Notowania

Od kiedy zdrożeją kredyty?

Inflacja lekko wyhamowała. Czy oddala to perspektywę podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej? Wiele będzie zależeć od dynamiki wynagrodzeń.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Evren Ozbilen / Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Inflacja lekko wyhamowała. Czy oddala to perspektywę podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej? Wiele będzie zależeć od dynamiki wynagrodzeń.
Jak podał GUS, inflacja w grudniu wyniosła 2,1 proc. Była więc niższa od listopadowej, gdy wynosiła 2,5 proc., czyli tyle, ile wynosi cel inflacyjny, wyznaczony przez RPP.

- Inflację mamy powyżej 2 proc. bo rosły ceny paliw, energii i żywności, ale akurat na ich ceny w niewielkim stopniu można wpływać obniżając popyt konsumpcyjny, poprzez podwyżkę stóp procentowych - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.

Czy przez cały ten rok, ale także następny, RPP nie podwyższy stóp procentowych, jak to dotąd zapowiadano? Wiele będzie zależeć od dynamiki wynagrodzeń, która w minionym roku prawdopodobnie wyniosła 4,8 proc., a w uzasadnieniu do ustawy budżetowej na ten rok założono wzrost nieco niższy, bo o 4,7 proc.

- To od dynamiki wynagrodzeń zależy czy presja inflacyjna będzie narastać - dodaje ekspert.

Tagi: stopy procentowe, inflacja, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, gospodarka polska, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
MarketNews24
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-01-2018

OmenSkończcie siać ferment! Co chwilę straszycie podwyżkami stóp procentowych. Po kie licho?

20-01-2018

prorokdlatego wole inwestować w krypto projekty mające jakieś konkretne zastosowanie i przyszłość ! siacoin,nem,lisk,litcoin ... zarabiam na tym ... a … Czytaj całość

21-01-2018

KamykNie bedzie zadnych podwyzek. Wystarczy troche ekonomii. Strachy na lachy!

Rozwiń komentarze (5)

Wybrane dla Ciebie