Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|

Lasy Państwowe zarabiają na nawałnicy. Powalone drewno sprzedały za 800 mln zł

40
Podziel się:

Poza naszymi odbiorcami, chętnie po surowiec sięgają firmy z Niemiec, Estonii, Litwy, Łotwy, Węgier, Szwecji, a nawet z Chin.

Głównym dochodem przedsiębiorstwa Lasy Państwowe jest sprzedaż drewna.
Głównym dochodem przedsiębiorstwa Lasy Państwowe jest sprzedaż drewna. (Przemyslaw Fiszer/East News)

Drewno pozyskane po nawałnicach nie nadaje się do budowy przez mikropęknięcia. Można na nim jednak zarobić. Kupują je producenci papieru, celulozy i palet.

Po huraganie stulecia, jak go niektórzy nazywają, którzy przeszedł przez Polskę w nocy z 11 na 12 sierpnia ubiegłego roku, do dziś trwa sprzątanie i intensywne pozyskiwanie drewna. Jak informuje trójmiejska "Gazeta Wyborcza", z powalonych drzew można uzyskać nawet 10 mln m sześć. drewna.

Lasy Państwowe już teraz sporo zarobiły na jego sprzedaży, a przychody jeszcze urosną. Akcja oczyszczania lasów potrwa jeszcze do przyszłego roku.

Jak ustaliła "Wyborcza Trójmiasto", wartość drewna z nawałnicy, które sprzedała już Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku, Toruniu, Poznaniu i Szczecinku przekroczyła w sumie już 810 mln zł.

Zobacz także: Wideo: listopad 2017 r., protest w siedzibie LP. Policja usuwa ekologów:

Czy to dużo? Dla porównania to 250 proc. tego co sprzedano w całym 2016. Z kolei zysk Lasów Państwowych w 2017 roku okazał się niemal identyczny z tym, jaki osiągnięto w 2016 roku - 430 mln zł brutto - o czym pisaliśmy w money.pl. Głównym dochodem przedsiębiorstwa jest sprzedaż drewna. Przychody z tej działalności wyniosły prawie 8 mld zł.

Jak informuje dziennik, drewno pozyskane po klęskach nie można sprzedać firmom budowlanym przez powstałe mikropęknięcia. Kupuję je jednak producenci papieru, celulozy i palet.

Poza naszymi odbiorcami, chętnie po surowiec sięgają firmy z Niemiec, Estonii, Litwy, Łotwy, Węgier, Szwecji, a nawet z Chin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(40)
Paweł
6 lat temu
Brawo za przedsiębiorczość 😁
fakt
6 lat temu
Widzę że Lasy Państwowe zatrudniły troli internetowych ! To chyba sprawa dla NIKu
kurdupel
6 lat temu
Tylko prymityw sprzedaje surowce.
Err
6 lat temu
Kolejny zmanipulowany artykuł Nawet jeśli Lasy Państwowe zarobią ogromne pieniądze na sprzedaży powalonego surowca trzeba pamiętać że przez najbliższe 30 do 40 lat te powierzchnie będą generowały jedynie koszty. W pierwszej kolejności należy przygotować powierzchnię do odnowienia wyprodukować miliony jak nie miliardy sadzonek zatrudnić armię ludzi do posadzenia tych sadzonek a następnie pielęgnować je ponosząc przy tym ogromne koszty do wieku około 30 czasami nawet 40 lat. Pamiętając przy okazji że te nadleśnictwa nie przynoszą już w ogóle przychodów ponieważ zostały w całości zmiecione i przez najbliższe lata Będą generować jedynie koszty
Mariusz
6 lat temu
Takie zyski, a jeszcze kilka lat temu w nocy miano uchwalić ustawę o sprzedaży lasów państwowych. PO to banda złodziei i trzeba o tym przypominać.
...
Następna strona