Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Możliwa podwyżka stóp procentowych w 2019 roku. W RPP nie ma jednomyślności

27
Podziel się:

Stopy procentowe a razem z nimi raty kredytów mogą wzrosnąć pod koniec przyszłego roku. Takie głosy pojawiają się w Radzie Polityki Pieniężnej, która do tej pory raczej odsuwała możliwie daleko taki scenariusz. Wiele będzie zależeć od cen.

Grażyna Ancyparowicz i Adam Glapiński w czasie konferencji prasowej RPP.
Grażyna Ancyparowicz i Adam Glapiński w czasie konferencji prasowej RPP. (Stefan Maszewski/REPORTER)
bEDrWuuZ

Stopy procentowe - a razem z nimi raty kredytów - mogą wzrosnąć pod koniec przyszłego roku. Takie głosy pojawiają się w Radzie Polityki Pieniężnej, która do tej pory raczej odsuwała możliwie daleko taki scenariusz. Wiele będzie zależeć od cen.

Od marca 2015 roku stopy procentowe w Polsce utrzymują się bez zmian, na rekordowo niskim poziomie. Główna stawka oprocentowania wynosi 1,5 proc. Od wielu miesięcy trwa dyskusja na temat momentu, w którym Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na pierwszą podwyżkę, podobnie jak dzieje się to już w innych krajach. Najczęściej mówi się o 2020 roku, ale w ramach samej RPP pojawiają się głosy, że może to być jednak wcześniejszy termin.

- Nie wykluczam, że może wystąpić potrzeba rozpoczęcia bardzo poważnej dyskusji o podwyżkach stóp procentowych w drugiej połowie przyszłego roku, być może w czwartym kwartale - wskazała Grażyny Ancyparowicz, członkini RPP, cytowana przez Business Insider.

bEDrWuvb

Zmiany stóp procentowych w dużej mierze będą uzależnione od inflacji. Jej wyraźny wzrost wymusi na RPP konieczność podwyższenia oprocentowania, co powinno wstrzymać dalszy dynamiczny wzrost cen.

"Efekty wyższych płac oraz droższych dóbr i usług będą z czasem coraz silniejsze, nie można więc wykluczyć zacieśnienia polityki monetarnej" - podkreśliła Ancyparowicz. W kontekście cen ekonomistka jest m.in. zaniepokojona polityką fiskalną rządu oraz wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Wskazuje też na możliwość większych podwyżek energii elektrycznej po wyborach.

Do tej pory z RPP raczej płynęły informacje, sugerujące możliwe podwyżki stóp procentowych dopiero w 2020 roku. Najgłośniej w ten sposób wypowiadał się Adam Glapiński, prezes rady.

Zobacz także: Ekspert ostrzega przed rekordowo niskimi stopami procentowymi. "Polecam poduszkę finansową"
bEDrWuvh

- Nie będzie podwyżki stóp procentowych. Przynajmniej do końca przyszłego roku - oceniał jeszcze na początku października. Zaznaczył jednak, że co do 2020 roku to "nie śmie" rozwijać żadnych przewidywań. Uważa bowiem, że to zbyt odległy okres.

Utrzymanie stóp procentowych na niskim poziomie to dobra informacja dla spłacających kredyty. To oznacza, że ich miesięczne raty nie powinny wzrosnąć. Każda przyszła podwyżka powinna wywołać taką samą zwyżkę w oprocentowaniu kredytu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDrWuvC
kredyty
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(27)
dziwne
3 lata temu
Podwyżka prądu w 2019 o 150% ale inflacji...brak. Przecież wszystko podrożeje aby cokolwiek wyprodukować, wyhodować dowieźć, przechować jest potrzebny prąd. Wszystko podrożeje więc jakim cudem nie będzie inflacji skoro wartość pieniędzy będzie spadać na pysk...
Tomasz
3 lata temu
ZŁODZIEJE !!!! Tyle w temacie wszyscy wyjdą na ulicę bo mają kredyty hipoteczne i skończy się banksterstwo !!!!!!!
M665
3 lata temu
Czy można odwołać członka rady RPP? Jeśli tak, to nie ma problemu … nic nie wzrośnie. No chyba że Timmermans zaopiekuje się także RPP. A wszystko to dla naszego dobra.
bEDrWuvD
hia
3 lata temu
wypuszczają pieniądze na rynek bez pokrycia, inwestycje leżą, nakręcają inflację, poduszki finansowe robią sobie żeby później mogli spokojnie się śmiać z "ciemnego ludu"...........
NARÓD POLSKI
3 lata temu
NA PEWNO WZROSNĄ BO BĘDZIE JUŻ PO WYBORACH PASOŻYTÓW DO SEJMU A JESZCZE SENTU CHCĄ ZWIĘKSZYĆ LICZBĘ DARMOZJADÓW !
...
Następna strona