Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Prognozy na 2022 r. Wzrost PKB o 4 proc, inflacja nie przekroczy 7 proc.

30
Podziel się:

Wzrost PKB w 2022 r. wyniesie 4,1 proc. a inflacja w przyszłym roku nie przekroczy 7 proc. – wynika z opublikowanych we wtorek prognoz Konfederacji Lewiatan.

Prognozy na 2022 r. Wzrost PKB o 4 proc, inflacja nie przekroczy 7 proc.
Prognozujemy, że rok 2021 zakończymy wzrostem PKB na poziomie 6,2 proc. - czytamy w komunikacie Konfederacji Lewiatan (Pixabay, pixabay)

Konfederacja Lewiatan opublikowała we wtorek swoje prognozy ekonomiczne na 2022 r.

"Nasza gospodarka odbudowywała się w tym roku zaskakująco szybko. Napędzana głównie przez przemysł, a w ostatnim czasie również przez rosnące inwestycje i zapasy. Prognozujemy, że rok 2021 zakończymy wzrostem PKB na poziomie 6,2 proc." - powiedział cytowany we wtorkowej informacji prasowej ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.

Eksport napędzi gospodarkę, przemysł złapie zadyszkę

W informacji prasowej Lewiatana stwierdzono, że wpływ na potencjalny wzrost PKB w przyszłym roku będą mieć czynniki, które jest trudno oszacować, na przykład skutki szoków podażowych wynikających z nowych wariantów koronawirusa czy skalę studzenia gospodarki.

Zobacz także: Czy gospodarka przetrwa kolejny lockdown? „Konsekwencje za każdym razem będą bardzo groźne”

"Uwzględniając wpływ tych czynników oraz fakt ciągłego stymulowania popytu (Polski Ład, tarcza antyinflacyjna, wzrost przeciętnych wynagrodzeń), jak również potencjalne uruchomienie środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy przewidujemy, że średnio w 2022 r. PKB powinien wzrosnąć o 4,1 proc. Zdecydowanie lepiej zapowiada się pierwsza połowa roku aniżeli jego końcówka" – powiedział cytowany w informacji prasowej Lewiatana Mariusz Zielonka.

Według prognoz Lewiatana, pozytywny wpływ na rozwój w całym 2022 r. będą mieć inwestycje, których roczne tempo wzrostu będzie do połowy roku przekraczać 10 proc.

Drugim z czynników wpływających na wzrost PKB będzie szybszy rozwój eksportu nad importem, który pozytywnie zacznie oddziaływać już w drugim kwartale 2022 r. Za to negatywnie na tempo wzrostu będzie wpływać przemysł, który "złapie zadyszkę" już w drugim kwartale 2022 r.

Lewiatan szacuje, że szczyt inflacja osiągnie w grudniu tego roku, gdy wyniesie 8,3 proc. W całym roku przyszłym wskaźnik wzrostu cen nie przekroczy 7 proc.

"Początek roku to również wysokie odczyty jeśli chodzi o wzrost cen, niesione głównie wzrostem cen towarów. W 2022 r. nie mamy co liczyć na choćby zbliżenie się do celu inflacyjnego NBP. Na osłabienie, ale jednocześnie odłożenie w czasie wzrostu cen mogą mieć działania rządu przedłużające, bądź rozszerzające działanie tarczy antyinflacyjnej" – powiedział ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.

Rata kredytu o 600 zł w górę

W opinii Lewiatana inflację w 2022 r. będą podbijać wzrosty cen energii elektrycznej oraz gazu ziemnego. Według prognoz tej organizacji, dodatkową presję inflacyjną wywołają rozwiązania zaproponowane w Polskim Ładzie, które wygenerują kolejny, po 2021 r, wyraźny wzrost wynagrodzeń, a także transfery socjalne, np. w postaci rodzinnego kapitału opiekuńczego. Na osłabienie inflacji mogą pozytywnie działać stabilizujące się ceny ropy naftowej na świecie oraz decyzje krajów OPEC.

"Narodowy Bank Polski w przyszłym roku będzie kontynuował zacieśnianie polityki monetarnej, starając się studzić w jak największym stopniu rozpędzoną gospodarkę. Docelowo możemy przekroczyć granicę 3 proc. dla głównej stopy procentowej. Oznaczać to będzie wzrost raty przeciętnego kredytu hipotecznego nawet o 600 zł w stosunku do września 2021 r." – stwierdził Mariusz Zielonka.

Konfederacja Lewiatan prognozuje, że NBP podwyższy stopy o 50 pb na początku przyszłego roku, następnie przyjmie bardziej gołębią strategię, oczekując stabilizacji cen związanej po pierwsze ze skokowym podniesieniem stóp w ostatnim kwartale 2021 r., jak również działaniami osłonowymi z tarczy antyinflacyjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(30)
Daniel
5 miesięcy temu
Już grudniową inflacja musiała zaskoczyć. W styczniu poznamy prawdę, która zaboli.
rfed
5 miesięcy temu
Rządzący robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami Brawo. Inflacja prawie 8%, stopy procentowe i lokaty na zero. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
Marian
5 miesięcy temu
Wzrost o 600 zł , ale jaka kwota tak wzrosła. W tej bajce jest zero informacji.
:(((
5 miesięcy temu
Jak dla mnie , powinno sie ich pozamykac dozywotnio .
healer
5 miesięcy temu
myślę że oni i tak defensywnie prognozują. RPP nie chce siać paniki więc wypowiada się wstrzemięźliwie i stopy podnosi delikatnie ale konsekwentnie. Myślę że wzrosną na tyle że oprocentowanie kredytów dojdzie do 7-8% a to w stosunku do I półrocza 2021 będzie na przeciętnym kredycie 300.000 zł nie 600 a ok 1.000 zł raty więcej...
...
Następna strona