Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Droższy frank? Kopacz: Trzeba zrobić stress-testy banków

0
Podziel się:

Premier Ewa Kopacz zwróciła się do szefa KNF, by komisja przeprowadziła testy wytrzymałościowe banków. Czy polscy kredytobiorcy powinni obawiać się głosowania Szwajcarów?

Droższy frank? Kopacz: Trzeba zrobić stress-testy banków
(PAP/Adam Warżawa)

Premier Ewa Kopacz zwróciła się do szefa Komisji Nadzoru Finansowego, by ten przeprowadził tzw. testy wytrzymałościowe polskich banków na wypadek umocnienia się szwajcarskiego franka - poinformował Jan Krzysztof Bielecki.

aktualizacja 13:28

Bielecki był pytany dzisiaj przez dziennikarzy, czy polscy kredytobiorcy, którzy zaciągali kredyty walutowe we frankach, powinni się obawiać referendum w Szwajcarii, w którym może zapaść decyzja o zwiększeniu do poziomu 20 proc. minimalnych rezerw złota - co może spowodować wzrost cen złota na świecie oraz znacznie umocnić szwajcarską walutę.

_ - Premier Ewa Kopacz zwróciła się we wtorek do przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego z pytaniem, jak wyglądałyby ewentualnie stress testy dotyczące reakcji na umocnienie się franka i wpływ tego na kredyt hipoteczny, nominowany we franku szwajcarskim na polskim rynku _ - powiedział Bielecki.

Jak dodał, Komisja Nadzoru Finansowego robiła już wcześniej takie stress testy. _ - Na razie chuchajmy na zimne, ale nie panikujmy, bo w interesie rządu szwajcarskiego na pewno nie jest w tej chwili silne umocnienie franka szwajcarskiego, kiedy Szwajcaria - otoczona krajami europejskimi - musi odczuwać stagnację, w której znalazła się Europa Zachodnia _ - ocenił szef Rady Gospodarczej.

Pytany, czy premier rozważa wsparcie dla osób, które mają kredyty we frankach, Bielecki powiedział: _ Żeby to rozważać, trzeba mieć dobrą informację. Na tym etapie nie jest rozważane _. Jak ocenił, polski sektor bankowy _ jest bardzo odporny na wszystkie ewentualne szoki, które mogłyby wystąpić w gospodarce europejskiej _.

Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów podkreśla, że nie ma na razie mowy o jakimkolwiek ewentualnym projekcie wsparcia kredytobiorców z budżetu państwa.

KNF: czekamy na pismo od premier Kopacz

Komisja Nadzoru Finansowego na razie nie komentuje doniesień na temat możliwych stress-testów banków.

Maciej Krzysztoszek z KNF powiedział , że Komisja czeka na oficjalne pismo z kancelarii premiera. _ - Na razie taki dokument nie wpłynął, gdy tylko trafi on na biurko przewodniczącego, to odpowie on z pełną rzetelnością, wolelibyśmy nie komentować i nie porozumiewać się z kancelarią premiera za pośrednictwem mediów _ - poinformował Maciej Krzysztoszek.

Referendum w Szwajcarii. O co chodzi?

30 listopada Szwajcarzy w referendum będą decydować o tym, czy zwiększyć do poziomu 20 proc. minimalne rezerwy złota. Wynik głosowania będzie miał znaczenie dla około 700 tys. Polaków, którzy mają kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich, bo może doprowadzić do podrożenia szwajcarskiej waluty.

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) chce zablokować planowane referendum ws. ściągnięcia z powrotem do kraju rezerw złota z zagranicy i obowiązku pokrycia w kruszcu 20 proc. aktywów banku; według SNB grozi to ograniczeniami w polityce monetarnej.

Jeśli Szwajcarzy opowiedzą się za proponowanymi zmianami, zdaniem analityków będzie to miało olbrzymie skutki dla samej Szwajcarii, wpłynie na ceny złota na świecie, a nawet może odbić się na globalnym systemie walut fiducjarnych, które mocą decyzji władz państwowych są prawnym środkiem płatniczym na ich terytorium i opartych nie na złocie, lecz na zaufaniu do rządów i banków.

Zbliżający się termin referendum zaczyna wywoływać coraz większe zainteresowanie mediów tematem złota i walut fiducjarnych. Przykładem pieniądza fiducjarnego były m.in. asygnaty z czasów rewolucji francuskiej i radziecki rubel, zaś od czasu załamania się w początku lat 70. systemu z Bretton Woods, kursy fiducjarnych walut są płynne. Szwajcaria należała do krajów, które jako ostatnie całkowicie porzuciły oparcie rezerw na złocie.

Referendum ma odbyć się z inicjatywy _ Ratujmy szwajcarskie złoto _ zgłoszonej przez konserwatywną Szwajcarską Partię Ludową (SVP), która zebrała wymagane 100 tys. głosów. Szwajcarzy mają wypowiedzieć się, czy chcą zakazu sprzedaży złota przez SNB i sprowadzenia szwajcarskiego złota z USA, oraz zobowiązania SNB do zwiększenia rezerw w złocie z ośmiu do przynajmniej 20 procent.

Parlament, jak i władza wykonawcza szwajcarskiej federacji, wzywają naród do głosowania przeciwko inicjatywie SVP.

Czytaj więcej w Money.pl
Jedna piąta banków nie zdała stress testów! Według raportu, wśród 25 instytucji, które muszą wzmocnić swoje kapitały, są włoskie, irlandzkie,greckie i austriackie banki. A co z Polską?
Dwa polskie banki nie zdały stress testów. Pieniądze są bezpieczne? - _ Większość banków, które mają problemy, są w stanie sobie z nimi radzić _ - mówią eksperci.
Banki będą inwestowały na GPW Minister skarbu poinformował inwestorów, że w najbliższym czasie Giełda będzie przede wszystkim działała na polskim rynku finansowym.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)