Notowania

dług publiczny
28.10.2010 12:46

Kurs złotego zdecyduje czy rząd będzie musiał ciąć pensje?

Zajdel-Kurowska: Rządowe oszczędności mogą być niewystarczające.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Nawet przy wdrożeniu działań dostosowawczych i mniejszym deficycie, w sytuacji, gdyby doszło do osłabienia złotego z powodu odpływu kapitału, ryzyko przekroczenia poziomu 60 proc. długu w relacji do PKB w 2011 roku jest bardzo duże - oceniła Katarzyna Zajdel-Kurowska, przedstawicielka Polski w MFW. Zaplanowane przez rząd działania mają w przyszłym roku obniżyć dług publiczny o *1,3 proc. PKB.*

_ - Oczywiście ryzyko istnieje, choćby z tego powodu, że 25 proc. naszego zadłużenia jest w walucie obcej. Nawet przy wdrożeniu działań dostosowawczych i mniejszym deficycie, w sytuacji, gdyby doszło do osłabienia złotego z powodu odpływu kapitału, ryzyko przekroczenia poziomu 60 proc. długu w relacji do PKB jest bardzo duże _ - powiedziała.

Jutro MFW przedstawi swoją ocenę tego, jak szybko i w jakim zakresie rząd powinien wprowadzać dostosowanie fiskalne, aby dług publiczny nie przekroczył poziomu 60 proc. PKB.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t97563.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wzrost;vat;zabierze;rodzinie;5;razy;mniej;niz;likwidacja;ulg,40,0,700456.html) Wzrost VAT zabierze rodzinie 5 razy mniej niż likwidacja ulg
Zdaniem Zajdel-Kurowskiej drastyczne ograniczanie wydatków nie jest w tej chwili konieczne.

_ - Rząd powinien jednak opracować wiarygodny plan konsolidacji, który pokaże, jakie instrumenty zostaną wprowadzone, aby ograniczać wydatki i zwiększać dochody państwa, by obniżyć deficyt finansów publicznych do 3 proc. PKB. Wprowadzenie reguły ograniczającej wzrost wydatków i podwyżka VAT o 1 pkt proc. to na tę chwilę wystarczające działania _ - powiedziała.

W razie przekroczenia 55 proc. progu ostrożnościowego, rząd będzie musiał zamrozić pensje, a w niektórych sektorach i kierowniczych stanowiskach nawet je obniżyć do poziomów z grudnia 2008 roku. Dotknie to około 2 mln osób, zatrudnionych w budżetówce.

Podwyżki, bez względu na wysokość długu publicznego, mają zagwarantowane jedynie nauczyciele. Tylko utrzymanie wynagrodzeń osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe na poziomie z przed dwóch lat, oraz likwidacja systemu podwójnych diet kontrolerskich w Regionalnych Izbach Obrachunkowych, Najwyższej Izbie Kontroli i Państwowej Inspekcji Pracy ma przynieść ponad 8,5 mln zł oszczędności rocznie.

Jeśli pęknie ostatnia bariera dla długu, czyli 60 proc. PKB to automatyczne uruchamiają się procedury ograniczające deficyt i niektóre wydatki budżetowe.

W ciągu tygodnia od ogłoszenia informacji o tak dużym długu rząd musi też zaprzestać udzielania poręczeń i gwarancji z budżetu.

Znacznie większy problem maja samorządy. O ile w przypadku drugiego progu wydatki samorządu mogą przewyższać dochody o środki unijne, o tyle przy 60 proc. PKB budżety samorządowe muszą być zrównoważone. Oznacza to dla nich zakaz zaciągania kredytów i kłopoty z pozyskiwaniem funduszy unijnych. By je otrzymać samorządy muszą wyłożyć własną część pieniędzy na inwestycje, czyli najczęściej zadłużyć się.

Rząd chce obniżyć dług publiczny o 1,3 proc. PKB

Konsolidacja płynności sektora finansów publicznych obniży dług publiczny w 2011 roku o 1,3 proc. PKB - poinformował wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

_ Około 20 mld zł, według naszych szacunków, zostałoby objętych konsolidacją, jest to kilkadziesiąt podmiotów, które znajdują się bądź znajdą w sektorze finansów publicznych _ - powiedział w czwartek Szczuka. _ To obniży dług publiczny w relacji do PKB o 1,3 proc. w 2011 roku, który wyniesie 54,2 proc. PKB _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t45607.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rybinski;zmusimy;rzad;do;reform;za;pomoca;trybunalu,2,0,700418.html) Rybiński: Zmusimy rząd do reform. Za pomocą Trybunału
Z projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych z połowy września wynika, że od 2011 roku jednostki sektora finansów publicznych będą musiały lokować swoje wolne środki w BGK w formie depozytu prowadzonego przez Ministerstwo Finansów. Zmiana ma obniżyć w 2011 r. dług publiczny o 19,6 mld zł.

Przyszłoroczne potrzeby pożyczkowe brutto mają wynieść 167,5 mld zł wobec 193,5 mld zł w tym roku.

źródło: MF, *prognoza

_ W dalszym ciągu utrzymujemy się poniżej progu ostrożnościowego z ustawy o finansach publicznych czyli 55 proc. długu w relacji do PKB, ale poruszamy się bardzo blisko tego progu _ - podkreśla Szczuka.

Spadek w ratingach nam nie grozi?

Szacowany przez Ministerstwo Finansów deficyt sektora finansów publicznych w 2010 r. liczony według metodologii unijnej nie powoduje złej oceny Polski przez inwestorów finansowych - uważa wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

_ - Wynik sektora na poziomie 7,9 proc. PKB, jaki wysłaliśmy w oficjalnym dokumencie notyfikacji fiskalnej do Komisji Europejskiej, nie powoduje złej oceny przez rynki finansowe. Jest to efekt (deficyt sektora) kryzysu światowego oraz mniejszych dochodów z tytułu podatków dochodowych, co jest także konsekwencją spowolnienia gospodarczego w 2009 roku w Polsce _ - powiedział Szczuka.

Deficyt sektora finansów publicznych według unijnej metodologii ESA'95, wyniesie w tym roku 7,9 proc. PKB wobec 7,2 proc. w 2009 roku. Polska zakłada, że spadnie on poniżej 3 proc. PKB, zapisanych w traktacie z Maastricht, w 2013 roku.

Statystyka europejska opiera się metodzie ESA'95. Służy do opracowania poszczególnych zmiennych makroekonomicznych, np. Produktu Krajowego Brutto, dochodu, deficytu sektora instytucji rządowych i samorządowych. Jedna z podstawowych różnic między metodologią unijną a polską polega na tym, że w przypadku tej pierwszej zakres jednostek zaliczanych do sektora finansów publicznych - samorządowego i rządowego - jest znacznie szerszy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t113503.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/uwaga;wyzszy;vat;bedziemy;placic;nawet;do;2018;roku,231,0,693479.html) Uwaga! Wyższy VAT będziemy płacić nawet do 2018 roku Premier Donald Tusk zapowiadając podwyżki stawek podatkowych VAT o jeden punkt procentowy obiecywał, że to rozwiązanie jedynie na trzy lata. Tymczasem nowa ustawa przewiduje powrót do 22-procentowego VAT nawet dopiero w 2019 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t102899.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/za;wzrost;vat;zaplacimy;srednio;kilkanascie;zl;na;miesiac,183,0,650167.html) Za wzrost VAT zapłacimy średnio kilkanaście zł na miesiąc Podwyżka nie będzie bardzo dotkliwa dla portfeli. Problemy i wydatki czekają natomiast pół miliona firm - płatników VAT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/9/t111881.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/masz;dzieci;przez;wyzsze;podatki;stracisz;najwiecej,75,0,683083.html) Masz dzieci? Przez wyższe podatki stracisz najwięcej Rząd Donalda Tuska chce ratować budżet likwidując ulgi, ograniczając zasiłki i podwyższając VAT.
Tagi: dług publiczny, deficyt, wiadomości, waluty, wiadmomości, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz