Notowania

Lasy Państwowe zarabiają na nawałnicy. Powalone drewno sprzedały za 800 mln zł

Poza naszymi odbiorcami, chętnie po surowiec sięgają firmy z Niemiec, Estonii, Litwy, Łotwy, Węgier, Szwecji, a nawet z Chin.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Przemyslaw Fiszer/East News)
Głównym dochodem przedsiębiorstwa Lasy Państwowe jest sprzedaż drewna.

Drewno pozyskane po nawałnicach nie nadaje się do budowy przez mikropęknięcia. Można na nim jednak zarobić. Kupują je producenci papieru, celulozy i palet.

Po huraganie stulecia, jak go niektórzy nazywają, którzy przeszedł przez Polskę w nocy z 11 na 12 sierpnia ubiegłego roku, do dziś trwa sprzątanie i intensywne pozyskiwanie drewna. Jak informuje trójmiejska "Gazeta Wyborcza", z powalonych drzew można uzyskać nawet 10 mln m sześć. drewna.

Lasy Państwowe już teraz sporo zarobiły na jego sprzedaży, a przychody jeszcze urosną. Akcja oczyszczania lasów potrwa jeszcze do przyszłego roku.

Jak ustaliła "Wyborcza Trójmiasto", wartość drewna z nawałnicy, które sprzedała już Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku, Toruniu, Poznaniu i Szczecinku przekroczyła w sumie już 810 mln zł.

Wideo: listopad 2017 r., protest w siedzibie LP. Policja usuwa ekologów:

Czy to dużo? Dla porównania to 250 proc. tego co sprzedano w całym 2016. Z kolei zysk Lasów Państwowych w 2017 roku okazał się niemal identyczny z tym, jaki osiągnięto w 2016 roku - 430 mln zł brutto - o czym pisaliśmy w money.pl. Głównym dochodem przedsiębiorstwa jest sprzedaż drewna. Przychody z tej działalności wyniosły prawie 8 mld zł.

Jak informuje dziennik, drewno pozyskane po klęskach nie można sprzedać firmom budowlanym przez powstałe mikropęknięcia. Kupuję je jednak producenci papieru, celulozy i palet.

Poza naszymi odbiorcami, chętnie po surowiec sięgają firmy z Niemiec, Estonii, Litwy, Łotwy, Węgier, Szwecji, a nawet z Chin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: lasy państwowe, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-08-2018

jerrynormalne źródła informacji podały,że nie można mówić o zysku,bo będą ogromne koszty ponownego zalesienia i przez kilkadziesiąt lat nie będzie można z … Czytaj całość

12-08-2018

MarekPrzy tak intensywnej obecnie wycince lasów ( drzew zdrowych a nie powalonych ) , to za dwa lata nie będzie lasów . I co dalej sprzedawać będą … Czytaj całość

12-08-2018

Samo się robiTa, ujadacze... te tysiace hektarów samo się odnowi. Wcześniej - samo wyhoduje sadzonki, samo przygotuje glebę (bo to przecież można zwyklym szpadlem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (40)

Wybrane dla Ciebie