Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KGHM zmniejszy inwestycje za granicą. Dzięki temu 11 mld zł trafi do Polski

8
Podziel się

To, co zaoszczędzi na zmniejszeniu nakładów za granicą, KGHM zainwestuje w Polsce. 11 mld zł w ciągu pięciu lat trafi głównie w okolice Głogowa.

Polskie zakłady KGHM dostaną więcej pieniędzy. Część trafi na nowe maszyny
Polskie zakłady KGHM dostaną więcej pieniędzy. Część trafi na nowe maszyny (MARCIN RUTKIEWICZ/REPORTER)
bDKboSXp

To, co zaoszczędzi na zmniejszeniu nakładów za granicą, KGHM zainwestuje w Polsce. 11 mld zł w ciągu pięciu lat trafi głównie w okolice Głogowa.

KGHM Polska Miedź wyda ponad 11 mld zł na inwestycje krajowe w latach 2018-2022.

- Łączne nakłady inwestycyjne i kapitałowe nie przekroczą budżetu przewidzianego na wykonanie założeń strategii biznesowej KGHM, dzięki niższym inwestycjom kapitałowym w aktywa zagraniczne - powiedział prezes Rafał Pawełczak.

bDKboSXr

- Zakładamy 30-proc. wzrost krajowych inwestycji rzeczowych. Koncentrujemy się na programach strategicznych, które umożliwią spółce dalsze funkcjonowanie w regionie, zabezpieczą ciągłość produkcji oraz wieloletni i stabilny rozwój firmy - dodał Pawełczak.

Zobacz także: Zobacz też: KGHM zainwestuje w Polsce 10 mld zł

Spółka będzie realizować prace w obszarze "Głogów Głęboki Przemysłowy" oraz zadania w zakresie poszukiwania i rozpoznania ekonomicznej mineralizacji miedziowej na obszarach Retków Ścinawa i Głogów. Zabezpieczone są też środki na wykonanie prac geologicznych w przypadku uzyskania koncesji w obszarze Kulów oraz Bytom Odrzański.

bDKboSXx

KGHM zamierza też zwiększyć efektywność oraz produktywność, wdrażając rozwiązania systemowe w głównym ciągu technologicznym.

- Zaczynamy realizację Programu KGHM 4.0, który obejmuje obszar bezpieczeństwa, produkcji, zarządzania, informacji oraz utrzymania maszyn i urządzeń. Wielowymiarowa analiza wskaźników technicznych będzie wsparciem dla decyzji podejmowanych na poziomie zarządczym - powiedział Pawełczak.

Kombinat ma też zamiar rozwijać huty. Obejmuje to optymalizację warunków technologicznych, technicznych i ekonomicznych.

Dodatkowo spółka przeprowadzi modernizację infrastruktury technicznej w Zakładach Wzbogacania Rud oraz odtworzy park maszynowy w kopalniach. Do priorytetowych zadań należy również rozbudowa zbiornika odpadów poflotacyjnych OUOW Żelazny Most o Kwaterę Południową, która ma zapewnić ciągłość produkcji KGHM do 2037 r.

bDKboSXy

Unia wymusza wydatki na ekologię

Konieczne jest także dostosowanie instalacji technologicznych w oddziałach hutniczych do zaleceń Konkluzji BAT dla przemysłu metali nieżelaznych, wydanych przez Unię Europejską.

- Program BAT As ma na celu ograniczenie emisji, między innymi arsenu z instalacji hutniczych KGHM. W tym zakresie będziemy realizować szereg projektów z myślą o jeszcze większym ograniczeniu wpływu funkcjonowania KGHM na otoczenie - dodał prezes.

KGHM planuje też wzmocnienie polskiej kadry w kopalni Sierra Gorda. Sprecyzowano również plan funkcjonowania pozostałych aktywów zagranicznych.

bDKboSXz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKboSXS
Źródło:
KOMENTARZE
(8)
Paweł
3 lata temu
Ludzie kochani, dlaczego jestescie tak zflustrowani. Ciągłe narzekanie i ciągle ten sam pseudopolityczny bełkot. PiS rządzi już ponad dwa lata a flustracja totalnej opozycji i jej sympatyków cały czas wzrasta. Nie uważam, że obecnie mamy idealne rządy. Podoba mi się jednak bardzo, że nastąpiła zmiana przy korycie i odbywa się obecie wielkie wietrznie chlewa. Smrody wypływają wszystkimi możliwymi dziurskami. Ten bełkot opozycyjny śmieszy coraz badziej bo staje się infantylnie groteskowy. Zastanawia mnie, co się stanie jeżeli prawica ponownie wygra wybory parlamentarne za niecałe dwa lata. Wtedy flustracja zamieni się w obłędy psychiczne i dalej w chorobę psychiczną i trzeba będzie uruchomić program psychiatryk+. Piszę niestety z zagranicy i wierzę głęboko, że wrócimy z dziećmi za kilka lub kilkanaście lat do ukochanej Polski, kraju dobrze przewietrzonego. Pozdrawiam wszystkich normalnych oraz wszystkich flustrantów
ErichHartman
3 lata temu
Coś mi tu pachnie brakiem kasiorki w budżecie państwa.... Ale tak to bywa jak sponsoruje się wszelakiej maści nierobom-dzieciorobom pińcet plus oraz realizuje się z krwawicy innych programy typu melina+ (mieszkanie+) oraz sponsoruje się Toruńskiemu hochsztaplerowi wielomilionowe prywatne inwestycje.
ebork
3 lata temu
A ilu już utopili za granicą ci złodzieje...
bDKboSXT
Adam
3 lata temu
A jeszcze wczoraj pisaliście że zainwestuje za granicą !
ZORRO
3 lata temu
BĘDZIE ZA CO PRZEKUPIĆ WYBORCÓW !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!