Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

Co dalej z Ministerstwem Cyfryzacji? Zdezorientowana branża i urzędnicy

173
Podziel się:

Jak będzie wyglądać resort bez minister Streżyńskiej?

Jak będzie wyglądać resort bez minister Streżyńskiej?
Jak będzie wyglądać resort bez minister Streżyńskiej? (Stefan Maszewski/REPORTER)
bEKwgXvp

Anna Streżyńska pożegnała się dziś z urzędem, ale w jej miejsce nie powołano nowego ministra. Część obowiązków miała trafić do nowo utworzonego Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. W resorcie nikt nic nie wiedział, sama minister była mocno zaskoczona decyzją premiera. Rzeczniczka rządu poinformowała, że resort cyfryzacji zostaje a nadzór nad nim przejmuje premier. Jaki zatem los czeka ministerstwo?

Teka Ministra Cyfryzacji trafiła na stół premiera Mateusza Morawieckiego. Wcześniej spekulowano, że po dymisji minister Streżyńskiej, jej miejsce zajmą: Piotr Nowak lub Krzysztof Szubert. Jak się jednak okazało, ani wiceminister finansów, ani obecny sekretarz stanu odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe w Ministerstwie Cyfryzacji, nie dostali powołania.

Tę natomiast otrzymała Jadwiga Emilewicz, która będzie przewodzić nowemu Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii. I wydawało się, że to właśnie w jego kompetencjach miała się znaleźć Cyfryzacja.

bEKwgXvr

Jedno, późne zdanie

- Pełne zaskoczenie u prezydenta Andrzeja Dudy. Nie ma samodzielnego ministerstwa cyfryzacji - napisała Anna Streżyńska w mediach społecznościowych. To jej pierwszy komentarz do zmian w rządzie.

bEKwgXvx

Zaskoczeni byli również sami urzędnicy w Ministerstwie Cyfryzacji. Dwa niezależne od siebie źródła w resorcie, do których dotarliśmy, przyznały, że nie wiedzą, co dalej. Czy ministerstwo rzeczywiście idzie pod nóż? Zostanie okrojone, a może faktycznie zlikwidowane i wchłonięte przez większy resort?

Nieśpieszny komunikat opublikowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów lakonicznie odnosi się w końcu do statusu byłego ministerstwa Anny Streżyńskiej. "Bezpośredni nadzór nad Ministerstwem Cyfryzacji przejmie Prezes Rady Ministrów" – to jedno jedyne zdanie wskazuje, że jednak resort pozostaje, ale jego przyszłość pozostaje w rękach Mateusza Morawieckiego.

Dopiero późno popołudniu rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska potwierdziła, że resort nie zostanie zlikwidowany.

bEKwgXvy

**Biznes zdezorientowany**

Zamieszanie wokół Ministerstwa Cyfryzacji wpłynęło również na branżę. Zapytani przez money.pl eksperci ze zdziwieniem i zdezorientowaniem komentowali pogłoski o likwidacji resortu i z żalem żegnali się z minister Streżyńską.

- Źle oceniam decyzję dymisji minister Streżyńskiej, podobnie, jak i błędem byłoby likwidowanie całego Ministerstwa Cyfryzacji – podkreśla Przemysław Frasunek, ekspert BCC ds. cyberbezpieczeństwa. - Merytorycznie nie było podstaw do takiej decyzji. Streżyńska udowodniła, że ten resort jest ważny i potrzebny. Dzięki jej pracy zrobiliśmy poważne postępy. Profil zaufany, e-obywatel, elektroniczna skrzynka podawcza – ePUAP to wymierne dokonania. Zwyciężyły jednak względy polityczne - dodał.

Zobacz także: Morawiecki o nowym rządzie: jesteśmy tu po to, żeby służyć 24 godziny na dobę. Zobacz wideo:
bEKwgXvz

Podobnego zdania jest Anna Stec, dyrektor Krajowej Izby Komunikacji Ethernetowej (KIKE). – Byłam równie zaskoczona, co minister Streżyńska – mówiła w rozmowie z money.pl.

Jak podkreśliła jednak branża sporo traci na dymisji Anny Streżyńskiej. - Ten resort zajmował się naszymi sprawami. Wiadomo było się do kogo się zwracać, z kim rozmawiać. Minister Streżyńska była ekspertem. Rozumiała nasze sprawy, szybko przyswajała problemy dotyczące branży. Czuło się porozumienie i łatwo się z nią rozmawiało.

Jakkolwiek dalej potoczą się losy ministerstwa, obawia się, że bez tej minister kontakt może być bardziej utrudniony i nie tak bezpośredni. - Domniemam, że telekomunikacja nie będzie już branżą cieszącą się w tak dużym zainteresowaniem, jak dotąd. Można się spodziewać, że wiele inwestycji zostanie spowolnionych, inaczej będą rozpatrywane sprawy – skomentowała.

bEKwgXvA

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji z kolei wyraża nadzieję, że przejęcie sterów przez premiera nie wpłynie na zmianę obranych celów poprzedniego rządu i strategia rozwoju będzie dalej realizowana.

- Z pewnością osobisty nadzór Pana Premiera, daje szansę na bezprecedensowe przywództwo w procesie modernizacji państwa za pomocą technologii cyfrowych – stwierdził jednak Borys Stokalski prezes PIIT.

Z komentarzem co do przyszłości cyfryzacji woli jednak zaczekać na moment, w którym pojawią się oficjalne szczegóły związane z rekonstrukcją rządu wraz – jak to ujął - "z koncepcją działania decydentów, którzy wezmą odpowiedzialność za procesy realizowane dotychczas pod kierownictwem Pani Anny Streżyńskiej".

bEKwgXvS
KOMENTARZE
(173)
łopatolog
4 lata temu
Zasada pierwsza: polityk mówi prawdę jak się pomyli. Zasada druga: pewne jest tylko to co zostanie zdementowane. A to co absolutnie pewne choć skrzętnie schowane pod pseudostatystykami to, że prawie nikt nie korzysta z państwowych usług online, no chyba że z 500+. Sława trudu gierojom z byłego MSW ! Jaki trud taka sława !
Jorg
4 lata temu
Idą wybory.!!!
bogdan p.
4 lata temu
To jakiś absurd, Streżyńska to chyba jedyny minister z realnym dorobkiem urzędniczym, inni to bajarze i piewcy sloganów ! Macierewicza też pozbyli się , bo na jego tle ich dyletanctwo jeszcze bardziej kłuje w oczy ,
bEKwgXvT
wiesława53
4 lata temu
Pani A.Streżyńska to jedyny kompetentny minister .Dokonania bezsporne.Ministerstwo b.potrzebne w dzisiejszych czasach, a tu znowu totalna rozwałka.Za mało "kochała" pana prezesa ? Najważniejszą cechą , najbardziej cenioną członka tego rządu to bezrozumna wierność, posłuszeństwo, udział w miesięcznicach /oprócz snajperów/ , a kompetencje ? Kogo to obchodzi ?
flak
4 lata temu
TA kobieta rozpoczeła wspólnie z TELEKOmem ,FRanciuzami rozpad i sprzedaż TPSA. NIewielu pamieta ale przez pewen okres zarządzała w ich imieniu, robiła inwentaryzację i doradzało co cenne do zabrania-prawie za darmo oddano całą infrastrukturę, łącza światłowodowe itd...[QUOTE] Zamieszanie wokół [/QUOTE]
...
Następna strona