Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Lotos podwoi produkcję na jednym z największych złóż na Bałtyku

Lotos podwoi produkcję na jednym z największych złóż na Bałtyku

Tempo produkcji ze złoża B8 ma wzrosnąć dwukrotnie po przebudowie platformy Fot. Lotos
Tempo produkcji ze złoża B8 ma wzrosnąć dwukrotnie po przebudowie platformy

Jedno z największych złóż ropy na Bałtyku ma pracować pełną parą za około rok. Lotos wydał już półtora miliarda na budowę centrum produkcyjnego, które w morze wyruszy w pierwszym kwartale przyszłego roku.

- Wyjście w morze centrum produkcyjnego zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2019 roku, a zaawansowanie projektu na obecną chwilę wynosi 80,5 proc. - podaje zarząd Lotosu w odpowiedzi na pytania akcjonariusza. - Pełna produkcja zakładana jest w trzecim kwartale 2019 (wliczone ryzyko 90 dni) - dodano.

Na zagospodarowanie złoża B8 przez spółkę celową do dnia 30 czerwca
wydano już ok. 1,55 mld zł. Do wydatkowania pozostało ok. 0,37 mld zł. Łączne wydatki wyniosą około 1,9 mld zł.

Zobacz też: Fuzja PKN Orlen i Lotosu będzie zależeć od decyzji Komisji Europejskiej

Wstępne wydobycie ropy naftowej uruchomiono już we wrześniu 2015 r. przy wykorzystaniu platformy wiertniczej Lotos Petrobaltic. Równolegle, realizowane są prace stoczniowe w Gdańskiej Stoczni Remontowej związane z przebudową platformy Petrobaltic na centrum produkcyjne oraz prace mające na celu umożliwianie pełnego zagospodarowania złoża oraz prace offshore związane z zakończeniem budowy gazociągu (zabezpieczenie matami betonowymi).

Złoże B8 to jedno z największych eksploatowanych złóż ropy na Bałtyku. Jest położone około 63 km na północ od przylądka Rozewie, w wyłącznej strefie ekonomicznej RP. Głębokość morza w rejonie złoża kształtuje się na poziomie 81-84 metrów.

Jego potencjał wydobywczy to ok. 5 tys. baryłek ropy naftowej dziennie przez pięć lat, po uruchomieniu pełnej produkcji. Przy obecnych cenach ropy Brent 77,6 dol. za baryłkę daje to potencjalny przychód 390 tys. dol. dziennie, a 708 mln dol. przez cały pięcioletni okres eksploatacji. Obecnie wydobywa się połowę docelowej ilości, tj. 2,5 tys. baryłek dziennie w drugim kwartale 2018.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

górnictwo, lotos, petrobaltic, bałtyk, lts, złoże ropy
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Umberto
2018-07-09 23:42
Koszt inwestycji to 1,9 mld zł. Przychody z eksploatacji to 708 mln $ czyli ok. 2,6 mld zł. Koszty eksploatacji przez 5 lat to ok. 0,4 mld. Zysk operacyjny jakieś 300 mln zakładając wyłącznie wewnętrzne finansowanie. Zysk netto 240 mln. Rentowność za okres 5 lat to 13%.
W na lokatach bankowych wg. WIBOR 1Y w 5 lat (procent składany) można zarobić 9,5%.
Wpływ na wyniki fin. Lotosu jest statystycznie pomijalny, chyba że coś pójdzie nie tak to będą grube straty. Kto teraz rządzi w Lotosie i czy aby nie PIS?
bogdan137
2018-07-09 18:02
Nikt nie napisał, że przerobienie platformy poszukiwawczej na "centrum produkcyjne" trwało 3 lata i oznacza, że nie mamy żadnej platformy poszukiwawczej, I ile będzie kosztowało wybudowanie/ dozbrojenie stałej platformy zatłaczającej wodę w złoże (dla utrzymana ciśnienia). Rabunek jednego złoża, a po nas i potop, a "Petrobaltik" do "zaorania", ale kogo to obchodzi w "Lotosie", oni tylko "Petrobaltic" przejęli. W obecnej sytuacji nie ma poszukiwań, chyba że kupi się jakiegoś specjalistycznego off-shore, lub "Bete" przerobi na poszukiwawczą (wcale nie śmieszne). ... A zresztą położy się rurę z Danii i będzie jak z naszego. Następny "bełkot" jako piękny PR.
Dawid
2018-07-09 14:16
dobrze rozumiem, że wydamy 1,9 mld zł, a możemy zarobić 2,6 mld zł w 5 lat? Trochę słaby biznes biorąc pod uwagę, że koszty najpewniej jeszcze wzrosną i będzie trzeba jeszcze ludziom płacić itd.
Pokaż wszystkie komentarze (4)