Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

KNF będzie współpracował z nadzorcą z Hongkongu. Dla rozwoju fintech

4
Podziel się:

KNF rozważa stworzenie w Polsce "piaskownicy regulacyjnej".

Marek Chrzanowski jest prezesem Komisji Nadzoru Finansowego.
Marek Chrzanowski jest prezesem Komisji Nadzoru Finansowego. (Krzysztof Olszewski, money.pl)

Komisja Nadzoru Finansowego i jej odpowiednik z Hongkongu chcą wspólnie promować rozwój innowacyjnych usług finansowych. Obie strony zawarły porozumienie o współpracy.

The Hong Kong Monetary Authority (HKMA) oraz Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) podpisały porozumienie o współpracy w obszarze fintech. Celem jest wzmocnienie współdziałania w tym zakresie pomiędzy dwoma organami nadzoru oraz promowania innowacyjnych usług finansowych.

Zgodnie z podpisanym dokumentem, współpraca HKMA i KNF będzie polegać na wspólnych projektach badawczych, wymianie informacji, wzajemnych konsultacjach oraz dzieleniu się wiedzą i doświadczeniami.

- W ostatnim czasie KNF uczestniczyła w szeregu działań mających na celu wspieranie rozwoju sektora fintech w Polsce. Liczymy na owocną współpracę z Hongkongiem, który jest jednym z głównych ośrodków w zakresie technologii finansowych w Azji - wskazuje przewodniczący KNF Marek Chrzanowski.

Jak dodaje, wzajemne konsultacje i wymiana praktyk w dziedzinie innowacji finansowych między HKMA i KNF pozwolą zarówno lepiej śledzić zmiany technologiczne zachodzące na rynkach finansowych, jak i dostosować środowisko nadzorcze do nowych modeli biznesowych.

O tym, że KNF chce wspierać polskie spółki z pograniczna technologii i finansów mówił prezes Chrzanowski w jednym z wywiadów dla money.pl.

- KNF chciałaby być starszym bratem dla fintechu. Chcielibyśmy wspierać, zapewniać bezpieczne środowisko, edukować - zapewniał Chrzanowski

Zobacz także: Komisja Nadzoru Finansowego myśli o... "piaskownicy" dla spółek technologicznych

KNF rozważa stworzenie w Polsce "piaskownicy regulacyjnej". To rozwiązanie, które pozwala nowym firmom - spółkom fintechowym - testować rozwiązania na ograniczonej grupie odbiorców.

Szef KNF mówił, że to czas na upewnienie się, że rozwiązanie jest zgodne z przepisami. Ewentualnie to czas, by zmienić przepisy, jeżeli te nie są dostatecznie dostosowane do szybko zmieniającej się rzeczywistości biznesowej. Takie rozwiązania istnieją m.in. w Wielkiej Brytanii czy Singapurze.

Tamtejszy regulatorze wychodzą z założenia, że lepiej pozwolić nowym spółkom z pogranicza finansów i technologii na działania, niż zabijać ich pomysł mocnymi regulacjami. Dlatego tworzą ściśle określone ramy testów. I to właśnie jest piaskownicą.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Wlad
6 lat temu
Ktos tam lubi podroze i egzotyczne miejsca. Godne pochwaly jesli sam za to placi, ale chyba ... Pan placi, Pani placi
opinia
6 lat temu
Spoko opcją jest rozliczenie się online i przesłanie dokumentu od razu do Ministerstwa Finansów. W sumie po co wychodzić z domu, jeśli można to zrobić z łóżka :D
CHiński Forin...
6 lat temu
Innowacyjne usługi finansowe ? Znowu chcą ludzi oszukiwać tak jak frankowiczów ? Może niech lepiej najpierw KNF zostanie do końca prześwietlona prze CBA i NIK (właśnie to robią) - bo skandalem jest tekst w którym rzecznik mówi, że finansują się w całości ze środków jakie przekazują im kontrolowane podmioty. Toż to jawne przyznanie się do korupcji i brania łapówek.
Janusz biznes...
6 lat temu
To chyba raczej niedobra wiadomość. Azjatyckie giełdy to raj spekulantów działających z wielką dźwignia i używających automatów do higher frequency trading. Powinniśmy raczej iść w kierunku Frankfurtu i Londynu.