Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kotecki: Wzrost PKB może wynieść powyżej 1 proc.

0
Podziel się:

Zdaniem wiceministra finansów w pierwszym kwartale gospodarka wzrosła o 1,3-1,5 procent.

Kotecki: Wzrost PKB może wynieść powyżej 1 proc.
(PAP/Paweł Supernak)

- _ Będziemy starali się, aby deficyt sektora finansów publicznych w 2009 roku nie przekroczył 3,9 proc. w relacji do PKB _ - powiedział wiceminister finansów Ludwik Kotecki. Jego zdaniem jest nadal szansa, że wzrost PKB może wynieść powyżej 1 procenta.

- _ Rzeczywiście wydaje się, że nasze styczniowe 1,7 proc. jest optymistyczne. Nadal jednak obstawiamy wzrost, a nie recesję. PKB może znaleźć się powyżej 1 proc. W pierwszym kwartale gospodarka wzrosła o 1,3-1,5 proc. W drugim kwartale może być gorzej, ale nieznacznie. W kolejnych kwartałach spodziewamy się powolnego odbicia _ - powiedział Kotecki.

Wiceminister dodał, że razem z założeniami makroekonomicznymi do budżetu na rok 2010, resort przygotuje aktualizację prognozy na rok bieżący.

Sytuacja polskiej gospodarki w raportach Money.pl
*Bezrobocie znowu wzrosło. Zobacz, gdzie jeszcze są wakaty * Jak sprawdził Money.pl, mimo pogarszającej się sytuacji, pracę można znaleźć. Pilnie poszukiwani są przede wszystkim handlowcy.
*Polska gospodarka stanęła w miejscu * Wzrost PKB w I kwartale wyniesie zaledwie 0,7 procent - wynika z analizy Money.pl.
*Końca recesji nie widać. Odbicie dopiero po wakacjach? * Z ankiety Money.pl wynika, że produkcja w marcu była o 5,3 proc. niższa niż przed rokiem.

Kotecki: Jest szansa na wprowadzenie euro w 2012 roku

Wiceminister finansów po raz kolejny odniósł się także do szans na wejście do ERM 2 w tym półroczu. Jego zdaniem aby Polska mogła bezpiecznie przystąpić do ERM2, sytuacja na rynku walutowym musi pozostać stabilna przez 2-3 miesiące.

- _ Jeżeli jednak nie ustabilizuje się do początku maja, wejście do ERM2 może zostać przesunięte poza I półrocze. __ Ale to nie oznacza, że do euro nie możemy wejść w 2012 roku _ - powiedział wiceminister finansów Ludwik Kotecki w rozmowie z _ Gazetą Wyborczą _.

Raport Money.pl
*Euro w 2012 roku poza naszym zasięgiem? * Dziś rząd przekonuje posłów, że ten termin wciąż jest realny. Czytaj w Money.pl

Według Koteckiego, gdybyśmy jednak nie weszli do ERM 2 w tym roku, to byłaby mała szansa na przyjęcie euro w 2012 roku.

Minister powtórzył, że zmienność kursu jest obecnie zbyt duża, aby uznać wejście do mechanizmu ERM2 za bezpieczne. _ Normalna zmienność _ - jak to ujął - powinna trwać _ dwa-trzy miesiące _.

euro
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)