Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wyjaśnienia Zuckerberga w Parlamencie Europejskim będą transmitowane

Wyjaśnienia Zuckerberga w Parlamencie Europejskim będą transmitowane

Zuckerberg przed Kongresem Fot. Erin Scott
Zuckerberg przed Kongresem

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom szef Facebooka wystąpi w Brukseli w świetle kamer. Ale jego zeznania przed unijnym parlamentem będą miały zupełnie odmienny charakter niż słynne wysłuchanie w amerykańskim Kongresie.

Mark Zuckerberg przylatuje na Stary Kontynent, aby gasić pożar związany z aferą Cambridge Analytica. Okazało się, że firma wykorzystywała prywatne dane użytkowników największego na świecie portalu społecznościowego, aby łatwiej wpływać na wyniki wyborów w USA, Wielkiej Brytanii, Indiach czy Kenii.

Facebook i sposób, w jaki traktuje dane użytkowników, zostały wzięte na celownik. W rezultacie Zuckerberg w kwietniu przez dwa dni odpowiadał na pytania kongresmenów na specjalnej sesji na Kapitolu. Teraz złoży wyjaśnienie także europarlamentarzystom.

O podobnym przesłuchaniu jak przed Kongresem nie ma jednak mowy. Spotkanie w Parlemencie Europejskim będzie miało charakter znacznie bardziej kameralny. Obecni będą po prostu najważniejsi politycy europarlamentu na czele z jego szefem Antonio Tajanim.

Początkowo rozmowa miała mieć charakter spotkania za zamkniętymi drzwiami. Ale podniosły się przeciwko temu głosy protestu. „Wielka szkoda, że to nie jest wysłuchanie publiczne” – napisała na Twitterze Vera Jourova, komisarz Komisji Europejskiej do spraw sprawiedliwości.

Pracy bez Facebooka nie znajdziesz


 

Na początku Tajani nie chciał słyszeć o transmisji ze spotkania. Skrytykował nawet Jourovą, że miesza się w sprawy Europarlamentu.

Jednak po fali krytyki zmienił zdanie. „Rozmawiałem dziś z panem Zuckerbergiem o możliwości transmisji naszego spotkania w sieci. Jestem szczęśliwy, że mogę ogłosić, że zgodził się na to” – napisał dziś Tajani na Twitterze.

Spotkanie Zuckerberga z Tajanim odbędzie się we wtorek. To wydarzenie będzie relacjonować WP tech

Chęć przesłuchania szefa Facebooka wyraziła także brytyjska Izba Gmin. Na razie młody miliarder odmówił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Mówię Stop!
2018-05-21 20:50
Mogę popierać postęp w transporcie, w medycynie, w infrastrukturze, ale nie będę popierał idiotycznej ingerencji w sfery psychospołeczne ludzi, kontakty międzyludzkie, a także ich prywatność powinna być zachowana w niezmienionym kształcie. Dlatego też uważam, że media społecznościowe i smartfony/tablety i wszystkie te urządzenia, które ingerują w zdrowe tkanki społeczne( robotyka, sztuczna inteligencja, niektóre przedmioty tzw. 'smart') powinny być raz na zawsze wymazane z rzeczywistości, by przywrócić dawną harmonię. Te urządzenia powodują: spłycanie kontaktów między ludźmi, sprawiając, że są one mało wartościowe i bardzo krótkotrwałe, prowadzą do izolowania się w domach, zmieniają obraz rzeczywistości, w tym postrzegania ludzi nawzajem( Facebook, Instagram), sieją podziały poglądowe, zjadają czas( narzekamy, że czasu jest mało, a to nie prawda on się nie zmienił, tylko dlatego nam się tak wydaje, bo nieustannie siedzimy przy smartfonie), wzrosła znacząco liczba rozwodów odkąd pojawiły się te rzeczy. Ta wspaniała i wyręczająca nas technologia niszczy nas kawałek po kawałku, a w dodatku odziera niemal całkowicie z prywatności, bo jakżeby się nie podzielić swoim życiorysem, inaczej jest się uważanym za dziwoląga i jaskiniowca. Także zdecydowane nie dla ingerencji innowacji technologicznych w sfery psychospołeczne i relacje międzyludzkie - te kwestie to świętość, tego nie można zaburzać. Poza tym życie naturalne jest dużo ciekawsze od nieustannego przebywania online zawsze i wszędzie. Jest takie coś jak telefon dla seniora - to nie powinno się tak nazywać, to powinno służyć ludziom, aby oduzależnili się od smartfona, zwykłe komórki powinny powrócić w miejsce tych smart, bez nadmiaru ulepszeń, tylko zadzwonić i od czasu do czasu wysłać sms-a i to wystarczy. Na smartfony i media społecznościowe szkoda życia - jak spotykasz się z ludźmi, to niech to będzie czas całkowitego odcięcia się od świata wirtualnego - powyłączać i pochować te psujące atmosferę graty. Żyjcie jak dawniej, bawcie się jak dawniej, przyjażnijcie się jak dawniej i kochajcie jak dawniej, a wszystko wróci do normy i każdy będzie szczęśliwy, bez tych wszystkich udziwnień i ulepszaczy.
twgh
2018-05-21 17:24
czyli koperta dla eurokratów i przestępstwa nie było.... to jest właśnie parodia a nie sprawiedliwość. I dziwia się ludziom że potem dochodzi do oceny polityków i sądów że 90
% uważa ich za bande przestępców. Masakra.... znowu skończy się pewnie rewolucją.
Gosciu
2018-05-21 17:10
Sami jesteście sobie winni. Do czego w życiu potrzebny Wam jest te Facezbok
Pokaż wszystkie komentarze (7)