Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kurs euro. Waluta może osłabić się do poziomu, na którym je wprowadzono

0
Podziel się:

Osłabienie okaże się jeszcze głębsze, jeśli potwierdzą się obawy związane z rozpadem eurostrefy lub EBC zdecyduje się na śmiałą politykę pieniężną.

Kurs euro. Waluta może osłabić się do poziomu, na którym je wprowadzono
(PAP/EPA)

Kurs euro może się umocnić w krótkim czasie, ale w dłuższej perspektywie wspólna waluta osłabi się do 1,15 USD/EUR do końca 2015 roku i 1,10 USD/EUR na koniec 2016 roku - przewiduje ośrodek analityczny Capital Economics (CE).

Według niego zachodzi spora szansa, że osłabienie okaże się jeszcze głębsze, jeśli potwierdzą się obawy związane z rozpadem eurostrefy, lub EBC zdecyduje się na śmiałą, niekonwencjonalną politykę pieniężną (tzw. QE od Quantitative Easing).

_ - Widoczna ostatnio oddolna presja na kurs euro może ustąpić w krótkim czasie, ale w dłuższym niski wzrostu eurostrefy, perspektywa QE i obawy związane z zadłużeniem sugerują, że słabość wystąpi w dłuższym czasie, a kurs może obniżyć się do poziomu nie widzianego od czasu zainaugurowania euro (1,09 USD/EUR) _- napisano w komentarzu.

Z początkiem roku kurs euro wobec dolara obniżył się do najniższego poziomu od 9. lat 1,19 USD/EUR. Euro osłabiło się po prasowej wypowiedzi prezesa EBC Mario Draghiego, w której prezes EBC dał do zrozumienia, iż bank przymierza się do QE. Rynki oczekują obecnie, że bank ogłosi o tym formalnie na posiedzeniu 22 stycznia.

Sprawdź kurs euro/dolar w ostatnich 12 miesiącach

CE nie wyklucza, iż w krótkim czasie euro może się odbić, ponieważ spekulacyjna gra na spadek kursu wspólnej waluty może się odwrócić, a zarówno konwencjonalne wyliczenia jak i nadwyżka salda obrotów bieżących strefy euro jest niedoszacowane.

Rynki mogą też przeliczyć się w rachubach na dużą skalę QE, która z powodu oporu Niemiec może okazać się mniejsza i zostać rozłożona w dłuższym czasie.

W dłuższym okresie zdaniem CE znaczenie ma to, że polityka pieniężna EBC i Fed rozchodzą się. Według niektórych prognoz główna stopa procentowa Fed na koniec 2016 r. może sięgnąć 3. proc., gdy podstawowa stopa EBC pozostanie na obecnym poziomie 0,5 proc. Znaczenie ma także to, że perspektywa dla gospodarki USA poprawia się, podczas gdy oczekiwania pod adresem gospodarki eurostrefy kurczą się.

Czytaj więcej w Money.pl

euro
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)