Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

KGHM zwiększy inwestycje w Polsce. Sierra Gorda do poprawy

4
Podziel się

KGHM Polska Miedź ma zwiększyć inwestycje w Polsce do ponad 2 mld zł. Będzie też likwidować "wąskie gardła" w chilijskiej kopalni. Może uda się jej w końcu wyjść ze strat.

KGHM planuje z chilijskiej kopalni wycisnąć więcej niż obecnie
KGHM planuje z chilijskiej kopalni wycisnąć więcej niż obecnie (Materiały Prasowe KGHM)
bDzObbiZ

KGHM Polska Miedź ma zwiększyć inwestycje w Polsce do ponad 2 mld zł. Będzie też likwidować "wąskie gardła" w chilijskiej kopalni. Może uda się jej w końcu wyjść ze strat.

- W strategii ogłosiliśmy, że będziemy inwestować 2 mld w spółce-matce rocznie. Spodziewamy się, że w 2018 r. capex będzie nieco większy" - powiedział Stefan Świątkowski, wiceprezes ds. finansowych podczas konferencji prasowej. Wyjaśnił, że chodzi zarówno o inwestycje kapitałowe, jak i rzeczowe.

W ubiegłym roku polskie inwestycje na aktywa górnicze i hutnicze zamknęły się kwotą 1,97 mld zł i były niższe niż w 2016 roku (2,6 mld zł). Teraz trend ma się odwrócić, ale wcale nie kosztem spółek zagranicznych KGHM.

bDzObbjb

- Nakłady zagraniczne będą podobne do zeszłorocznych - wskazał wiceprezes. Te wyniosły w ubiegłym roku 0,6 mld zł.

Zobacz także: Zobacz też: "Staniemy się klasa bezużyteczną". Jak roboty zabiorą nam pracę

Sierra Gorda ma być bardziej efektywna

KGHM Polska Miedź planuje w tym roku działania w kierunku zwiększenia przerobu rudy w kopalni w Sierra Gorda w Chile do zakładanego poziomu: 130 tys. ton rocznie w połowie 2019 r., poinformował Świątkowski.

bDzObbjh

- Działania w Sierra Gorda to usuwanie wąskich gardeł - debottlenecking. Obecnie przerabiane jest 110 tys. ton dziennie. Sądzimy że do połowy 2019 r. dobijemy do 130 tys. ton - powiedział. Dodał, że drugim istotnym elementem działań jest utrzymanie ruchu.

Chilijska kopalnia cały czas przynosi straty, choć od trzeciego kwartału ub.r. systematycznie malały. Od października do grudnia Sierra Gorda straciła netto 126 mln zł, podczas gdy w trzecim kwartale 247 zł, a w drugim 322 mln zł. W całym 2017 r. strata wyniosła 955 mln zł, z czego na udział KGHM (55 proc.) przypadało 525 mln zł - podano w raporcie rocznym.

KGHM podał w komunikacie, że kopalnia Sierra Gorda w czwartym kwartale ub.r. kontynuowała eksploatację części złoża o niższej zawartości molibdenu, co przełożyło się produkcję tego metalu na poziomie 3,3 mln funtów (liczone dla 55 proc. udziałów KGHM), co stanowi wzrost o 14 proc. rdr. W ujęciu rocznym Sierra Gorda wyprodukowała 19,7 mln funtów molibdenu, o 61 proc. więcej niż w roku 2016 (dla 55 proc. udziałów).

bDzObbji

W 2017 roku cała grupa KGHM, czyli kopalnie polskie, kanadyjskie i chilijskie wyprodukowały łącznie 656 tys. ton miedzi płatnej, czyli o 3 proc. mniej niż rok wcześniej. Spadki dotyczyły Kanady (-10 proc.) i w Polsce (-4,5 proc.) - w Sierra Gorda był akurat wzrost o 3,7 proc.

bDzObbjC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Zły, stały cz...
3 lata temu
[QUOTE] KGHM Polska Miedź planuje w tym roku działania w kierunku zwiększenia przerobu rudy w kopalni w Sierra Gorda w Chile do zakładanego poziomu: 130 tys. ton rocznie w połowie 2019 r., poinformował Świątkowski. - Działania w Sierra Gorda to usuwanie wąskich gardeł - debottlenecking. Obecnie przerabiane jest 110 tys. ton dziennie. [/QUOTE] Czy Wy czytacie to zanim wrzucacie bo za często są tak irytujące błędy!!
Mat
3 lata temu
110.000.000 kg dziennie? Chyba cos sie wam pomylilo... o jakis 1000 razy.
darek998
3 lata temu
pracując swego czasu w KGHM słyszałem o różnych mrzonkach ludzi którzy może i sa wykształceni ale nie mają zielonego pojęcia o kopalni np o fedrunku za pomocą kombajnów Inwestycje w Polsce no pewnie i być powinny ale trzeba tez pamietać że się schodzi coraz głęciej wzrastają koszty i warunki pracy sa gorsze zawsze mi też wpajano jakim to wybawieniem jest odkrywka mniejsze koszty transportu wentylacji to w takim razie co jest z ta sierra skoro już przy cenach wysokich miedzi staraty przynosi pewnie jakby ceny miedzi oscylowały w granicach 5 tys dolarów za tone to by trzeba było razem to z KGHM zamknąć
bDzObbjD
Waldemar
3 lata temu
Wystarczy nie okradać KGHM podatkiem i wtedy się okaże , ze są pieniądze. No ale biednych nienasyconych polityków trzeba utrzymać. Obiecali znieść podatek ale okazało się ze muszą z czegoś premie sobie wypłacić. No co może nie mam racji? Ale ja pisze prawdę , no po co mam kłamać . Tylko te "zdradzieckie mordy "kłamią prawda panie prezesie?