Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Możliwa podwyżka stóp procentowych w 2019 roku. W RPP nie ma jednomyślności

27
Podziel się

Stopy procentowe a razem z nimi raty kredytów mogą wzrosnąć pod koniec przyszłego roku. Takie głosy pojawiają się w Radzie Polityki Pieniężnej, która do tej pory raczej odsuwała możliwie daleko taki scenariusz. Wiele będzie zależeć od cen.

Grażyna Ancyparowicz i Adam Glapiński w czasie konferencji prasowej RPP.
Grażyna Ancyparowicz i Adam Glapiński w czasie konferencji prasowej RPP. (Stefan Maszewski/REPORTER)
bDyEomBh

Stopy procentowe - a razem z nimi raty kredytów - mogą wzrosnąć pod koniec przyszłego roku. Takie głosy pojawiają się w Radzie Polityki Pieniężnej, która do tej pory raczej odsuwała możliwie daleko taki scenariusz. Wiele będzie zależeć od cen.

Od marca 2015 roku stopy procentowe w Polsce utrzymują się bez zmian, na rekordowo niskim poziomie. Główna stawka oprocentowania wynosi 1,5 proc. Od wielu miesięcy trwa dyskusja na temat momentu, w którym Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na pierwszą podwyżkę, podobnie jak dzieje się to już w innych krajach. Najczęściej mówi się o 2020 roku, ale w ramach samej RPP pojawiają się głosy, że może to być jednak wcześniejszy termin.

- Nie wykluczam, że może wystąpić potrzeba rozpoczęcia bardzo poważnej dyskusji o podwyżkach stóp procentowych w drugiej połowie przyszłego roku, być może w czwartym kwartale - wskazała Grażyny Ancyparowicz, członkini RPP, cytowana przez Business Insider.

bDyEomBj

Zmiany stóp procentowych w dużej mierze będą uzależnione od inflacji. Jej wyraźny wzrost wymusi na RPP konieczność podwyższenia oprocentowania, co powinno wstrzymać dalszy dynamiczny wzrost cen.

"Efekty wyższych płac oraz droższych dóbr i usług będą z czasem coraz silniejsze, nie można więc wykluczyć zacieśnienia polityki monetarnej" - podkreśliła Ancyparowicz. W kontekście cen ekonomistka jest m.in. zaniepokojona polityką fiskalną rządu oraz wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wskazuje też na możliwość większych podwyżek energii elektrycznej po wyborach.

Do tej pory z RPP raczej płynęły informacje, sugerujące możliwe podwyżki stóp procentowych dopiero w 2020 roku. Najgłośniej w ten sposób wypowiadał się Adam Glapiński, prezes rady.

Zobacz także: Ekspert ostrzega przed rekordowo niskimi stopami procentowymi. "Polecam poduszkę finansową"
bDyEomBp

- Nie będzie podwyżki stóp procentowych. Przynajmniej do końca przyszłego roku - oceniał jeszcze na początku października. Zaznaczył jednak, że co do 2020 roku to "nie śmie" rozwijać żadnych przewidywań. Uważa bowiem, że to zbyt odległy okres.

Utrzymanie stóp procentowych na niskim poziomie to dobra informacja dla spłacających kredyty. To oznacza, że ich miesięczne raty nie powinny wzrosnąć. Każda przyszła podwyżka powinna wywołać taką samą zwyżkę w oprocentowaniu kredytu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDyEomBq
bDyEomBK
kredyty
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(27)
PRL+
2 lata temu
PiS rządzi według hasła "Po nas choćby potop"
Observer
2 lata temu
CZAS ZACZĄĆ PODNOSIĆ STOPY.. LUDZIE ZAPOMNIELI ŻE KREDYTY JUŻ TAŃSZE NIE BĘDĄ... POTEM BĘDZIE PŁACZ..ALE COŻ...
rada
2 lata temu
Ci kredytobiorcy, którzy mogą już bezkarnie nadpłacać pobrane kredyty to radzę nie czekać, i w miarę możliwości nadpłacać już teraz.
bDyEomBL
2+2=
2 lata temu
RPP to rządowi spekulanci. Co z tego, że niższe oprocentowanie kredytów jak niższe od inflacji oprocentowanie depozytów. Kto na tym zyskuje a kto traci i czyim kosztem. Rząd finansuje kredyty depozytami oszczędzających (a raczej tracących) !
pesymista
2 lata temu
oczywiście do wyborów parlamentarnych gospodarka i inflacja będzie cacy , a po wyborach jak nam przykręcą stopy to zapomnimy jak się nazywamy. Bo jak wytłumaczyć wzrosty cen jak nie wzrostem inflacji.
...
Następna strona