Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Koniec z geoblokadą handlu na terenie UE. Od poniedziałku nowe przepisy

12
Podziel się:

W poniedziałek wchodzą w życie nowe unijne regulacje, zakazujące stosowania geoblokady w handlu internetowym. Sprzedawcy nie będą mogli odmówić sprzedaży swoich produktów klientom z innych krajów.

Sklepy nie będą także mogły dyskryminować kart płatniczych wydanych w innym kraju UE.
Sklepy nie będą także mogły dyskryminować kart płatniczych wydanych w innym kraju UE. (PAP/PA Dominic Lipinski)

Geoblokada to ograniczenie dostępu do towarów i usług ze względu na kraj, w którym przebywa klient.

Jeszcze w 2015 roku, 63 proc. sklepów internetowych uniemożliwiała zakupy obywatelom innego kraju UE. W wielu przypadkach strony przekierowywały do lokalnego producenta, gdzie towary miały wyższe ceny, a ich wybór był ograniczony.

Głośny był m.in. przypadek paryskiego Disneylandu, gdzie obywatele np. Włoch za rezerwację biletu online musieli zapłacić 15 proc. więcej. Park rozrywki zrezygnował z tej praktyki dopiero po interwencji Komisji Europejskiej w 2016 roku.

- Chcemy Europy bez barier, a to oznacza także usunięcie barier dla zakupów internetowych - wskazuje Komisja i podkreśla, że nowe przepisy pozytywnie wpłyną na konkurencyjność ofert, a firmy będą mogły rozwijać swoją bazę klientów ponad granicami.

W myśl nowych przepisów, sprzedawcy nie będą mogli odmówić sprzedaży towaru czy usługi klientowi zza granicy. Zabronione będzie też zawyżanie cen towaru w zależności od kraju, do jakiego się sprzedaje, oraz automatyczne przekierowywanie na inne strony, chyba że konsument wyrazi zgodę na skorzystanie z innego serwisu.

Sklepy nie będą także mogły dyskryminować kart płatniczych wydanych w innym kraju UE.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej nie obejmuje usług audiowizualnych, świadczonych online, np. gier, filmów czy oprogramowania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
47885522
4 lata temu
nasze towary będą bardzo tanie dla Niemców ,wykupią nas.
cvbnm
4 lata temu
a co z Allegro?
Willy
4 lata temu
Jutro sprawdzę na Amazonie.
ja
4 lata temu
zebyn bEuroipa była bez barier toi najpierw trzeba wprowadzić demokracje w samej UE.Tam obowiazuja zasady wybory władz sprzeczne z demokracja . chałturzą potem tacy wielcy jak Timmermans ,tusk i Juncker
Zatroskany
4 lata temu
Gadzinowski PiS boi sie górników, boi sie zamykać nierentownych kopalń i nie ma dla nich pracy Wegla jest mało i jest drogi. sprowadzamy 2 razy wiecej od rosji niz za PO. Żeby utrzymac sie pry władzy wchodzi górnikom w tyłek głębiej niż siegają kopalnie