Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kryzys w strefie euro. Postawa Niemiec zadecyduje o przyszłości

0
Podziel się:

Skutkiem rozpadu Eurolandu byłby niekontrolowany wzrost wartości znów wprowadzonej marki niemieckiej, globalna recesja i niepewna przyszłość UE.

Kryzys w strefie euro. Postawa Niemiec zadecyduje o przyszłości
(SIPA/East News)

Upadek euro jest dziś _ opcją, z którą należy się liczyć _ - pisze w dziennik _ Sueddeutsche Zeitung _ (_ SZ _). Jej skutkiem byłby niekontrolowany wzrost wartości znów wprowadzonej marki niemieckiej, globalna recesja i niepewna przyszłość UE.

Z tego powodu rząd Niemiec powinien zdecydować się na ratowanie euro, chociaż będzie ono też bardzo kosztowne - czytamy w komentarzu monachijskiej gazety.

Autor artykułu zauważa, że przyszłość euro _ nie zależy ani od Włoch, ani od Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Cypru czy też Grecji _, lecz od Niemiec. _ - Berlin jest dziś rdzeniem kryzysu _ - pisze komentator i dodaje: _ Tylko Niemcy mogą udźwignąć ciężar, związany z ratowaniem euro. Czy jednak Niemcy chcą tego i jak długo będą mogli? _.

_ Czas ucieka _ - ostrzega _ SZ _, przypominając, że prezydent Joachim Gauck zapowiedział, że nie podpisze na razie ustawy o funduszu ratunkowym EMS i pakcie fiskalnym, aby dać czas Federalnemu Trybunałowi Konstytucyjnemu na wyrażenie opinii. To pokazuje powagę sytuacji - ocenia komentator, podkreślając, że wbrew zapowiedziom Europejski Mechanizm Stabilizacyjny nie wejdzie w życie 1 lipca.

Według _ SZ _, obecna sytuacja skłania do dyskusji w Niemczech o korzyściach i stratach wynikających z ratowania euro i ewentualnego fiaska tej akcji. Komentator zwraca uwagę, iż dyskusja ta prowadzona jest w Niemczech za pomocą argumentów moralnych. - _ Jak to możliwe, że umożliwiamy Grekom odchodzenie na emeryturę w wieku 45 lat? _ - pytają Niemcy. Jednak takie kwestie są zdaniem gazety nieistotne, gdyż _ jeszcze ani jedno euro z Niemiec nie popłynęło do Grecji na greckie emerytury _.

Komentator wzywa swoich rodaków do dyskusji za pomocą argumentów ekonomicznych. Jego zdaniem rząd Niemiec musi wyjaśnić, co wolno mu i co może zrobić dla uratowania wspólnej waluty. _ - Obywatele boją się o swoje pieniądze i odbierają różne fundusze ratunkowe coraz bardziej jako zagrożenie _ - czytamy. _ _

_ - To jasne, że dotychczasowa strategia Angeli Merkel w jednym ważnym punkcie poniosła porażkę _ - stwierdza _ SZ _ i wyjaśnia: Od początku 2010 roku kanclerz robiła dla ratowania euro tylko tyle, by _ sprawy jakoś tam posuwały się naprzód _. Merkel _ grała na czas, usiłując nie pozbywać się atutów pozwalających jej na zmuszanie partnerów do reform _.

Według _ SZ _ Merkel nie udało się takimi półśrodkami rozwiązać kryzysu, a _ wręcz przeciwnie: koszty były coraz wyższe, a strach przed jeszcze poważniejszym globalnym kryzysem finansowym rósł _. _ Upadek euro jest dziś opcją, z którą trzeba się liczyć _ - ocenia komentator, zwracając uwagę na ewentualne konsekwencje: niekontrolowany wzrost kursu _ północnego euro lub marki niemieckiej _, globalna recesja i niepewna przyszłość UE.

Ale i ratowanie euro będzie dla Niemiec, a także dla Francji, Włoch i innych krajów bardzo drogie - stwierdza komentator. Wyjaśnia, że propozycje G20, MFW i wielu ekonomistów sprowadzają się do jednego: kraje eurolandu muszą przynajmniej w części ponosić wspólnie ryzyko dotyczące systemów bankowych oraz obligacji; niemieccy i holenderscy ciułacze odpowiadają za hiszpańskie konta bankowe. Bez wspólnej europejskiej odpowiedzialności nie da się wiarygodnie bronić euro - podkreśla komentator.

_ - W przypadku euro Niemcy mają wybór pomiędzy złem a katastrofą. Powinni wybrać złe rozwiązanie i to bardzo szybko _ - podsumowuje _ Sueddeutsche Zeitung _.

Czytaj więcej o kryzysie strefy euro w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/m95233.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pakt;fiskalny;dzieli;niemieckich;politykow,111,0,1104495.html) Ważny dokument UE bez zgody w Niemczech Chadecko-liberalny rząd Niemiec oraz opozycyjni socjaldemokraci i Zieloni nie zdołali uzgodnić warunków ratyfikacji przez Niemcy unijnego paktu fiskalnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/m219204.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/hiszpania;zbankrutuje;madryt;ujawnil;cala;prawde,36,0,1100068.html) Hiszpania zbankrutuje? Madryt ujawnił całą prawdę _ Koszty obsługi długu są tak wysokie, że rynki finansowe są zamknięte dla Hiszpanii _ - przyznał rząd. Premier prosi o pomoc.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/m219012.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/europa;w;plomieniach;a;merkel;gasi;pozar;nafta,60,0,1098812.html) _ Europa w płomieniach, a Merkel gasi naftą _ _ - Europa stoi nad przepaścią i w nadchodzących miesiącach może w nią spaść - _ostrzega Joschka Fischer.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)