Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Konwój rosyjskich ciężarówek. "Rosja nie ma prawa go wysyłać na Ukrainę"

0
Podziel się

Biały Dom zarzucił Rosji prowokacyjne zachowanie wobec Ukrainy i wezwał prezydenta Władimira Putina, by zaprzestał wspierania separatystów.

Konwój rosyjskich ciężarówek. "Rosja nie ma prawa go wysyłać na Ukrainę"
(PAP/EPA)
bDzHKozV

Biały Dom oświadczył wczoraj, że nie może potwierdzić doniesień o zniszczeniu przez ukraińską artylerię rosyjskich pojazdów opancerzonych, które wjechały na Ukrainę i ostrzegł Rosję, by nie podejmowała jakichkolwiek działań na ukraińskim terytorium bez zgody Kijowa. Z kolei rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu zagwarantował ministrowi obrony USA Chuckowi Hagelowi, że w zmierzającym na wschodnią Ukrainę konwoju ciężarówek z pomocą humanitarną nie ma żadnych rosyjskich żołnierzy - poinformował Pentagon.

_ - Choć trwa jeszcze praca nad zgromadzeniem informacji, deklarujemy nasze trwałe zaniepokojenie powtarzającymi się rosyjskimi i wspieranymi przez Rosję wtargnięciami na Ukrainę _ - głosi oświadczenie rzeczniczki Białego Domu Caitlin Hayden.

_ - Rosja nie ma prawa wysyłać pojazdów, osób lub ładunków jakiegokolwiek rodzaju na Ukrainę, pod jakimkolwiek pretekstem, bez zgody rządu Ukrainy _ - dodała Hayden.

bDzHKozX

Ukraina twierdzi, że jej artyleria zniszczyła część kolumny rosyjskich pojazdów opancerzonych, która wjechała na jej terytorium w nocy z czwartku na piątek i że ukraińskie wojska zostały wczoraj ostrzelane z terytorium Rosji. Moskwa zaprzecza, by jej siły zbrojne przekroczyły granicę Ukrainy.

Biały Dom zarzucił Rosji prowokacyjne zachowanie wobec Ukrainy i wezwał prezydenta Władimira Putina, by zaprzestał wspierania separatystów.

_ - Obserwowana w ostatnich tygodniach eskalacja rosyjskich działań ukierunkowanych na destabilizowanie Ukrainy jest skrajnie niebezpieczna i prowokacyjna. Obejmuje zaopatrywanie separatystycznych bojowników w czołgi, pojazdy opancerzone, artylerię i wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet _ - oświadczyła Hayden.

_ - Wczoraj prezydent Putin obiecał uczynić "wszystko co w mocy Rosji" dla zakończenia konfliktu na Ukrainie. Może zacząć od wstrzymania rosyjskiego ostrzału, przerwania swych dostaw broni, wyposażenia i gotówki dla separatystów oraz zamknięcia granicy dla rebeliantów _ - zaznaczyła prezydencka rzeczniczka.

bDzHKoAd

W trakcie swej pierwszej od końca kwietnia rozmowy telefonicznej z ministrem obrony USA Chuckiem Hagelem, rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu Szojgu zapewnił wczoraj, że konwój _ nie zostanie użyty jako pretekst do dalszej interwencji na Ukrainie _ - oświadczył rzecznik Pentagonu, kontradmirał John Kirby.

Szojgu _ zaznaczył, że pomoc zostanie dostarczona i rozdzielona pod kontrolą Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża _ i zadeklarował Hagelowi, iż _ Rosja zgadza się na postawione przez Ukrainę warunki _ - dodał Kirby. Jak wiadomo, jednym z tych warunków jest nadzór MKCK nad dystrybucją pomocy.

Złożony z ponad 250 ciężarówek konwój wciąż jest w mieście Kamieńsk-Szachtyński po stronie rosyjskiej w pobliżu granicy z Ukrainą - czyli tam, gdzie zatrzymał się w czwartek wieczorem. To około 30 kilometrów od przejścia granicznego Donieck-Izwarino, przez które konwój ma przejechać.

Czytaj więcej w Money.pl
Komisja Europejska obiecuje pomoc rolnikom Jak daleko idące będą skutki rosyjskich działań zależy od Unii Europejskiej - przekonują eksperci.
Rosjanie dziękują za nałożone sankcje Zauważają jednak, że restrykcje spowodują wzrost inflacji i realny spadek dochodów obywateli nawet o 20 procent.
Putin ubolewa. Chodzi o wymianę z Finlandią Putin powiedział to podejmując w swojej letniej rezydencji w Soczi prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto.
bDzHKoAe
bDzHKoAy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)