Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Klauzula generalna przeciwko unikaniu opodatkowania. Wiceprezes ZBP: "ma istotną wadę"

4
Podziel się

Od piątku obowiązuje klauzula generalna przeciwko unikaniu opodatkowania. Takie rozwiązanie stosuje się w wielu krajach Unii Europejskiej. Urzędnicy będą sprawdzać korzyści podatkowe, które przekraczają 100 tysięcy złotych.

Klauzula generalna przeciwko unikaniu opodatkowania. Wiceprezes ZBP: "ma istotną wadę"
(PAP/Marcin Bielecki)
bEgvLqqJ

Wiceprezes Związku Banków Polskich Mieczysław Groszek ocenił w Polskim Radiu 24, że klauzula ta jest potrzebna, ale - jak dodał - ma istotną wadę. - Trochę wątpliwe jest pobieranie wysokiej opłaty za możliwość zasięgania interpretacji od organów skarbowych - dodał.

Ekonomista Marek Zuber uzupełnił w Polskim Radiu 24, że to czy klauzula jest skuteczna, będzie można zobaczyć za kilka-kilkanaście miesięcy. Według niego, dość sporo będzie zależało od opinii urzędnika.

bEgvLqqL

Ekspert ma nadzieję, że kolejnym etapem będzie sprecyzowanie, wprowadzenie jednoznaczności przepisów. - Ale ogólnie - to jest dobry kierunek - podkreślił.

Klauzula dotyczy korzyści podatkowych, które firma osiąga od dziś. Podobna klauzula działała w polskim prawie w 2003 roku. W maju 2004 roku zakwestionował ją Trybunał Konstytucyjny.

bEgvLqrm
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(4)
Brechtp
5 lata temu
Zabieram firme zpolski i juz mozecie mi ssac cweliki
Laffer Associ...
5 lata temu
Ekonomiści powtarzają jak Abel krowie, że radykalizacja systemu podatkowego jedynie nakręca szarą strefę. Jak widać PiS mentalnie zatrzymało się w epoce Gomułki i jeszcze bardziej chce domknąć fiskusa, żeby jeszcze więcej ludzi kombinowało, bo tak to właśnie działa. PRL zbankrutował, ale widać nikogo to nie nauczyło i z przyzwyczajenia do komuny dalej uparcie brnie się w ten sam scenariusz.
POLak1
5 lata temu
Jak zwykle wszystko co jest dobre dla narodu polskiego ,kwestionowane jest przez TK a co dobre jest dla byłych aparatczyków to jest dla TK jak najbardziej ok. Zlikwidowac TK a jego zadania przydzielić zreformowanemu Sadowi Najwyższemu!!Tego domaga się SUWEREN czyli naród polski i Polska Racja Stanu!
bEgvLqrn
n. n.
5 lata temu
Ale teraz Trybunał jest "swój".