Notowania

usa
13.07.2012 09:46

Klęska suszy w USA. Największa w historii

Amerykańskich farmerów dotykają skutki panującej suszy, już określanej mianem największej w historii Stanów Zjednoczonych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(David Nance/public domain/ars.usda.gov)

Amerykańskich farmerów dotykają skutki panującej suszy, już określanej mianem największej w historii Stanów Zjednoczonych. Meteorolodzy nie dają nadziei na szybka poprawę, całe lato ma być gorące i suche.

Departament rolnictwa USA ogłosił w czwartek stan klęski żywiołowej wywołany suszą w 1016 hrabstwach na terenie 26 stanów - czyli na ponad połowie terytorium USA. Poważnie zagrożone są tegoroczne zbiory, zwłaszcza kukurydzy i soi.

Dzięki tej decyzji poszkodowani farmerzy będą mogli ubiegać się o rządową pomoc i nisko oprocentowane pożyczki na pokrycie strat. Eksperci oceniają, że tegoroczna susza może być gorsza w skutkach od tej z 1988 roku. Wówczas straty oszacowano na 78 mld dolarów.

_ - Rolnictwo jest istotne dla naszej gospodarki i musimy zdać sobie sprawę, że susza i warunki pogodowe bardzo poważnie dadzą się we znaki farmerom w całym kraju _ - powiedział w czwartek amerykański sekretarz rolnictwa Thomas Vilsack.

Największa susza panuje na południowym zachodzie USA, w tym zachodnich stanach dotkniętych pożarami lasów i zarośli. Wszystkie 254 hrabstwa Teksasu uznano za obszar objęty klęską żywiołową. Poważne straty zanotowali farmerzy uprawiający tam bawełnę.

W stanach Środkowego Zachodu susza zniszczy zboża. Upały i brak deszczu w Illinois, Indianie i Iowa niszczą uprawy kukurydzy i soi. Straty w uprawach już przekładają się na podwyżkę cen żywności.

_ - Farmerzy zdani są na łaskę matki natury _ - powiedział gubernator stanu Kansas Sam Brownback. Kansas w 2010 r. znalazł się na siódmym miejscu w USA w produkcji zboża.

Pierwsza połowa bieżącego roku była rekordowo gorąca. Tylko w czerwcu, w różnych rejonach USA, ponad 170 razy temperatura okazała się najwyższa w historii. _ Opady deszczu, które przyniosłyby poprawę na terenach najbardziej dotkniętych suszą, mogą nie nadejść w ciągu nadchodzących miesięcy _ - ocenił Mike Pigott, synoptyk serwisu meteorologicznego Accuweather Inc.

Czytaj więcej o żywności na świecie
Polska żywność w USA. Szynka, wódka i... Polskie firmy zaprezentują się na targach Fancy Food Shows w Waszyngtonie.
W tym kraju w rok przejadają 963 mld dolarów Produkcja żywności rośnie w skali ponad 20 proc. rocznie i w 2012 r. ma osiągnąć poziom 1 bln 430 mld dolarów.
Wyrzucają tyle jedzenia, ile waży dorosły goryl Na świecie marnuje się od 30 do 50 proc. produktów spożywczych, podczas gdy co siódmy człowiek głoduje - alarmują eksperci z Krajowej Rady Ochrony Zasobów Naturalnych USA.
Tagi: usa, susza, słońce, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz