Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marcin Lis
Marcin Lis
|

Dziennie Polacy dostają ponad 18 tys. mandatów. Każdy musi zostać opłacony w Opolu

23
Podziel się:

Każdy mandat zasila kasę państwa, a szacowana kwota tych wpływów jest wpisywana do projektu ustawy budżetowej. Zanim pieniądze te zostaną wydane, np. na zakup nowych mierników prędkości dla policjantów, są rozliczane przez skarbówkę w Opolu. Wszystkie.

Policyjne mandaty to tylko część wszytskich nakładanych na Polaków
Policyjne mandaty to tylko część wszytskich nakładanych na Polaków (PAP/ Marcin Bielecki)

Każdy mandat zasila kasę państwa, a szacowana kwota tych wpływów jest wpisywana do projektu ustawy budżetowej. Zanim pieniądze te zostaną wydane, np. na zakup nowych mierników prędkości dla policjantów, muszą być rozliczone przez skarbówkę w Opolu. Wszystkie.

W Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Opolu 20 października 2017r. pracowało 168 urzędników, których jedynym zadaniem było rozliczanie „grzywien nakładanych drogą mandatu karnego”. Z pewnością się nie nudzą, ponieważ od początku tego roku do 30 września polskie służby uprawnione do karania mandatami wystawiły ponad 4,5 mln mandatów.

Dziennie Polacy dostają 18 tys. mandatów

W całym minionym roku wystawiono 6 845 087 mandatów, z czego tylko około 2 mln było "dziełem" policjantów. Daje to 18 tys. kar dla obywateli dziennie. To tak, jakby każdego dnia wszyscy mieszkańcy Hrubieszowa zostali ukarani.

Równocześnie Polacy niechętnie uiszczają należności mandatowe - w roku 2016 na konto Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wpłynęło ponad 400 mln zł, co stanowiło jedynie 51 proc. wszystkich należności. Ukarany musiał zapłacić średnio 115 zł.

Zobacz także: Zobacz też, jak działa fotoradar:

Pieniądze, zanim trafią do kasy państwa, muszą trafić na konto opolskiej skarbówki. I to właśnie ten fakt najczęściej zaskakuje kierowców, którzy w czasie Wszystkich Świętych na drogach częściej spotykają policjantów. Rozpoczęła się akcja Znicz, która, podobnie jak inne przedświąteczne akcje drogówki, przynosi lawinowy wzrost karanych kierowców.

Centralizacja egzekucji kar

O tym, że wszystkie mandaty od 1 stycznia 2016 r. rozliczane są w Opolu zadecydował jeszcze w 2015 r. minister finansów Mateusz Szczurek. Wbrew temu, co można znaleźć na wielu forach internetowych, nie miał wpływu na to pochodzący ze stolicy Opolszczyzny wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Minister Szczurek odpowiednie rozporządzenie podpisał na dwa dni przed odejściem z urzędu - 13 listopada 2015 r. Resort finansów wyjaśnił nam, że przesunięcie miało na celu "wyeliminowanie powielania czynności w ramach poszczególnych jednostek". Wybór padł na Opole, ponieważ "posiadało odpowiednie zasoby lokalowe i kadrowe".

"Siedziba urzędu (w Opolu – red.) wyposażona była we właściwą infrastrukturę. Wykorzystanie siedziby urzędu do nowego celu nie wiązało się z koniecznością poniesienia dodatkowych nakładów finansowych" – zapewnił resort finansów. Wcześniej mandaty były rozliczane zgodnie z właściwością terytorialną służb, które je wystawiły.

Z kolei w załączniku do rozporządzenia premiera w sprawie „grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego” tabela z wysokością kar, które otrzymać mogą obywatele, ma 27 stron.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
gwizdek
6 lat temu
a po co w ogóle płacić mandaty skoro mozna ściągnąć yanosika i wiedzieć gdzie suszą? xD
39,5
6 lat temu
Większość mandatów płacą młode "siurki" :), no ale jak chcą zaimponować to muszą płacić. Mnie na szczęście już przeszło ;) Jak mam dojechać 15-20 min wcześniej, ale przy 130km/h, to wolą bezpieczniej, wolniej przy 110km/h (droga hamowania nieco krótsza). Ale muszą pochwalić kierowców z polski bo kultura jazdy dość mocno się podniosła, mniej jest już chamstwa i jesteśmy coraz bardziej tolerancyjni (niestety nie tyczy w większości przypadków mnie samego).
R8
6 lat temu
Yanosik is the best !
aniołek
6 lat temu
Niestety nie piszą ile z tych mandatów policja nakłada nie legalnie a jak znam życie to dwie trzecie zostaje nałożonych nie legalnie za pomocą nie legalnych aparatów i elektroniki , nie zgodnie z konstytucją oraz z łapanek w nie dozwolony prawem sposób. Z drugiej strony patrząc na ludzi na drogach szczególnie w zdezolowanych i starych osobówkach i TIRach to coś tych mandatów za mało.
Robert
6 lat temu
ja nie dostaję bo jeżdżę z yanosikiem xD i pozdrawiam wszystkich którzy wola płacić xD
...
Następna strona