Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Poprawa koniunktury w Polsce. GUS podał nowe dane

2
Podziel się:

Składowe dotyczące przemysłu, budownictwa i handlu detalicznego przyjmują wartości powyżej średniej długookresowej. Również w porównaniu z sierpniem, dane te kształtują się na wyższym poziomie.

Poprawa koniunktury w Polsce. GUS podał nowe dane
(Tesco)

Wskaźnik syntetyczny koniunktury gospodarczej (SI) kształtuje się we wrześniu w Polsce na poziomie wyższym od notowanego przed rokiem i przed miesiącem - podał GUS w komunikacie. Ogólny klimat koniunktury w przemyśle kształtuje się na dodatnim poziomie, a sytuacja w polskim handlu detalicznym jest nieco lepsza niż w sierpniu.

Składowe dotyczące przemysłu, budownictwa i handlu detalicznego przyjmują wartości powyżej średniej długookresowej. Również w porównaniu z sierpniem, dane te kształtują się na wyższym poziomie. Wyjątkiem są usługi, dla których wskaźnik jest na zbliżonym poziomie.

"Przedsiębiorcy oceniają, że portfel zamówień ogółem jest ograniczany, na co ma wpływ zmniejszanie się krajowego portfela zamówień. Zagraniczny portfel zamówień nie ulega zmianie. Podobnie jak przed miesiącem diagnozy produkcji są nieznacznie niekorzystne. Oceny sytuacji finansowej są mniej pesymistyczne niż w sierpniu" - napisano w komentarzu.

"Należności w niewielkim stopniu rosną, a opóźnienia płatności za sprzedane produkty zwiększają się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest za wystarczający. Przewidywania dotyczące portfela zamówień i produkcji są nieco mniej korzystne od formułowanych w sierpniu tego roku. Prognozy w zakresie sytuacji finansowej są nieznacznie pozytywne, zbliżone do formułowanych przed miesiącem. W przedsiębiorstwach planowane są niewielkie redukcje zatrudnienia" - dodano.

Handel detaliczny

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się we wrześniu na poziomie plus 4,8 wobec plus 4,0 w sierpniu. "Diagnozy sprzedaży od kwietnia bieżącego roku są optymistyczne; w bieżącym miesiącu są one zbliżone do zgłaszanych w sierpniu. Prognozy w tym zakresie są korzystne, najlepsze od trzech miesięcy. Utrzymują się niekorzystne oceny sytuacji finansowej. Odpowiednie przewidywania są nieznacznie optymistyczne. Stan zapasów towarów pozostaje nadal nadmierny" - napisano.

"Prognozowany jest wzrost poziomu zamówień towarów u dostawców, zbliżony do oczekiwanego w sierpniu. Skala wzrostu zatrudnienia może być mniejsza od planowanej miesiąc wcześniej. Ceny towarów mogą rosnąć w tempie podobnym do oczekiwanego w sierpniu" - dodano.

Nieco słabiej w handlu hurtowym

Według GUS ogólny klimat koniunktury w handlu hurtowym kształtuje się we wrześniu na poziomie plus 7,1 wobec plus 8,0 w sierpniu. "Diagnozy sprzedaży są bardziej optymistyczne niż w sierpniu. Utrzymują się korzystne prognozy w tym zakresie. Oceny bieżącej sytuacji finansowej poprawiają się, ale są nadal nieznacznie pesymistyczne. Od marca br. przewidywania dotyczące sytuacji finansowej są optymistyczne. Stan zapasów towarów pozostaje nadmierny" - napisano.

"Wzrost poziomu zamówień towarów u dostawców może być nieco mniejszy niż planowano w sierpniu. Możliwy jest niewielki wzrost zatrudnienia, podobny do zapowiadanego miesiąc wcześniej. Ceny towarów mogą rosnąć w tempie zbliżonym do oczekiwanego w sierpniu" - dodano.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
Seas
8 lat temu
GUS jest w rekach PiS i mam wątpliwości, czy jego informacja jest rzetelna. Identycznie było w Grecji. Oficjalnie wszystko OK, a potem katastrofa.
Mada90
8 lat temu
PiS uratował polską gospodarkę przed agonią.