Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Marek Belka o aferze taśmowej: Współpraca z rządem jest moim obowiązkiem

0
Podziel się:

Prezes Narodowego Banku Polskiego stanął przed posłami. Odniósł się do afery taśmowej.

Marek Belka o aferze taśmowej: Współpraca z rządem jest moim obowiązkiem
(Narodowy Bank Polski/Flickr)

Prezes Narodowego Banku Polskiego przedstawił dzisiaj posłom sprawozdanie z działalności NBP w 2013 roku. Według Makra Belki udało się uniknąć niskich stóp procentowych, a inflacja nam nie grozi. Nie zabrakło również odwołań do tak zwanej afery taśmowej.

- _ Do połowy roku 2013 Rada Polityki Pieniężnej obniżała stopy procentowe, dostosowując ich wysokość do poziomu aktywności gospodarczej. Równocześnie został zachowany także ich dodatni poziom realny, czyli poziom po uwzględnieniu inflacji, co miało istotny, pozytywny wpływ na kształtowanie skłonności do oszczędzania w gospodarce _ - mówił prezes NBP

- _ Przez ostatni rok stopy procentowe były utrzymywane na stabilnym poziomie, co sprzyjało racjonalnemu prowadzeniu działalności gospodarczej przez przedsiębiorstwa _ - dodał.

Trzeba się przygotować na sytuacje skrajne

Według Marka Belki musimy być przygotowani na sytuacje skrajne. _ - Stąd wynikają nasze apele o uzupełnienie istniejącej sieci bezpieczeństwa finansowego Kraju o elementy zgodne z najlepszymi standardami światowymi. Chcę tu powiedzieć o trzech sprawach: Brakuje w Polsce organu nadzoru makro-ostrożnościowego wykonującego analizy i podejmującego działania na rzecz ograniczanie ryzyka systemowego w celu utrzymania stabilności systemu finansowego jako całości _.

- _ Brakuje w Polsce organu odpowiedzialnego za sprawne przeprowadzenie procesu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji instytucji finansowych, Chodzi tu o tzw. organ ds. resolution. O tym nie będę wspominał, gdyż sprawy te w marginalnym stopniu dotyczą NBP. Prace nad stosowną ustawą trwają. Zmiany wymagają niektóre przepisy ustawy o Narodowym Banku Polskim. _

O taśmach słów kilka_ _

_ - Obejmując obowiązki Prezesa Narodowego Banku Polskiego, przysięgałem także przed Sejmem, że we wszystkich swoich działaniach dążyć będę do rozwoju gospodarczego Ojczyzny i pomyślności obywateli - _powiedział. _ - Dlatego współpraca z każdym rządem i z każdą partią: sprawującą władzę i opozycyjną, jest obowiązkiem moim i obowiązkiem każdego Prezesa NBP. _

_ - Tak rozumiem sens preambuły Konstytucji, która mówi o obowiązku współdziałania władz. Wysoka Izba pamięta, że każdy z klubów parlamentarnych miał i ma dalej możliwość rozmowy ze mną na tematy gospodarcze, na tematy różnych scenariuszy gospodarczych. _

_ Potrzebujemy RPP _

Belka przekonywał, że polskiej gospodarce potrzebna jest Rada Polityki Pieniężnej. _ - Potrzebujemy RPP z jej wachlarzem doświadczeń i poglądów na temat gospodarki i możliwością kształtowania oczekiwań inflacyjnych. Potrzebujemy prowadzenia polityki pieniężnej w ramach elastycznej polityki bezpośredniego celu inflacyjnego _ - powiedział w Sejmie Belka. Jego zdaniem te ramy pozwalają się rozwijać polskiej gospodarce.

Szef NBP tłumaczył też powody emisji nowych banknotów. - _ Celem modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gotówkowego w perspektywie kolejnych lat _ - mówił. Podkreślił, że produkcja banknotów z nowymi zabezpieczeniami jest tańsza niż tych ze starymi zabezpieczeniami.

Czytaj więcej w Money.pl
Szczurek pod ostrzałem opozycji. Za budżet PiS zarzuca rządowi m.in. doprowadzenie do wzrostu długu publicznego i marnotrawienie środków publicznych.
Polacy: Sytuacja w kraju idzie w złym kierunku Większość (69 procent) uważa, że sprawy w w naszym kraju idą w złym kierunku.
Płacić podatek za ubezpieczenie prezesa? Jeżeli nie można ustalić wartości przychodu z nieodpłatnych świadczeń - np. ubezpieczenia członków zarządu, nie może być on opodatkowany.

_ _

_ _

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)