Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Kryterium dochodowe w programie 500+ zaprzecza jego powszechności

Kryterium dochodowe w programie 500+ zaprzecza jego powszechności

Fot. Halfpoint

Wprowadzenie kryterium dochodowego uprawniającego do świadczenia z programu 500+ zaprzecza powszechności tego rozwiązania. Tylko 31 proc. rodzin otrzyma 500 zł na pierwsze dziecko - wskazuje NSZZ ,,Solidarność" w opinii do projektu ,,Rodzina 500 plus".

Prezydium NSZZ ,,Solidarność" wydało w czwartek stanowisko, w którym podkreślono, że związek popiera główny cel programu 500+, ale uważa, że "zaproponowane rozwiązania mogą mieć mocno ograniczone efekty, a zdefiniowane cele mogą być trudne do osiągnięcia".

,,Ustanowienie kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczenia na pierwsze dziecko, zaprzecza uznaniu tych rozwiązań jako powszechnych. Projektodawca w uzasadnieniu wykazuje, że przy kryterium określonym na poziomie 800 zł na członka rodziny (1200 zł, gdy w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne) jedynie 31 proc. wszystkich rodzin otrzyma świadczenie na pierwsze dziecko" - podkreśla "Solidarność".

Związek zwraca uwagę, że ustalona kwota uprawniająca do świadczenia jest niższa niż minimum socjalne dla rodzin z jednym dzieckiem, które wynosi ok. 880 zł lub 935 zł (w zależności od wieku dziecka), a to - jak napisano w opinii - oznacza brak wsparcia dla rodzin z jednym dzieckiem, o dochodach poniżej minimum socjalnego, czyli żyjących na granicy ubóstwa. W takiej samej sytuacji znajdą się samotni rodzice, których dochody przekraczają nieznacznie wartość wynagrodzenia minimalnego - zaznaczają związkowcy.

 

Program ,,Rodzina 500 plus" ma zacząć działać od 1 kwietnia. Zakłada przekazywanie nieopodatkowanych 500 zł na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie, bez dodatkowych warunków. Rodziny o niskich dochodach otrzymać mają wsparcie także na pierwsze dziecko.

NSZZ ,,Solidarność" napisała w swoim stanowisku, że ,,nie zgadza się na ograniczenie wsparcia na pierwsze dziecko wśród rodzin najmniej zamożnych przy jednoczesnym wsparciu dzieci w rodzinach najzamożniejszych".

W piątek zakończą się konsultacje w sprawie programu ,,Rodzina 500+", które minister pracy Elżbieta Rafalska i wiceministrowie prowadzą w regionach. W spotkaniach brali udział przedstawiciele samorządów, organizacji społecznych i innych podmiotów zainteresowanych programem.

 

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
ojciec321
78.133.214.* 2016-03-24 05:03
No to Trzeba będzie umowę o prace porzucić i iść na czarno pracować i wtedy dostane na pierwsze dziecko hehe tak zrobie.
Zawsze jest jakieś rozwiązanie by dostać :)
wąż
176.221.124.* 2016-01-23 18:15
To nie sprawiedliwe żeby otrzymywac 500 zł do 18 roku a co dalej dzieci niech rzucą szkołę i idą do pracy bo są na utrzymaniu rodziców i ich nie stać na kształceniu dziecka chociaż chcą się uczyć nie ma pomocy nawet rodzinne po skączonej szkole wyższej idziesz na studia to ci się nie należy jakie to przepisy a mówią ze do25rok można rodzinne dostawać guzik a takie dzieci kosztują rząd chce żeby tylko kończyli zawodówki i byli zacofani i wierzyli im w obietnice których nie dotrzymują.powinno 500zł być dla wszystkich tych którzy chcą się uczyć bo im jest potrzebna pomoc książki są drogie i to ich powinnyśmy wspierać a nie bogatych i jeszcze będą brać kasę zarabiają10tys.miesięcznie i dostaną 500.nie którzy nie maja na rok co oni miesiecznie a on pierwsi łape wystawia to jest niesprawiedliwość
Kasandra 44
109.173.158.* 2016-01-22 13:38
Skoro rząd twierdzi, że Polska jest w ruinie zapomnijcie o dobrych notowaniach, inwestycjach i kredytach
Zobacz więcej komentarzy (119)