Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Konflikt na Ukrainie. New York Times: Putin jest gotów okazać siłę

0
Podziel się:

- Podobnie jak wielu Rosjan, Putin szczerze wierzy, że Rosję i Ukrainę łączy specjalna więź. On sam nie potrafi pojąć, że Ukraina może tworzyć więzi gospodarcze i społeczne z Zachodem - pisze New York Times.

Konflikt na Ukrainie. New York Times: Putin jest gotów okazać siłę
(PAP/EPA)
bFencVFN

Unia Europejska musi jak najszybciej przyłączyć się do Stanów Zjednoczonych, by pokazać Rosji, że jest gotowa dotkliwie ukarać rosyjskie władze za jej działania na Ukrainie - ocenia New York Times w dzisiejszym komentarzu redakcyjnym Kara dla Putina.

_ Podobnie jak wielu Rosjan, Putin szczerze wierzy, że Rosję i Ukrainę łączy specjalna więź. On sam i jego administracja nie potrafią pojąć, że Ukraina może tworzyć więzi gospodarcze i społeczne z Zachodem, nie rezygnując przy tym z niezaprzeczalnego historycznego i kulturowego pokrewieństwa z Rosją. Dla nich to gra, w której wygrywa tylko jedna strona, a Putin jest gotów okazać siłę _ - pisze amerykański dziennik.

Według _ NYT _ rosyjski prezydent jest przekonany, że Zachód nie pali się do ponoszenia wysokich kosztów wprowadzenia sankcji wobec Moskwy. Putinowi wydaje się, że Zachód nie ukarze go, bo _ USA mają zbyt małą wymianę handlową z Rosją, by wprowadzić dotkliwe sankcje, a Niemcy, zależne od rosyjskiego gazu i eksportujące do Rosji, nie zgodzą się na naprawdę bolesne sankcje, szczególnie w obronie niewypłacalnej i niestabilnej Ukrainy _ - pisze gazeta.

bFencVFP

_ NYT _ zaznacza jednak, że Rosja nie jest niewrażliwa na presję, co jej rynki finansowe pokazały już w zeszłym tygodniu.

Dziennik apeluje do UE, aby poszła w ślady Stanów Zjednoczonych i objęła Rosję sankcjami i wywierała na nią dalszą presję.

_ Choć Putin może być przekonany, zresztą słusznie, że przeloty samolotów NATO nad Rumunią i Polską oraz obecność amerykańskiego niszczyciela na Morzu Czarnym nie stanowią rzeczywistego zagrożenia militarnego, to Rosjanie są bardzo wrażliwi na wszystko, co wydaje się zagrażać ich bezpieczeństwu _ - pisze _ NYT _.

Także zamrożenie aktywów niektórych urzędników bliskich Putinowi _ nie spodobałoby się rosyjskiej nowej klasie międzynarodowych biznesmenów _, a sankcje finansowe wobec banków odcięłyby rosyjskie firmy od _ pilnie potrzebnych zagranicznych pożyczek _ - dodaje gazeta.

bFencVFV

_ Nie ulega wątpliwości, że Putin wystosuje odpowiedź, jeśli zostanie objęty surowymi sankcjami. Jednak im szybciej przywódcy USA i UE zademonstrują, że są gotowi wprowadzić poważne kary - i przyjąć wynikające z tego konsekwencje - tym większa szansa, że takie sankcje nie będą konieczne _ - konkluduje _ New York Times _.

Czytaj więcej w Money.pl

bFencVGq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)