Koniunktura Gospodarcza – Wszystkie wiadomości
BUDOWNICTWO / Budownictwo dostanie zadyszki. Grozi nam ostre hamowanie
Wojna w Ukrainie może mieć negatywny wpływ na sytuację w budownictwie. Głównym powodem jest duży odpływ pracowników z tego kraju. Kolejnym czynnikiem jest wzrost cen energii i paliw oraz materiałów budowlanych. Dochodzi do tego brak środków z UE na nowe inwestycje. Spada też dostępność kredytów, co przekłada się na mniejszy popyt na rynku i niższą sprzedaż mieszkań. Niebawem problemy mogą mieć także inne branże, w tym transport i logistyka.
GOSPODARKA / Prognozy na 2022 r. Wzrost PKB o 4 proc, inflacja nie przekroczy 7 proc.
Wzrost PKB w 2022 r. wyniesie 4,1 proc. a inflacja w przyszłym roku nie przekroczy 7 proc. – wynika z opublikowanych we wtorek prognoz Konfederacji Lewiatan.
RADA POLITYKI PIENIĘŻNEJ / Podwyżka stóp procentowych. "Na początku 2022 r. może nastąpić jeszcze jedna"
Presja inflacyjna obniżyłaby się nawet wówczas, gdyby stopy procentowe w styczniu nie zostały zmienione, jednak na początku 2022 r. może jeszcze nastąpić jedna nieznaczna podwyżka stóp procentowych - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eryk Łon.
KONIUNKTURA GOSPODARCZA / Gospodarka słabnie. Rozpoczął się też proces, który przysporzy nam problemów [TYLKO U NAS]
Liczba nowych zamówień maleje, pogarsza się też płynność finansowa przedsiębiorstw. Mimo to większość nadal pozytywnie ocenia koniunkturę w gospodarce - wynika z ostatnich danych PIE i BGK, które money.pl publikuje jako pierwszy. Pojawia się jednak inne niebezpieczeństwo. Rosnąca presja na wzrost płac może spowodować duży spadek naszej konkurencyjności.
GOSPODARKA / Gdy zaczyna brakować surowców i rosną ceny to znaczy, że grozi nam stagflacja.
Zdaniem ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego globalna gospodarka zmaga się z brakiem surowców na masową skalę. Przekłada się to na rosnące ceny, co przy ograniczonej produkcji prowadzi światową gospodarkę do tzw. stagflacji, która występowała w latach 70.
PIS / Balcerowicz: koniunktura się kończy, zrównoważony budżet to kpina
- Kaczyńskiemu wydaje się, że w Polsce jest dobrobyt – powiedział w programie „Money. To się liczy” Leszek Balcerowicz. – Tymczasem przyspieszenie gospodarcze w Polsce wynikało z czynników zewnętrznych, które właśnie się kończą. Dlatego hasło zrównoważonego budżetu jest kpiną z ludzi. Jak to równoważenie ma się odbywać na jednorazowych źródłach dochodów? Przykład. NBP zmienia zasady księgowości rezerw dewizowych i w ten sposób mamy uzyskać dodatkowe miliardy. Następna sztuczka to środki z aukcji 5G czy haracz, ściągany od ludzi przy okazji likwidacji OFE. To jest kpina.
PALETY / Palety wyhamowują. Poprzednio był to zwiastun poważnych kłopotów
Ten rok przyniósł lekkie spowolnienie w produkcji palet. Branża obawia się, że kolejny może być gorszy. To o tyle niepokojące, że przedstawiciele tej branży uważają ją za barometr dla całej gospodarki.
PODATKI / Obniżka PIT. "Kto nie ryzykuje, nie pije szampana"
- Obniżenie podatku PIT to dobry pomysł - powiedział w programie „Money. To się liczy” Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Myślę, że jeśli wzrost PKB nie zejdzie poniżej 3 proc. – jak zakłada rząd – ta zmiana nie wywoła żadnych perturbacji. Gorzej jeśli w ciągu roku czy dwóch koniunktura się załamie. Ale kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana. PiS zaryzykował z 500+ i to był dobry krok.
GOSPODARKA / Niemcy w depresji. Tak złe nastroje były w czasie globalnego kryzysu
Aktywność przemysłu w Niemczech spadła do poziomów nie widzianych od siedmiu lat, a wcześniej od globalnego kryzysu finansowego. Fabryki w Polsce wydają się nic sobie z tego nie robić.
GUS / Polski przemysł nie dba o stagnację w Niemczech. Prognozy w górę
Wkrótce po informacji o rosnących problemach gospodarki Niemiec, GUS podał dane o koniunkturze w Polsce. Ta zamiast spadać, to poszła w górę. Bardzo dobrze przyszłość widzą przemysł i budownictwo.
3 LATA PIS / 3 lata rządów PiS. Polityka rządu i nieprzewidywalności prawa załamały inwestycje
- Na świece mieliśmy bardzo dobrą koniunkturę, niestety w Polsce ją przejadamy – mówi w programie "Money. To się liczy" dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR. Trzy lata rządów PiS ocenia na minus. A dobre wyniki gospodarki przypisuje głównie czynnikom zewnętrznym. - Trzeba rozgraniczyć to, co od rządu zależy, od tego, co jest niezależne – dodaje.
KRYZYS EKONOMICZNY / Widmo kryzysu powraca. Co trzeci bankowiec wieszczy jego nadejście w ciągu 5 lat
Wojny handlowe, niepokoje wewnątrz UE i Brexit - aż 77 proc. bankowców obawia się nadejścia kryzysu gospodarczego w najbliższych latach. 45 proc. uważa to zagrożenie za realne, a co trzeci jest jego pewien.
DANE GUS / Rekordowe zamówienia dla polskich firm. Tak dobrze nie było od 14 lat
Zarówno przemysł, jak i budownictwo nabrały szalonego rozpędu na początku roku. Wskaźniki koniunktury wskazują na największe zamówienia odkąd GUS analizuje takie dane.
KRYZYS GOSPODARCZY / Kryzys gospodarczy. Szykuje się powtórka z rozrywki
Prognozy gospodarcze na najbliższe dwa lata są optymistyczne. Jednak najbliższy kryzys gospodarczy jest bliżej, niż nam się to wydaje.
KONIUNKTURA GOSPODARCZA / GUS: w przemyśle i handlu trudno znaleźć pracowników. Gospodarka spowalnia
W comiesięcznym badaniu GUS sprawdził, jakie są nastroje w polskiej gospodarce. Zarówno w przemyśle, budownictwie i usługach tempo wzrostu gospodarczego będzie w najbliższym czasie spadać. Lepsza przyszłość jest tylko przez handlem detalicznym. Jednocześnie jednak ruszyć mają inwestycje, co było największą w tym roku bolączką polskiej gospodarki. Budownictwo planuje przyśpieszenie zwolnień pracowników. Kłopoty z ich znalezieniem są natomiast w przemyśle i handlu.
KONIUNKTURA GOSPODARCZA / Poprawa koniunktury w Polsce. GUS podał nowe dane
Składowe dotyczące przemysłu, budownictwa i handlu detalicznego przyjmują wartości powyżej średniej długookresowej. Również w porównaniu z sierpniem, dane te kształtują się na wyższym poziomie.
KONIUNKTURA GOSPODARCZA / Polski przemysł rozwija się coraz gorzej na tle Europy. "To tylko efekt węgierski"
Koniunktura przemysłowa mierzona przez międzynarodową firmę Markit Economics okazała się w Polsce w kwietniu jedną z najniższych w Europie. Jak wskazują ekonomiści to może być jednak „efekt węgierski”.
KONIUNKTURA GOSPODARCZA / Poprawia się koniunktura gospodarcza w Polsce. Co na to konsumenci?
Sytuacja poprawiła się w trzech działach gospodarki.