Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kurs franka. Szwajcarzy dobiją zadłużonych Polaków?

0
Podziel się:

Rząd pilnie zajmie się losem frankowiczów - zapowiada wicepremier Janusz Piechociński.

Kurs franka. Szwajcarzy dobiją zadłużonych Polaków?
(Wojciech Strożyk/REPORTER)

Szwajcarzy za miesiąc podejmą decyzję, która może być brzemienna w skutki dla 700 tysięcy Polaków, którzy spłacają kredyt mieszkaniowy we frankach szwajcarskich. Rząd na najbliższym posiedzeniu zajmie się sytuacją posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich. Tak zapowiada wicepremier Janusz Piechociński.

30 listopada powiedzą w referendum, czy opowiadają się za zwiększeniem w ich kraju do 20 procent minimalne rezerwy złota. Zdaniem analityków, to może, ale nie musi oznaczać umocnienia się ich waluty. Niektórzy alarmują jednak, że wartość szwajcarskiego franka może skoczyć do 4 złotych.

Prezes Związku Banków Polskich również studzi emocje. Apeluje, by nie podkręcać napięcia, a spokojnie poczekać, co się wydarzy. Krzysztof Pietraszkiewicz dodaje, że to jak się zachowuje kurs jakieś waluty jest składową wielu, a nie jednego czynnika.

Krzysztof Pietraszkiewicz podkreśla, że kredyty we frankach w Polsce są bardzo spłacane. Przy okazji po raz kolejny zaapelował, by kredyty mieszkaniowe zaciągać tylko w tej walucie, w której się zarabia.

Krzysztof Pietraszkiewicz przy okazji po raz kolejny zaapelował, by kredyty mieszkaniowe zaciągać tylko w tej walucie, w której się zarabia.

Rząd na najbliższym posiedzeniu zajmie się sytuacją posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich. Tak zapowiada wicepremier Janusz Piechociński. PiS zarzucił koalicji bierność w tej sprawie.Wczoraj, Ewa Kopacz zwróciła się do Komisji Nadzoru Finansowego o raport na temat sytuacji _ frankowiczów _. Lider PSL przyznaje, że ten dokument będzie analizowała cała Rada Ministrów.

_ - Raport KNF jest ważny przede wszystkim dla Ministerstwa Finansów, ale zapewne na najbliższym posiedzeniu rządu przeanalizujemy co w trybie pilnym w tym obszarze możemy zrobić _ - dodał Janusz Piechociński.

Tak zmieniał się kurs franka szwajcarskiego od początku roku

Prawo i Sprawiedliwość krytykuje, że rząd sobie przypomina o tylko przed wyborami. Wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki twierdził na konferencji prasowej, że do tej pory koalicji PO - PSL nic w tej kwestii nie zrobiła.

Polityk PiS przypomina, że na przykład na Węgrzech zdecydowanie aktywniej pomaga się kredytobiorcom posiadającym kredyty w walutach obcych.

Wczoraj, szef Rady Gospodarczej przy Premierze Jan Krzysztof Bielecki poinformował, że Ewa Kopacz zwróciła się do szefa Komisji Nadzoru Finansowego, by ten przeprowadził tak zwane testy wytrzymałościowe banków na wypadek umocnienia się szwajcarskiego franka. Bielecki podkreślał, że nie ma na razie mowy o jakimkolwiek ewentualnym projekcie wsparcia kredytobiorców z budżetu państwa.

Komisja Nadzoru Finansowego informuje jedynie, że zbiera informacje od poszczególnych banków i potem przekaże je premier Ewie Kopacz. KNF przypomina, że w ogłoszonych w ostatnią niedzielę stress testach w scenariuszu szokowym założono osłabienie się polskiego złotego o 25 proc. Wyniki ćwiczenia potwierdziły dużą odporność polskiego rynku na negatywne scenariusze.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)