Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Lekarze w Polsce. Firmy farmaceutyczne ujawnią wysokość wynagrodzeń za wykłady

0
Podziel się:

32 firmy farmaceutyczne przyjęły Kodeks Przejrzystości, zgodnie z którym upublicznione zostaną informacje o wysokości wynagrodzeń i o innych świadczeniach przekazanych przedstawicielom zawodów medycznych.

Lekarze w Polsce. Firmy farmaceutyczne ujawnią wysokość wynagrodzeń za wykłady
(FDS111/iStockpoto)

Wysokość wynagrodzenia wypłaconego lekarzowi za przeprowadzony wykład, darowizny przekazane szpitalom, koszty związane z podróżami - m.in. takie informacje chcą upubliczniać firmy farmaceutyczne zrzeszone w związku INFARMA. Pierwszy raport ma pojawić się w połowie 2016 r.

W środę w siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego odbyła się konferencja _ Przejrzystość współpracy środowiska medycznego z branżą farmaceutyczną _ zorganizowana przez Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA oraz Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie. Podczas spotkania poinformowano, że już 32 firmy farmaceutyczne przyjęły Kodeks Przejrzystości, zgodnie z którym upublicznione zostaną informacje o wysokości wynagrodzeń i o innych świadczeniach przekazanych przedstawicielom zawodów medycznych oraz organizacjom ochrony zdrowia.

Przedstawiciele zawodów medycznych współpracujący z firmami, które przyjęły kodeks, będą proszeni o podpisanie zgody na upublicznienie informacji m.in. o wysokości otrzymanego wynagrodzenia wynikającego z umów o dzieło lub umów o współpracy, a także o kosztach opłat rejestracyjnych oraz kosztach podróży i zakwaterowania.

Ujawniane będą również szczegóły współpracy z instytucjami naukowymi i szpitalami. Firmy farmaceutyczne podadzą do publicznej wiadomości m.in. wysokość przekazanych darowizn, informacje o sponsoringu wydarzeń oraz koszty związane z podróżami.

Ponadto firmy farmaceutyczne będą udostępniać informacje o świadczeniach związanych z działalnością badawczo-rozwojową, ale będą one publikowane jedynie w sposób zagregowany. Prezes INFARMY Ewa Grenda, tłumacząc powody niepodawania szczegółowych informacji o finansowaniu badań klinicznych, wyjaśniła, że w każdym kraju, a także w każdej placówce, rozliczenia dotyczące badań klinicznych _ są nieco inaczej zorganizowane; różny procent tego, co firmy przekazują, trafia do lekarzy _. Grenda zapowiedziała jednocześnie, że będą podjęte działania, które w przyszłości pozwolą na publikowanie bardziej szczegółowych rozliczeń wydatków na działalność badawczo-rozwojową.

Uczestnicy spotkania przypomnieli, że w Kodeksie Etyki Lekarskiej jest już szereg zapisów dotyczących współpracy lekarza z firmami farmaceutycznymi. Lekarz powinien m.in. informować słuchaczy swojego wykładu o związkach z firmami farmaceutycznymi, które mogą być przyczyną konfliktu interesów, a także powinien informować pacjenta o swoich powiązaniach z firmą produkującą lek lub urządzenie wykorzystywane podczas badania sponsorowanego przez tego producenta.

Zdaniem wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Romualda Krajewskiego ujawnianie szczegółowych informacji o współpracy firm farmaceutycznych z lekarzami jest potrzebne, aby pacjenci mieli zaufanie do lekarzy i żeby wiedzieli, że w relacjach pacjent - lekarz najważniejszą rzeczą będzie dobro pacjenta, a nie inne dobra.

Zdaniem sekretarza NRL Konstantego Radziwiłła rzeczywistym powodem przyjęcia _ Kodeksu przejrzystości _ jest dążenie do poprawiania wizerunku przemysłu farmaceutycznego i lekarzy, a przede wszystkim ma to być _ jakaś tama do stronniczości czy po prostu korupcji _. _ I to jest ostateczny cel tej transparentności _ - ocenił.

Kodeks został opracowany przez Europejską Federację Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych (EFPIA), a w Polsce wdraża go INFARMA, będąca członkiem EFPIA. Dotychczas _ Kodeks przejrzystości _ przyjęły wszystkie firmy zrzeszone w INFARMIE (29) oraz trzy firmy farmaceutyczne niebędące członkami tego związku.

Zgodnie z _ Kodeksem przejrzystości _ wszystkie umowy dotyczące współpracy firm z przedstawicielami zawodów medycznych obowiązujące od 1 stycznia 2015 r. będą zawierać dodatkowy formularz zgody na udostępnienie danych osobowych. Informacje te będą publikowane w formie raportu za cały poprzedni rok kalendarzowy na stronie internetowej firmy farmaceutycznej. Lekarz będzie miał możliwość wycofania swojej zgody (również po podpisaniu umowy i po opublikowaniu raportu), a jeśli tego nie zrobi, informacje będą upublicznione przez trzy lata od daty publikacji.

Pierwsza publikacja danych dotyczących świadczeń przekazanych przez firmy w 2015 r. planowana jest w połowie 2016 r. Raporty na temat współpracy będą publikowane na stronach internetowych firm sygnatariuszy.

Zobacz TAKŻE: Gdzie najlepiej szukać pracy? Najwięcej zatrudniać będą w budownictwie i energetyce

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)