. Spora część z nich wykorzystała to roczne świadczenie dla podreperowanie zdrowia, tuż przed reformą szkolnictwa, która według Związku Nauczycielstwa Polskiego pozbawiła pracy około 10 tys. nauczycieli.

Liczba nauczycieli na urlopach zdrowotnych wzrasta. Z danych resortu edukacji wynika, że na koniec września ubiegłego roku z urlopu dla poratowania zdrowia w całym kraju korzystało 11 920 osób. W 2015 r. było to 11 242, a rok wcześniej – 9633 – przytacza "Rzeczpospolita".

Co prawda resortowych danych z tego roku jeszcze nie ma, ale z "oceny skutków regulacji" projektu nowej ustawy wynika, że obecnie na urlopie zdrowotnym przebywa około 12 tys. nauczycieli.

Zobacz także: Nauczyciele tracą pracę przez reformę:

Jak zgodnie piszą "OKO Press" i "Rz", wielu nauczycieli właśnie w obawie przed reformą edukacji potraktowało go jako narzędzie odraczające zwolnienia. Jak informowaliśmy w money.pl, z wyliczeń Związku Nauczycielstwa Polskiego wynika, że właśnie w efekcie reformy pracę straciło około 10 tys. nauczycieli.

MEN szacuje, że koszt wynagrodzeń tych pedagogów, którzy korzystają właśnie z przysługującego im rocznego świadczenia, to około 550 mln zł.

Rząd chce to ukrócić co najmniej o jedną czwartą. Będzie miał do tego narzędzia. Przyjął bowiem projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowych wraz ze zmianami w Karcie Nauczyciela –o czym pisaliśmy w poniedziałek w money.pl.

Jak podaje "OKO Press", zmiana przepisów Karty Nauczyciela ma prowadzić do tego, by o udzieleniu urlopu – na podstawie wydanego przez dyrektora szkoły skierowania na badania lekarskie – orzekał lekarz medycyny pracy, a nie jak do tej pory lekarz pierwszego kontaktu.

To ukrócenie o 25 proc. urlopów na podreperowanie zdrowia pozwoli rządowi oszczędzić na nauczycielach w przyszłym roku 68 mln zł i 137 mln zł w latach kolejnych – szacuje MEN.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(166)
Bla
6 lat temu
Jeśli ktoś ma odrobinę oleju w głowie, a nie tylko ślepą zawiść, to łatwo dostrzeże, co jest tak naprawdę korzystne dla dzieci, a to chyba im ma służyć szkoła... Jak nauczyciel ma jakiś poważniejszy problem ze zdrowiem, to lepiej żeby poszedł na urlop zdrowotny i się wyleczył, a dzieci przez rok uczył nowy nauczyciel, czy żeby co chwilę chodził z dnia na dzień na krótsze i dłuższe L4? A do dzieci przychodzili losowi nauczyciele na zastępstwa, którzy nie zrealizują programu, a dzieci będą miały zaległości nie do nadrobienia? Brawo, na pewno oszczędzicie na wypłacie nauczyciela (tak tak, rząd wam podatki zwróci...), a za chwilę będziecie płakać, skąd nabrać pieniędzy na korepetycje... Genialne podejście, no ale najważniejsze, to żeby ktoś miał gorzej, w imię "sprawiedliwości społecznej", choć wbrew zdrowemu rozsądkowi i logice :D
Georginia
6 lat temu
Jestem byłą nauczycielką, 38 lat pracy w zawodzie. Nigdy nie byłam na urlopie zdrowotnym. Jestem za likwidacją urlopów zdrowotnych. Jestem za pensum 20 godzin dydaktycznych i 20 godzin niedydaktycznych oraz wzroście płac o 100%.
tomek
6 lat temu
szkoły nie ucza dzieci zamożnych chodza na korepetycje
dr
6 lat temu
oj biedni nauczyciele, zdrówka życzę i dalszego okradania kraju, pogadajcie z górnikami to wam podpowiedzą jak wyciągnąć więcej...
Slawek
6 lat temu
28h pracy w tygodniu, 2 miesiące wakacji, wcześniejsza emerytura, 12 miesięcy urlopu co 5 lat. Żyć nie umierać
...
Następna strona