Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Mateusz Morawiecki – premier, który może naprawić stosunki PiS z Europą

Mateusz Morawiecki – premier, który może naprawić stosunki PiS z Europą

Mateusz Morawiecki prawdopodobnie dziś zostanie namaszczony na nowego szefa rządu Fot. Bartek Kosiński/Ministerstwo Finansów
Mateusz Morawiecki prawdopodobnie dziś zostanie namaszczony na nowego szefa rządu
Mateusz Morawiecki to jedyny polityk z czołówki Prawa i Sprawiedliwości, który może ułożyć relacje rządu PiS z Unią Europejską. Morawiecki z racji wieloletniej kariery w bankowości sprawnie porusza się na międzynarodowych salonach, świetnie zna angielski, jest też jednym z nielicznych polityków PiS, który poradzi sobie przed kamerą CNN.

Mateusz Morawiecki prawdopodobnie dziś zostanie namaszczony na nowego szefa rządu. Krytycy wypominają mu zamożność i pracę w bankach z zagranicznym kapitałem. Zwolennicy podkreślają, jak dobrze Morawiecki przyjmowany jest za granicą. I rzeczywiście – niezależnie od sympatii czy antypatii politycznych – jest to kandydatura, która może poprawić napięte relacje Polski z Unią Europejską oraz oddalić coraz bardziej realną groźbę kar i wstrzymania przelewów z Brukseli.

Dialog zamiast konfliktu

Polska i Komisja Europejska prowadzą w tej chwili kilka sporów. Począwszy od dyrektywy o pracownikach delegowanych, przez ustawę o ustroju sądów powszechnych, po wycinkę w Puszczy Białowieskiej. Dyskusja w atmosferze konfliktu, a nie dialogu osłabia naszą pozycję w Unii.

Morawiecki: wywołać polską falę przedsiębiorczości


 

Eksperci już dziś ostrzegają nie tylko przed sankcjami (KE chce kary za niewykonanie decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE nakazującej zaprzestania wycinki Puszczy Białowieskiej), ale też przed ograniczeniem płynącego do kraju strumienia euro. Brexit wymusza na Unii zaciśnięcie pasa, a to oznacza cięcia w kolejnej perspektywie finansowej.

Od 2021 roku mniej pieniędzy będzie prawdopodobnie w polityce strukturalnej, której Polska była dotychczas największym beneficjentem. Jako "ulubieniec" Europy mogliśmy liczyć na miliony euro na autostrady, lotniska, połączenia kolejowe czy specjalne pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorców. To się teraz może skończyć.

– Abstrahując od istoty tych sporów i tego, kto ma rację, bezsprzecznym jest, że z Unią trzeba rozmawiać. Polsce brakuje dyplomatycznych i strategicznych umiejętności. Inne kraje także prowadzą spory z Komisją Europejską. Niewiele jednak o nich słyszymy, bo robią to w bardziej wyważony, a przez to skuteczny sposób – mówi jeden z bliskich współpracowników Morawieckiego.

CNN i fotka z Clooneyem

Morawiecki sprawnie porusza się po europejskich salonach. To on doprowadził do wprowadzenia do oficjalnej agendy Ekofinu (zgromadzenia skupiającego ministrów finansów państw unijnych) kwestii związanych z walką z rajami podatkowymi i ograniczeniem luki VAT-owskiej. W niektórych krajach sięga ona nawet 30 proc.

Bardzo dobrze zna angielski, co nie jest oczywistością wśród polityków. Jako jeden z nielicznych przedstawicieli PiS jest w stanie z marszu udzielić wywiadu amerykańskiej telewizji CNN.

Z jego głosem zagranica się liczy. Jako pierwszy minister finansów z Polski został zaproszony do Niemiec na szczyt G20. Forum, które dyskutuje nad kluczowymi wyzwaniami gospodarczymi skupia 19 największych gospodarek świata i UE. Polska nie jest członkiem grupy, a zaproszenie przedstawiciela naszego kraju było precedensem.

Morawiecki gościł także podczas ostatniego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, podczas którego nie tylko prowadził rozmowy z potencjalnymi inwestorami, ale pokazał, że stać go na zdrowy dystans do siebie – pozując do zdjęcia z Georg'em Clooney'em.

 

Dobrze się prezentuje i nie kojarzy z polską przaśnością. A dzięki zagranicznym kontaktom przyciągnął nad Wisłę ważne inwestycje. Swoją siedzibę otworzy w Polsce JP Morgan, jeden z największych banków na świecie i największy bank w USA. A drugą fabrykę – w Częstochowie – producent szkła Guardian Industries Co.

Efekt Morawieckiego? Wystarczy przytoczyć dwie liczby. Według danych Eurostatu od początku roku w Unii Europejskiej przybyło 354 tys. miejsc pracy w przemyśle. Aż 223 tys. to miejsca pracy w Polsce.

Czytaj także
Polecane galerie
Darek
2018-01-02 16:24
Temat Niemiecko Francuski jest trudny, ale to jest pikuś w stosunku do roszczeń żydowskich i sprowadzenia do polski JP Morgan, Jeden już w 1226 próbował tak Polskę ratować i zaprosił Krzyżaków, skala jest bardzo porównywalna. Prezesie Kaczyński jak nie chcesz być zapamiętany jako Konrad Mazowiecki 2 i znienawidzony w kartach historii na wieki, to szybko zmieniaj klęczniki i wyboru nie masz albo Chiny albo Rosja.
rozbawiony
2017-12-08 18:27
Naprawić stosunki z Niemcami i Francją można jedynie gdy przestaniemy się stawiać a zaczniemy grzecznie wykonywać polecenia z Brukseli , Berlina i Paryża . Oczywiście niekorzystne dla nas . Kto sądzi inaczej jest niespełna rozumu .
kolo
2017-12-08 07:25
Bardzo dobre posunięcie prezesa. Morawieckiemu nie można przypiąć łatki polityka a jako fachowiec poradził sobie do tej pory w biznesie doskonale. Premierze Morawiecki czas na Pana. Życzę dalszych sukcesów, życzą sobie tego również Polacy i nie przejmuj się szczekającą opozycją, której utyskiwanie nie ma już większego znaczenia dla polskiego społeczeństwa. Dobre zmiany ustrojowe wykonane. Sądy będą teraz właściwie walczyć z lewacko liberalnymi układami przestępczymi w gospodarce teraz czas na zmiany w gospodarce, które Pan zapewne przeprowadzi.
Pokaż wszystkie komentarze (235)