Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Podwyżka stóp procentowych. "Na początku 2022 r. może nastąpić jeszcze jedna"

100
Podziel się:

Presja inflacyjna obniżyłaby się nawet wówczas, gdyby stopy procentowe w styczniu nie zostały zmienione, jednak na początku 2022 r. może jeszcze nastąpić jedna nieznaczna podwyżka stóp procentowych - uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eryk Łon.

Podwyżka stóp procentowych. "Na początku 2022 r. może nastąpić jeszcze jedna"
Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej w nowym roku? Termin posiedzenia został przesunięty na 4 stycznia. Wtedy zapadnie decyzja ws. stóp procentowych (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

"Gdyby polityka pieniężna RPP była zbyt restrykcyjna mogłoby dojść do niepokojąco mocnego schłodzenia przyszłej aktywności gospodarczej. Mówiąc nieco inaczej dopuszczam wariant, w którym czekać nas może jeszcze jedna nieznaczna podwyżka stóp procentowych na początku przyszłego roku, ale trudno by mi było poprzeć wniosek o taką zwyżkę stóp, której skala byłaby bardzo radykalna. Uważam, że istnieje spora szansa na to, że procesy inflacyjne zaczną wyhamowywać na początku 2022 roku" - napisał Łon w artykule opublikowanym w portalu wGospodarce.pl.

Strach przed schłodzeniem koniunktury

Podkreślił, że osobiście jest zdania, że presja inflacyjna obniżyłaby się nawet wówczas, gdyby stopy procentowe w styczniu nie zostały zmienione.

"Można by dokonać niewielkiej podwyżki stóp w styczniu tylko chyba wówczas, gdybyśmy wspólnie w Radzie Polityki Pieniężnej na zasadzie powszechnej zgody doszli do wniosku, że wspomniana niewielka podwyżka stóp procentowych mogłaby skrócić czas przebywania inflacji powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego nie wpływając jakoś bardzo znacznie na koniunkturę gospodarczą" - napisał członek Rady.

Wskazał, że ważne byłoby to, aby uniknąć bardzo znacznego wpływu na koniunkturę gospodarczą, gdyż trzeba mieć jednak świadomość, że pewien niewielki wpływ na schłodzenie koniunktury gospodarczej dokonane podwyżki stóp mieć chyba jednak będą.

"Szczególnie istotne jest dla mnie to, aby fazie schłodzenia aktywności gospodarczej nie towarzyszyło pogorszenie sytuacji na rynku pracy, dlatego jestem zdania, że gdyby pojawiły się prognozy wzrostu bezrobocia wówczas należałoby wstrzymać się z dalszymi podwyżkami, gdyż byłoby to wówczas już zbyt niebezpieczne z punktu widzenia wpływu polityki pieniężnej na realną sferę gospodarki" - napisał Łon.

Seria podwyżek RPP

Członek RPP uważa, że szczególnie ryzykowne byłoby podwyższenie stóp procentowych o 100 punktów bazowych lub w stopniu jeszcze wyższym. "Gdyby w styczniu 2022 roku dokonana została podwyżka o 100 punktów bazowych, mogłoby to wywołać u uczestników życia gospodarczego przekonanie, że problem inflacji narasta, w tym sensie, że staje się coraz bardziej znaczący" - podsumował Łon.

W połowie grudnia Łon napisał, że możliwe jest, iż cykl podwyżek stóp procentowych powinien zakończyć się na początku 2022 roku, o ile w ogóle jeszcze jakaś podwyżka będzie potrzebna.

Kadencja Łona w RPP upływa 9 lutego 2022 r.

RPP podwyższyła stopy procentowe po raz pierwszy w październiku, w tym stopę referencyjną do 0,5 proc. z 0,1 proc. W listopadzie podwyższyła stopę referencyjną do 1,25 proc., zaś w grudniu - do 1,75 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(100)
Uuu i
2 lata temu
Ludzi do pracy brakuje a ten się obawia wzrostu bezrobocia hahaha
Płacić
2 lata temu
Standardowe kredyty wzrosly o ok. 100000 zl odsetek + inflacja powodzenia
bełkot łona
2 lata temu
Ciekawe, czy jakaś firma będzie chciała zatrudnić takiego speca od finansów ??? Ja bym się bał gościa zatrudnić nawet na stróża nocnego !!!!!!!
zzznnkkkl
2 lata temu
Ja myślałem że to Glapiński jest w RPP najmniej inteligentny ale Łon go przebił.
xxyy
2 lata temu
Pan Łon w ogóle się nie nadaje do RPP. Tego pana zadaniem jest dbanie o oszczędności Polaków i o to by inflacja była mała a nie schlebianie Rządowi.
...
Następna strona