Notowania

kredyty
03-12-2018 (06:52)

Polacy mocno się zadłużają. Ale na kredytach inwestycyjnych stagnacja

Z jednej strony imponujące wyniki kredytów udzielonych klientom indywidualnym, z drugiej flauta na kredytach dla przedsiębiorstw. To rozdwojenie będzie się utrzymywać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(fot: Arkadiusz Ziolek)
To rozdwojenie będzie się utrzymywać.

Polacy biorą kredyty i kupują mieszkania, albo przeznaczają je na konsumpcję. Banki nie mogą narzekać na brak ruchu w pożyczkach udzielanych klientom indywidualnym – wskazuje "Rzeczpospolita”.

280 mld zł warte są już hipoteki złotowe, banki sprzedały w tym roku o ponad 10 proc. więcej tych kredytów – zauważa dziennik.

W 10 miesięcy tego roku banki udzieliły również masę kredytów hipotecznych. W sumie ich liczba urosła o 20 proc. Dziś Polacy zadłużeni są pod hipotekę na 47,4 mld zł. A jak podkreśla "Rz", rośnie więc nie tylko ich liczba, ale i wartość.

Z danych Biura Informacji Kredytowych wynika, że czeka nas wzrost sprzedaży hipotek i w przyszłym roku. O ile? Według szacunków nawet o 10 proc.

Również kredyty konsumpcyjne mają się dobrze. Na koniec września ich wartość sięgała już blisko 170 mld zł. I one w przyszłym roku będą według informacji gazety rosnąć w tempie 7-8 proc.

500+ tylko dla pracujących, ale nie dla zamożnych:

Odmienna sytuacja jest na rynku kredytów inwestycyjnych – podkreśla „Rz”. Kredyty obrotowe dla przedsiębiorstw w 9 pierwszych miesiącach roku wzrosły tylko o 9 proc. do wartości 145 mld zł. Inwestycyjne tkwią w miejscu. Nadal warte są 124 mld zł.

W przyszłym roku nie będzie lepiej – prognozuje dziennik. Mało tego ogółem kredyty dla przedsiębiorstw będą rosnąć w niższym tempie rządu – 5 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: kredyty, mieszkania, hipoteki, inwestycje, banki, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-12-2018

AgaNie kochamy kredytów, tylko nie mamy wyjścia jak chcemy mieć mieszkanie.

03-12-2018

życzliwyTrzeba czekać aż koniunktura spadnie na mieszkania i wtedy kupić taniej za gotówkę bez kredytu .a do tej pory mieszkać u rodziców

03-12-2018

bezkredytowiecKredyty spłacają wszyscy. Tak to działa. Oczywiście, ci którzy nie mają kredytów, dorzucają się do spłaty w niewielkim zakresie, ale jednak pośrednio … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (4)