Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kierowcy tirów mają dość. Na piątek zapowiadają strajk na wszystkich drogach

Kierowcy tirów mają dość. Na piątek zapowiadają strajk na wszystkich drogach

W sierpniu policjanci szczególnie wnikliwie kontrolowali tiry, co nie spodobało się kierowcom Fot. Jacek Bereźnicki
W sierpniu policjanci szczególnie wnikliwie kontrolowali tiry, co nie spodobało się kierowcom

Kierowcy tirów mają dość traktowania ich jako zło konieczne na drogach. Policja miała swoją akcję, w czasie której wzmogła kontrole samochodów ciężarowych, więc teraz oni wyrażą swoje niezadowolenie. W granicach prawa, ale na pewno odczują to inni użytkownicy dróg.

Od 3 sierpnia trwa akcja "TIR", w ramach której policjanci prowadzą wzmożone kontrole na autostradach i drogach ekspresowych. Karzą mandatami kierowców tirów, którzy zbyt długo wyprzedzają na lewym pasie. Rezultaty trwającej od 3 do 8 sierpnia akcji policji to 3880 kontroli samochodów ciężarowych, w trakcie których ujawniono ponad 600 wykroczeń. W połowie przypadków kierowcy wyprzedzali mimo zakazu. W pozostałych utrudniali i tamowali przejazd na drogach szybkiego ruchu, m.in. przez bardzo długie wyprzedzanie.

Tirowcy mają dość i zapowiadają własny protest – informuje RMF FM.

Trzy dni z życia kierowcy tira


 

Jazda w stylu włoskim

Na najbliższy piątek zapowiadają akcję „Protest69”, która w pewnym stopniu będzie przypominała strajk włoski. Kierowcy będą utrzymywali prędkość o 10 km/h niższą niż maksymalna, a więc 40 km/h w terenie zabudowanym i 60 km/h poza nim, zaś na autostradach zaledwie 69 km/h. Będą też unikać wyprzedzania na drogach dwujezdniowych.

- W połączeniu z niskimi prędkościami skutecznie zatamuje to prawe pasy ruchu, powodując niemałe utrudnienia w ruchu. Zwłaszcza na obwodnicach miast, czy przed węzłami – informuje branżowy serwis 40ton.net.

Pomysłodawcy zachęcają do umieszczenia na pojazdach logo akcji lub przywiązanie kamizelki odblaskowej do klamki albo lusterka.

Strajkują, bo czują się zaszczuci

Co skłoniło kierowców do protestu?

- Po pierwsze, chcąc wyrazić sprzeciw dla medialnej oraz policyjnej nagonki, na czele z akcją "TIR". Po drugie natomiast, chcą walczyć o zniesienie zakazów wyprzedzania lub przynajmniej zastąpienie ich zakazami godzinowymi. Tak, jak ma to miejsce w wielu innych krajach Europy – informuje 40ton.net.


Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.plkierowcy, tiry, samochody ciężarowe
Czytaj także
Polecane galerie
Ja
2018-08-18 11:01
Płynność ruchu wzrosła dzięki zmniejszeniu prędkości. Dźwięk u je tirowcy jezdzijcie tak zawsze. Wszyscy powinniśmy zwolnić.
jas
2018-08-18 08:58
To teraz proponuje by złodzieje kradnący paliwo tirom na postoju też zorganizowali strajk, może TIRy się dołącza ? W końcu lubią wspierać tych co łamią przepisy :D
magnański wilk
2018-08-18 07:41
Bardzo uwielbiam kierowców ciężarówek i ich zachowanie - przecież ten przepis jest egzekwowany tylko dlatego aby nowodorobkiewicze nie złościli się, że muszą uważniej i dłużej jechać, aby dojechać do pracy jako kierownicy zmiany i dyrektorzy w swoich suwach i lepszych beemkach, żeby dalej gnębić rodaków pod dyktando żydowskie ! ALe kto z was ma rozum i o tym wie ?
Pokaż wszystkie komentarze (140)