Notowania

pkp plk
22.05.2015 16:25

Lotnisko w Szymanach z dworcem kolejowym. Start w 2016 roku

Kolej układa już tory do portu lotniczego w Szymanach k. Olsztyna, który ma być regionalnym lotniskiem dla Warmii i Mazur. Pociągi, trasę z Olsztyna na lotnisko, mają pokonywać w trzy kwadranse.

Podziel się
Dodaj komentarz
(szymanyairport.pl/materiały prasowe)
Budowa portu lotniczego w Szymanach.

Trwają przygotowania do uruchomienia kolejnego lotniska w Polsce. Do portu w Szymanach k. Olsztyna podciągane są właśnie tory kolejowe. Lotnisko ma obsłużyć turystyczny ruch na Warmii i Mazurach.

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe, pociągi trasę z Olsztyna na lotnisko, mają pokonywać w trzy kwadranse. Koszt inwestycji to ponad 61 mln zł.

Przystanek przy lotnisku w Szymanach zaczyna już nabierać kształtów. Wykonawca zakończył budowę ścianek peronowych oraz słupów oświetleniowych. Powstaje wiata dla podróżnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to modernizacja linii kolejowej z Olsztyna do lotniska w Szymanach powinna zakończyć się do końca tego roku. Tymczasem lotnisko powinno zacząć działać pełną parą od początku roku 2016.

W ramach prowadzonych obecnie prac powstanie około 1,6 km nowego torowiska łączącego lotnisko z istniejącą wcześniej trasą. Ponadto inwestycja obejmuje budowę Lokalnego Centrum Sterowania na stacji w Szczytnie.

Zanim jednak ruszyła budowa linii do lotniska, kolej zmodernizowała trasę z Olsztyna do Szczytna, gdzie położono 44 km nowych torów. Wyremontowano również 10 kilometrowy odcinek linii ze Szczytna do Szyman. Oprócz tego przebudowano perony i wymieniono nawierzchnię na 37 przejazdach kolejowo-drogowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Pendolino wystartował również w internecie. Memy Wczoraj na tory wyjechały pierwszy kursowe składy Pendolino. Nie uszło to uwadze internautów, którzy stworzyli memy z najszybszym polskim pociągiem.
Służba graniczna zwiększy zatrudnienie. Po co? Rzeczniczka warmińsko-mazurskiej straży granicznej Justyna Szubstarska poinformowała, że w 2015 roku straż planuje przyjąć 141 nowych funkcjonariuszy.
Pendolino bije rekord, ale nie zachwyca Start po godzinie 9, meta tuż przed południem. To była pierwsza od wielu lat, tak szybka podroż pociągiem ze stolicy do Gdańska.
Tagi: pkp plk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz