Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w Grecji. Spotkanie tylko z udziałem Niemiec i Francji

0
Podziel się:

Belgia, Holandia i Luksemburg skrytykowały pomysł szefa Rady Europejskiej, by zorganizować naradę w wąskim gronie.

Kryzys w Grecji. Spotkanie tylko z udziałem Niemiec i Francji
(European Council)
bELehThh

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zaproponował na czwartkowym szczycie UE zwołanie spotkania przywódców państw strefy euro w sprawie Grecji. Ostatecznie jednak do niego nie dojdzie, a rozmowa o problemach Aten odbędzie się w mniejszym gronie.

Belgia, Holandia i Luksemburg skrytykowały pomysł Tuska, by organizować naradę w wąskim gronie na temat pomocy finansowej dla Grecji.

Jak mówił dziennikarzom w Brukseli pragnący zachować anonimowość unijny dyplomata, Tusk spotkał się jeszcze przed rozpoczęciem szczytu z przywódcami państw Beneluksu, którzy nie byli zadowoleni z organizowania spotkania w sprawie Grecji z udziałem tylko Francji i Niemiec.

bELehThj

Premier Belgii Charles Michel krytykował ten format, mówiąc, że to "miniszczyt" w gronie największych. Belgia, tak jak inne kraje strefy euro, jest również wierzycielem Aten.

Na Twitterze Michel napisał, że belgijski rząd nie dał Francji i Niemcom mandatu do negocjowania z Grecją. Na Francję i Niemcy przypada łącznie prawie 50 proc. długu, jaki Grecy są zobowiązani zwrócić międzynarodowym wierzycielom.

Źródło wyjaśniło, że z jednej strony była prośba premiera Grecji Aleksisa Ciprasa o spotkanie, z drugiej - nikt nie chce szczytu strefy euro. Stąd więc pomysł spotkania w czwartek wieczorem w mniejszym gronie, który - przyznał dyplomata - nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale mimo wszystko to "najmniejsze zło". - To nie jest format do podejmowania decyzji - podkreślił.

W spotkaniu oprócz Ciprasa i Tuska mają wziąć udział liderzy dwóch największych wierzycieli Aten - kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Francois Hollande, a także szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi. Obecny ma być także szef eurogrupy, minister finansów Holandii Jeroen Dijsselbloem.

bELehThp

Dyplomata podkreślił, że spotkanie będzie nieformalne i nie można oczekiwać, że zapadną na nim jakieś decyzje. Nie jest też pewne, czy w nocy zostanie wydany jakiś komunikat po rozmowach lub odbędzie się konferencja prasowa.

Czytaj więcej w Money.pl
Niemiecka lewica chce płacić Grecji To pierwsze głosy polityków zrywające z oficjalną linią rządu, według którego kwestia reparacji wojennych jest ostatecznie załatwiona.
Tusk za sankcjami. Potrzebna "presja" Przewodniczący Rady Europejskiej zabiera też głos w sprawie pomysły wyjścia Grecji ze strefy euro.
"Wykluczam niepowodzenie w sprawie Grecji" - Wykonujemy nasze zadania i oczekujemy od partnerów, by wykonali swoje - zapowiedział z kolei grecki premier i zaapelował o "przesłanie nadziei".
bELehThK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)